Netflix’in yaşça küçük izleyiciler için hazırladığı dizilerden biri olan The Baby-Sitters Club‘ın tanıtımıyla karşınızdayız.

Rachel Shukert, dizinin yürütücüsü konumunda. Lucia Aniello, bölümlerin büyük çoğunluğunda yönetmenlik görevini üstlenmiş. Bu ikiliye yapımcı koltuğunda Michael De LucaLucy Kitada, Frank Smith, Ashley Glazier ve Naia Cucukov gibi isimler eşlik etmiş. Shukert’e yazar masasında ise Lisha Brooks, Rheeqrheeq Chainey, Jade Chang, Ann M. Martin ve Dan Robert gibi isimler eşlik etmiş. Komedi ve dramayı harmanlayan dizinin çekimleri Kanada’nın Vancouver şehrinde yapılmış.

3 Temmuz 2020 tarihinde yayınlanan ilk sezonu 10 bölümden oluşan ve 2. sezonunun olup olmayacağı henüz belli olmayan dizinin bölüm süreleri 24-30 dakika aralığında değişmekte.

Ann M. Martins‘in aynı isimli popüler kitap serisinden uyarlanan hikayenin 1990 yılında bir TV dizisi ve 1995 yılında bir sinema filmi çekilmişti.

The Baby-Sitters Club, 12-13 yaşlarındaki 5 kız arkadaşın bebek bakıcılığı maceraları, aile ilişkileri ve oluşan/gelişen dostlukları üzerine sımsıcak bir hikaye vaat ediyor. Hikayeyi kızlarımızın harçlıklarını çıkarmak amacıyla kendilerinden yaşça küçük çocuklara bakıcılık hizmeti vermek üzere bir bebek bakıcılığı kulübü kurmaları ile açıyoruz ve sonrasında olaylar gelişiyor.

*Kulübün fikir annesi pozisyonunda olan Kristy Thomas karakterini Sophie Grace canlandırıyor. Olayları kontrol etme takıntısı olan, bencil, kıskanç, suratsız, sıkıntı çıkarmaya meyilli bir kız.

*Kristy’nin komşusu ve uzun yıllardır en yakın arkadaşı olan Mary Anne Spier karakterine Malia Baker hayat veriyor. Çekingen ve heyecanlı bir mizaca sahip. Annesi vefat etmiş, babasıyla beraber yaşıyor.

*Kristy’nin şu sıralar arasına biraz mesafe girdiği eski bir yakın arkadaşı olan Claudia Kishi karakterinde Momona Tamada‘yı izliyoruz. Sosyal ve neşeli bir kız Claudia. Japon asıllı bir ailenin küçük kızı kendisi. Resim sanatına karşı bir tutkusu ve yeteneği var.

*New York’tan muhite yeni taşınan, Claudia ile arkadaşlık yapmaya başlayan ve bu sayede kulübün 4. üyesi olan Stacey McGill karakterinde Lethal Weapon dizisinden tanıdığımız Shay Rudolph‘u izleme şansı elde ediyoruz.

*Muhite Los Angeles’tan yeni boşanan annesiyle beraber yeni taşınan, ilk olarak Mary Anne ile bir arkadaşlık kuran ve sonrasında kulübün 5. üyesi olan Dawn Schafer karakterinde ise Xochitl Gomez karşımıza çıkıyor.

*Kirsty’nin birkaç yıl önce boşanmış olan ve şu sıralar evliliğe giden bir ilişkisi bulunan, Kirsty dışında 3 erkek çocuğu daha bulunan annesi Elizabeth Thomas karakterinde American Woman ve Miss Match dizileri ile Clueless ve Batman & Robin gibi sinema filmlerinden hatırlanabilecek Alicia Silverstone‘u izleme fırsatı elde ediyoruz.

*Elizabeth’in 2 çocuk babası, zengin sevgilisi Watson Brewer karakterine 9JKL, Wet Hot American Summer: Ten Years Later ve Royal Pains dizilerinden tanıdığımız Mark Feuerstein hayat veriyor. Kristy onun varlığından hiç memnun değil; o ise Kirsty’nin gönlünü kazanmaya çalışıyor.

*Watson’ın korku hikayelerine özel bir ilgisi olan, yaramaz ve sempatik küçük kızı Karen Brewer karakterini Sophia Reid-Gantzert canlandırıyor.

*Mary Anne’in kontrol meraklısı, bekar babası Richard Spier karakterinde Brooklyn Nine-Nine, The Good Place ve Splitting Up Together gibi dizilerden anımsanabilecek Marc Evan Jackson karşımıza çıkıyor.

*Dawn’ın annesi Sharon Porter rolünde ise Jessica Elaina Eason‘ı izliyoruz.

Hiç aklımda yoktu aslında izlemek ama bir anda izlerken buldum kendimi diziyi. Her ne kadar yaşça küçük bir kitleye hitap ediyor olsa da samimi havası bana geçince büyük oranda keyifle izledim diyebilirim. Yine de çocuklar 2 yaş daha büyük olsalar daha renkli bir hikayesi olabilirdi demeden geçemedim. Formattan epeyce çıkılan ve iyice çocuk dizisi haline gelen son 2 bölüm hiç mi hiç sarmadı bu arada.

Alicia Silverstone’u izlemeyi özlemişim. Lethal Weapon’dan sevdiğim Shay Rudolph’u görmek de güzeldi. Minik oyuncu Sophia Reid-Gantzert de epey renk kattı varlığıyla bu arada diziye. Kristy karakteri ise aşırı derecede yordu beni sezon boyunca.

Öyle çoğu bünyeye gelebilecek bir dizi değil The Baby-Sitters Club. Merak eden varsa diye bir tanıtımı bulunsun istedim yine de. Filmini izlemediğim için bir karşılaştırma yapamıyorum bu arada. 2. sezonu olursa izlerim yine büyük ihtimalle ama olmazsa da hiç üzülmem.