7 Mart 2018 – 28 Mart 2018 tarihleri arasında Avustralya’nın SBS kanalında 4 bölümden oluşan Safe Harbour isimli bir mini dizi yayınlandı. Psikolojik gerilim türündeki dramanın ABD’deki yayın haklarını ise Hulu aldı. Bu da Hulu’nun yayınladığı fragman:

Safe Harbour’un yaratıcıları arasında Belinda ChaykoPhil Enchelmaier ve Simon Kennedy bulunuyor. Dizinin yönetmenliğini Gallipoli‘nin yönetmeni Glendyn Ivin üstlenmiş. Yapımcıları arasında Chayko dışında Sue Masters ile Glitch’in yapımcılarından Debbie Lee de var.

Dizinin bölüm süreleri 49-57 dakika arasında değişiyor.

Avustralya’nın en kalabalık 3. şehri olan Brisbane’de çekilen dizinin konusu kısaca şöyle:

Bir grup arkadaş, 2013 yılında Endonezya’ya doğru tatil amaçlı yelken açarlar. Bu deniz seyahati sırasında karşı taraftan gelen sığınmacılarla dolu aşırı yüklü bir balıkçı botuna rast gelirler. Bir anda kendilerini kurtarıcı pozisyonunda buldukları bu tecrübe onların hayatlarını sonsuza kadar değiştirecektir.

Olayın üstünden 5 sene geçer ve bıraktığı travmatik izler hala devam etmektedir. Bunca yıldır saklı kalan sırların da ortaya çıkma vakti gelmiştir.

Dizinin oyuncu kadrosunda The Originals, H2O: Just Add Water ve The Secret Circle dizilerinden yakinen tanıdığımız Phoebe Tonkin, The 4400 ve Mental dizilerinden aşina olduğumuz Jacqueline McKenzie, Wentworth ve Seven Types of Ambiguity dizilerinden tanıdığımız Leeanna Walsman, Top of the Lake dizisinden anımsanabilecek Ewen LeslieUnderbelly dizisinden hatırlanabilecek Hazem ShammasThe Wrong Girl dizisinden anımsanabilecek Joel JacksonRomper Stomper dizisinden hatırlanabilecek Nicole Chamoun ve Robert Rabiah gibi isimler mevcut.

Leslie, yatın sahibi olan Ryan Gallagher karakterine hayat veriyor. Karısı ve kız kardeşinin de yanında çalıştığı bir işletmesi bulunuyor. Biri kız, biri erkek olmak üzere 2 ergen çocuğu mevcut.

Walsman, Ryan’ın eşi Bree Gallagher karakterini canlandırıyor.

Tonkin’i Ryan’ın küçük kız kardeşi Olivia karakteriyle izleme fırsatı yakalıyoruz.

Jackson, Olivia’nın bir süredir ayrı olduğu kocası Damien karakteriyle karşımıza çıkıyor. Olayın yaşandığı vakitlerde arası iyi olan çift,  sonrasında birbirlerinden uzaklaşmışlar ve akabinde Damien şehri terk etmiş.

McKenzie, yukarıda saydığımız dörtlünün bekar bir arkadaşları olan ve söz konusu seyahat sırasında onlara eşlik eden Helen Korczak karakteriyle karşımıza çıkıyor. Bir avukat olan Helen, şu sıralarda yargıç olma hayalleri kuruyor.

Shammas, kaçak yolcularla dolu botta bulunan Iraklı bir aile babası olan Ismail Al-Bayati karakterine hayat veriyor. Şimdilerde Avustralya’da yaşıyor ailesiyle beraber ve taksi şoförlüğü yapıyor. Travmatik olayda hasta kızı vefat eden Ismail’in acısı hala devam ediyor.

Rabiah, Ismail’in eski bir asker olan ve ülkesinden kaçmak zorunda kalan erkek kardeşi Bilal karakterini canlandırıyor.

Chamaun’u ise Ismail’in güzel eşi Zahra karakteriyle izleme şansı elde ediyoruz.

Ella Jaz Macrokanis‘i Ryan-Bree çiftinin kızları Maddie rolünde, Yazeed Daher‘i ise Ismail-Zahra çiftinin oğulları Asad rolünde izliyoruz.

Kadroda ayrıca Pacharo Mzembe, Susan Prior ve Damien Garvey gibi isimler de yer alıyor.

Final bölümü daha farklı olabilirdi diye düşündüğüm ama genel olarak baktığımda başarılı bulduğum bir dizi oldu Safe Harbour. Birçok tanıdık oyuncu barındıran kadrosu önemli bir artısıydı. Hikayesi de fena sayılmazdı.

Australian Academy of Cinema and Television Arts (AACTA) Ödülleri’nde birçok adaylığı ve ödülü bulunan ve farklı ödül törenlerinde daha birçok ödül ve adaylık elde eden dizinin 2019 yılında Uluslararası Emmy Ödülleri’nde TV Filmi/Mini Dizi dalında “En İyi Dizi” ödülü kazandığını da belirtmeden geçmeyelim.