Netflix’in yeni kara komedisi Insatiable‘ın tanıtımına hoş geldiniz.

 

GİRİZGAH

Öncelikle Insatiable’ın kelime anlamının ‘Doyumsuz, aç gözlü’ olduğunu belirterek başlayayım.

Insatiable‘ın 12 bölümden oluşan ilk sezonu 10 Ağustos 2018 tarihinde izleyici ile buluştu. Dizinin bölüm süreleri 40-53 dakika arasında değişiyor. Insatiable‘ın yaratıcısı, Dexter’ın yazar ve yapımcı kadrosunda yer almış Lauren Gussis. Yapımcı koltuğunda ona Andrew FlemingRobert Friedman ve Merrill H. Karpf gibi isimler eşlik ediyor.

Başlamadan önce ABD’de yoğun bir eleştiri yağmuruna tutulan ve hatta yayınlanmaması için imza kampanyası bile başlatılan Insatiable‘ın 2. sezonunun olup olmayacağı henüz belli değil.

KONU

17 yaşındaki Patty Bladell, oldukça şişman bir kızken evsiz bir adamla kavgaya tutuşur ve çenesi kırılır. İyileşme sürecinde sadece sıvı yiyecek ve içeceklerle beslenmek zorunda kalan Patty, aradan geçen 3 ayın ardından zayıflamış ve bambaşka biri olmuştur. Herkesin dalga geçtiği Fat Patty (Şişman Patty) gitmiş, yerine Hot Patty (Ateşli Patty) gelmiştir.

Yalnız Patty’nin başında bir bela mevcuttur. Çenesini kıran evsiz adama ilk yumruğu o attığı için hakkında dava açılmıştır. Patty ve annesi, avukat tutacak kadar zengin değildir.

Savunma avukatı olan ve aynı zamanda güzellik kraliçesi koçluğu yapan Bob Armstrong’un bir süredir işleri her iki kulvarda da yolunda gitmemektedir. Güzellik kraliçesi koçluğunu üstlendiği bir kız ve annesi tarafından hakkında reşit olmayan kıza cinsel tacizde bulunduğu iftirası atılması işlerine çok büyük bir darbe indirmiştir.

Çalıştığı firmanın sahibi davayı üstlenmesini isteyip Patty’nin annesi de ikna olunca Bob bu durumu fırsata çevirmeye karar verir. Hem Angie’yi suçlamadan aklayıp avukatlık işinin yeniden hareketlenmesini sağlayacak, hem de bu ani bir şekilde güzelleşen ve henüz özgüvenini tam olarak kazanamamış kızın koçluğunu üstlenip yeniden güzellik yarışması koçluğu sevdasına dönebilecektir. Fakat hayatı boyunca zorbalığa uğramış olan, tehlikeli biri olma ve birilerine zarar verme potansiyeli bulunan bu genç kızı kontrol altında tutmak düşündüğü kadar kolay olmayacaktır.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

=Patty Bladell=

Konu bölümünde kendisinden epey bahsettiğimiz Patty, annesi ile beraber yaşıyor ve sadece tek bir arkadaşı var. Yaşadığı söz konusu sağlık rahatsızlığı sayesinde yepyeni bir görünüme kavuşmuş durumda ve bu yeni görünümünden de bir hayli memnun. Ancak içindeki şişmanı hala öldürebilmiş değil. Hem psikolojik açıdan hem de engel olmakta zorlandığı yeme dürtüsü bakımından. Şişman olduğu dönemde kendisine zorbalık yapan kişilerden intikam almak gibi hayalleri var.

Kendisine iyi davranan avukatı ve koçu Bob’dan hoşlanmaya başlıyor ve onu elde etmeyi kendine ilke ediniyor. Güzellik yarışması sektörüne de sırf Bob’dan hoşlandığı için giriyor.

Karaktere Debby Ryan hayat veriyor.

=Bob Armstrong ve Bob Barnard=

Düşman adaşlar. Güzellik yarışması sektöründe rakip olan ikili, hukuk alanında da bolca karşı karşıya geliyorlar. Bob Armstrong bir savunma avukatı, Bob Barnard ise bir savcı. Patty’nin davası da karşı karşıya geldikleri davalardan biri.

Bundan sonraki süreçte Bob Armstrong’dan Bobby, Bob Barnard’dan ise Barnard olarak bahsedeceğim.

Ortaokul yıllarından beri birbirlerini tanıyan ikiliden Barnard ukala tavırlarla sürekli olarak Bobby’yi ezme derdinde. Bobby ise kaslı vücudu ile karısı Coralee dahil çoğu kadının dibinin düştüğü Barnard’a epey bir uyuz oluyor.

Konu bölümünde kendisinden epey bir bahsettiğimiz Bobby’nin güzellik yarışmalarına çok uzun yıllardır özel bir tutkusu var. Bugüne kadar birçok genç kızın koçluğunu yapmış olan Bobby’nin zamanında koçluğunu yaptığı kişiler arasında eşi Coralee de var. Barnard ise güzellik yarışmalarına yıllardır biricik kızı Magnolia ile katılıyor.

