Netflix’in ABD dışındaki ülkelerde giriştiği orijinal diziler yapma projesinin öncü örneklerinden biri olan Club de Cuervos‘un tanıtımı ile sizlerleyiz bugün.

=GİRİZGAH=

Netflix’in ilk İspanyolca dizisi olma özelliği taşıyan Club de Cuervos, Meksika yapımı futbol soslu bir komedi dizisi. Diziye ismini veren Club de Cuervos, dizideki futbol takımının adı.

2015 yılı yazında başlayan Club de Cuervos, hali hazırda 3 sezonu devirmiş durumda. Dizinin ilk sezonu 13, ikinci ve üçüncü sezonları ise 10’ar bölümden oluşuyor. Bölüm süreleri 36-47 dakika arasında değişen dizinin 4. sezonu da yolda.

Dizinin yaratıcıları Gary Alazraki ve Michael Lam. Geniş yazar kadrosunda Alessia CostantiniManuel RosembergMark AlazrakiMarcos BucayNicki RennaJay DyerMoises Dayan Schneider ve Russell Eida gibi isimler var. Yönetmen koltuğunda Gary AlazrakiMariana Chenillo ve Carlos Armella oturuyor. Yapımcı koltuğunda Gary Alazraki, Lam, Dyer gibi isimlere Leonardo ZimbrónDiego AvalosLuis Gerardo MéndezErik Barmack ve Alessia Costantini eşlik ediyor.

=KONU=

Cuervos, sosyo-ekonomik açıdan pek gelişmemiş bir şehir olan Nuevo Toledo’nun en büyük reklam kaynağı olan bir futbol kulübüdür. Şehri bir araya getiren bu futbol kulübü 1979 yılında Don Salvador Iglesias tarafından satın alınmış ve 6 sene sonra Meksika 1. Ligi’ne yükselmiştir. 36 yıllık tarihinde 4 kez şampiyonluk maçına çıkmış ama finalde hep kaybeden taraf olmuştur. Ama şehrin en önemli simgesi olmayı da başarmıştır. Kulübü bu günlere getiren ve şehrin gelişmesine de büyük katkı sağlayan Don Salvador Iglesias, ani bir kalp krizi sonrası hayatını kaybeder.

Kulüp ve diğer mal varlıkları vasiyeti gereği Don Salvador’un 2 ayrı kadından olma 2 çocuğu arasında eşit olarak paylaştırılacaktır. Lakin hesapta olmayan 3. bir mirasçı daha ortaya çıkmıştır. Don Salvador’un yaklaşık 1 yıldır sevgilisi olan genç ve güzel bir Güney Amerikalı kadın olan Mary Luz Solari, Don Salvador’dan 3 aylık hamile olduğunu söyler ve mirastan doğmamış çocuğunun üçte birlik hakkını talep eder. Kulübün yeni başkanı kim olacak? Miras nasıl paylaşılacak? Kulübün bundan sonraki yol haritası nasıl olacak? Mary Luz’un doğmamış çocuğunun babası gerçekten Don Salvador mu? Bu ve benzeri soruların cevaplarını bulma süreci ve komedi dolu hikaye de böylece başlamış olur.

=KARAKTERLER VE OYUNCULAR=

=Chava Iglesias=

Don Salvador’un ikinci eşinden olma oğlu. Hayatını bir eli yağda bir eli balda şekilde hiç çalışmadan geçirmiş yıllar boyu. Sorumsuz, hovarda, futbol ve yöneticilik hakkında pek bir bilgisi olmayan, düşünmeden hareket eden, kafasına estiğini yapan, kıskanç, hödük, çocuk gibi bir adam Chava. Kulübün yeni başkanı olmak ve kendi reklamını yapmak için kulübü kullanmak istiyor. Mary Luz’dan fiziki olarak etkilendiği için ona ablası kadar sert davranmıyor.

Karaktere Luis Gerardo Méndez hayat veriyor.

=Isabel Iglesias=

Chava’nın ablası. Don Salvador’un ilk eşinden olma kızı. Babasının sağlığında kulüpte mali işler ile ilgileniyormuş. Futbol ve takım hakkında pek bilgisi olmayan kardeşinin aksine futbolla içli dışlı bir yaşam sürmüş. Kulübü yönetmek için ideal kişinin kendisi olduğuna inanıyor. Ama sırf kadın olduğu için yönetim kurulu üyelerinin pek sıcak baktığı bir isim değil. Bu durum da onu çıldırtıyor. Üstelik katlanması ve mücadele etmesi gereken kişi kardeşi de değil. Başında bir de Mary Luz sorunu var. Çocuğun babasından olduğuna inanmıyor ve Mary Luz’u hayatlarında istemiyor.

Karakteri Mariana Treviño canlandırıyor.

=Mary Luz Solari=

Don Salvador’un genç sevgilisi. Amacının para yemek olduğu açık olsa da çocuğun Don Salvador’dan olduğu konusunda yalan söyleyip söylemediği bilinmiyor. Çocuk doğana kadar çocuğun sağlığını bahane gösterip DNA testi yaptırmak istemiyor ve çocuk doğana kadar Don Salvador ile yaşadıkları malikanede yaşamaya devam etme konusunda Chava ve Isabel’i ikna ediyor.

Son iki yıldır Meksika’da yaşayan, küçük çaplı oyunculuk ve şarkıcılık denemelerinde bulunmuş, Güney Amerikalı, duygu sömürüsü konusunda başarılı, güzel ve seksi bir kadın Mary Luz.

Karaktere Stephanie Cayo hayat veriyor.

=Felix=

Chava ve Isabel’in amca diye hitap ettiği biri. Don Salvador’un sağ kolu. Kulübü yönetme konusunda Chava ve Isabel’e elinden geldiğince yardımcı oluyor. Isabel’in kulübe kuşkusuz daha fazla faydalı olacağını bilse de o da sırf erkek olduğu için Chava’yı destekliyor başkanlık konusunda.

Karakteri Daniel Giménez Cacho canlandırıyor.

=Rafael=

Isabel’in kocası. Aynı zamanda takım kalecisi ve kaptanı. 40 yaşında. Sezon sonunda jübile yapmak niyetinde.

Destekleyici bir eş. Sakin ve uysal bir yapısı var.

Karaktere Antonio de la Vega hayat veriyor.

Isabel’in annesi Gloria rolünde Verónica Terán, Chava’nın vakti zamanında assolistlik yapmış annesi Vanessa rolünde ise Claudia Vega karşımıza çıkıyor. Futbol takımının antrenörü Goyo rolünde Emilio Guerrero‘yu izliyoruz. Futbol takımının oyuncularından Potro rolünde Joaquín Ferreira, Tony rolünde Juan Pablo de Santiago, Cuau rolünde Said Sandoval, Moises rolünde ise Ianis Guerrero‘yu izliyoruz. Chava’nın asistanı Hugo Sánchez karakterini ise Jesús Zavala canlandırıyor.

YAZARIN NOTU

Henüz 3 bölümünü izlediğim Club de Cuervos’u epey bir beğendiğimi söyleyebilirim. Akıcı ve oldukça eğlenceli bir dizi. Dizide futbol beklediğim kadar büyük bir yer işgal etmiyor. Sahaya ara sıra iniyoruz, daha çok muhabbetini yapıyoruz. Oldukça uyuz olunası bir karakter olan Chava’nın yarattığı etkiler başta olmak üzere bir karakter komedisi olarak sunuluyor daha çok ve 2 ana karakterin etrafında dönüyor hikaye çoğunlukla. Başrol ikili de oldukça iyi performans ortaya koyuyor.

FRAGMAN