Bobby, Patty’de bir ışık görüyor ve bu ışığı sonuna kadar parlatmakta kararlı. Eskiden kendisi de şişman ve dalga geçilen biri olan Bobby’nin bu açıdan Patty ile ayrı bir bağ kurduğu da söylenebilir. Eksiklerini gizlemeyi iyi öğrenmiş, zeki, mücadeleci bir yapıya sahip, sahnede olmayı seven, iki çocuk babası bir adam Bobby.

Bobby karakterine Unforgettable, The L Word, The Good Wife ve Rubicon gibi dizilerden tanıdığımız Dallas Roberts hayat veriyor.

Barnard ise burnu havada, gösteriş yapmayı seven, sık sık gömleğini çıkarıp kaslarını sergilemekten hoşlanan bir adam.

Barnard karakterini ise Covert Affairs, Ugly Betty, Harper’s Island, 2 Broke Girls ve Felicity gibi dizilerden aşina olduğumuz Christopher Gorham canlandırıyor.

=Coralee Armstrong=

Bobby’nin karısı. 2 çocuk annesi, çalışmayan bir kadın. Debby ile yaşıt oğlu yanında yaşarken deniz piyadesi olan kızı Cat evden uzakta bulunuyor. Zenginliği ve gösterişli hayatı çok seviyor. Zengin kadınların dünyasında söz sahibi olmak en büyük hayali. Bu açıdan Barnard’ın eşi Etta Mae’yi çok kıskanıyor, onun yerinde olmak için can atıyor. Barnard’dan da fiziksel olarak epey etkileniyor.

Genel olarak oldukça kıskanç, yeri geldiğinde kavgacı, asil görünmeye çalışan ve kocası Bobby’yi de bu kapsamda yanında tamamlayıcı süs eşyası olarak gören bir kadın.

Karaktere CharmedWho’s the Boss?MistressesMelrose Place ve My Name Is Earl gibi dizilerden yakinen tanıdığımız Alyssa Milano hayat veriyor.

=Nonnie Thompson=

Patty’nin tek arkadaşı. Babası polis, annesi vefat etmiş. Patty ile çocukluklarından beri birbirlerini tanıyorlar ve yedikleri içtikleri ayrı gitmiyor. Nonnie, Patty için arkadaş bölgesinde. Ama o Patty için daha fazlasını hissediyor. Ona gizliden gizliye aşık ve onun etrafındaki insanları çok kıskanıyor.

Karakteri Big Little Lies ve Girlboss dizilerinden anımsanabilecek Kimmy Shields canlandırıyor.

=Etta Mae=

Barnard’ın karısı. Doktorluk yapıyor ve sık sık şehir dışına iş seyahatine gidiyor. Muhitteki zengin kadınlar camiasının büyük saygı duyduğu ve sözünü dinlediği biri.

Karakteri American Housewife dizisinden tanıdığımız Carly Hughes canlandırıyor.

=Brick=

Bobby ve Coralee’nin oğlu. Hafiften ukala biri. Lisenin popüler çocuklarından. Patty’nin şişmanlık döneminden kalma ona karşı bir beğenisi var.

Karakteri Michael Provost canlandırıyor. 

=Magnolia=

Barnard ve Etta Mae’nin kızı. Lisenin popüler kızlarından biri.

Karaktere Awkward ve Glee dizilerinden anımsayabileceğiniz Erinn Westbrook hayat veriyor.

=Angie Bladell=

Patty’nin annesi. Garsonluk yaparak geçimini sağlıyor. Alkolik, bekar bir kadın. Patty ile arasının mükemmel olduğu söylenemez.

Karakteri Sarah Colonna canlandırıyor.

=Regina ve Dixie=

Bobby’ye taciz iftirası atan anne ve kızı. Regina, kızı Bobby’nin koçluğunda yarışmayı Magnolia’ya kaybedince zıvanadan çıkıyor ve böyle bir iftira atıyor.

Regina, kazanmak için her yol mubah anlayışına sahip bir kadın. Dixie ise annesini takip eden bir genç kız.

Regina karakterine Working, Still the King, Shameless ve Suburgatory gibi dizilerden anımsanabilecek Arden Myrin hayat veriyor. Dixie karakterini ise Irene Choi canlandırıyor.

Patty ile aynı liseye giden ve Patty’nin önünde saldırıya uğradığı markette çalışan Asyalı bir genç olan Donald Choi karakterine Daniel Kang hayat verirken liseye yeni transfer olan yakışıklı bir genç olan Christian karakterini ise James Lastovic canlandırıyor.

Dizinin konuk oyuncu havuzunda ise Robin TunneyBeverly D’Angelo ve Chloe Bridges gibi isimler var.

YAZARIN NOTU

Halihazırda 4 bölümünü izlediğim Insatiable’dan şu ana kadar oldukça memnunum. Oldukça eğlenceli, tempolu, akıcı ve sürükleyici bir kara komedi olmuş. Bir komedi dizisine oranla bölüm süreleri biraz uzun olsa da izlerken hiç sıkmıyor.

Sempatik karakterler de antipatik karakterler de bolca mevcut dizide. Lakin antipatik karakterler de yeri geldiğinde epey eğlendiriyor elbette.

Oyuncular genel olarak başarılı. Özellikle Debby Ryan ve Dallas Roberts’ı izlemesi epey keyifli diyebilirim. Umarım bu ayarda devam eder ve 2. sezon onayı almayı da başarır.

FRAGMAN