CBS’in yeni komedisi 9JKL‘in tanıtımına hoş geldiniz.

IMDB – Resmi Site – Wikipedia 

 Facebook – Twitter – Instagram

GİRİZGAH

9JKL, 2 Ekim 2017 tarihinde başladı ve henüz 4 bölümü yayınlandı. CBS, bir uzatma kararı almazsa sezon 13 bölümden oluşacak. İlk 4 bölüm itibariyle 1.38 reyting oranı ve 7.271.000 izleyici sayısı ortalaması tutturmuş durumda. Son bölümde 1.40 reyting oranı ve 7.172.000 izleyici sayısı elde etti. Şu an için fena gitmiyor elde ettiği rakamlar. Elbette pazartesi akşamları The Big Bang Theory‘nin hemen arkasından yayınlandığını da belirtmek gerek. Yine de iyi rakamlar bana göre. Yakında tam sezon onayı gelir diye düşünüyorum.

Aktörlük dışında senaristlik, yapımcılık ve yönetmenlik de yapan Mark Feuerstein; dizinin hem yaratıcısı hem başrol oyuncusu hem de yapımcılarından biri konumunda. Henüz ilk 4 bölümden birini yönetmemiş olsa da ilerleyen süreçte o konuda da katkı sağlayacaktır diziye muhtemelen.

Hala özlemle andığım ve iptaline çok üzüldüğüm Friends with Better Lives’ın yaratıcısı Dana Klein, dizinin bir diğer yaratıcısı konumunda. Klein’ın Friends’te bölüm yazarlığı tecrübesi olduğunu ve yine Friends ile Fresh Off the Boat’da yapımcılık yaptığını da belirtmeden geçmeyeyim.

Dizinin yayınlanan 4 bölümden 3 tanesinin yönetmenliğini How I Met Your Mother’ın bölümlerinin % 95’ini yöneten Pamela Fryman‘ın yaptığını da pas geçmeyeyim. TV, komedi ve yönetmenlik deyince akla gelen önemli isimlerden biri olan 58 yaşındaki Fryman; Frasier, Just Shoot Me!, Two and a Half Men, Man with a Plan ve Truth Be Told’un da aralarında bulunduğu birçok komedide toplamda yüzlerce bölümde yönetmenlik koltuğunda oturmuş bir isim.

Yapımcı kadrosunda Feuerstein, Klein ve Fryman dışında Aaron KaplanDana HonorWendi Trilling ve Suzy Mamann-Greenberg gibi isimler de yer alıyor.

Bölüm süreleri ise 19 ile 23 dakika arasında değişiyor kahkaha efektli komedimizin.

KONU

Josh, Blind Cop isimli popüler bir TV dizisinde başrolde yer almış ünlü bir aktördür. Dizisi bitip, karısı ile boşanıp boşanma sonrası mal varlığının neredeyse tamamını kaybedip çulsuz kalınca eve, ailesinin yanına, New York’a döner. Ve ebeveynlerine ait bir dairede yaşamaya başlar. Yalnız şöyle bir ayrıntı vardır ki kırklı yaşlarındaki bu adamın iki yanındaki komşu daireler de ailesine aittir. 9K’da Josh kalırken, 9J’de ebeveynleri oturmakta, 9L’de de erkek kardeşi, karısı ve bebeği ile yaşamaktadır. Dizi de ismini bu kapı numaralarından alıyor. Josh’ın ailesine komşu yaşamasındaki en büyük sıkıntı ise bu ailenin fertlerinde sınır diye bir kavram yoktur ve Josh’ın bundan sonra kendisine ait bir özel hayatı olmayacaktır.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

=Josh=

Konu bölümünde kendisinden bolca bahsettiğimiz Josh, mecburiyetten New York’a gelse de bu durumu çok fazla yadırgamayan, yeni bir arkadaş çevresi, yeni sevgililer ve yeni oyunculuk fırsatları edinmek niyetinde olan bir adam. Josh’ın her ne kadar ailesinin yoğun ilgisinden kaçmaya çalışmalarına şahit olsak da aslında içten içe bu ilgiyi sevdiğini de belirtmeden geçmeyeyim.

Karaktere hayat veren Mark Feuerstein‘i Royal Pains, Wet Hot American Summer: Ten Years Later, Prison Break ve Nurse Jackie gibi dizilerden hatırlayabilirsiniz.

=Andrew=

Josh’ın kendisinden küçük erkek kardeşi. Uzun çapkınlık yıllarından sonra hayatının aşkını bulmuş ve evlenmiş. Bir de küçük bebeği var. Doktorluk yapıyor. Kendini sevme seviyesi çok yükseklerde, altta kalmayı sevmeyen, akıl vermeyi seven, rekabetçi bir adam.

Karakteri About a Boy, Perfect Couples, Bent ve 100 Questions gibi ne yazık ki uzun ömürlü olamayan sempatik komediler dışında New Girl, Brockmire ve Masters of Sex’ten tanıdığımız David Walton canlandırıyor.

=Eve=

Andrew’ün karısı. Birbirlerine çok aşıklar. Birbirlerine destek olmaktan da karşılıklı itişme halinde olmaktan da keyif alıyorlar. Andrew’ün kendisini dinlemeyişleri onu zaman zaman rahatsız ediyor elbette. Onu rahatsız eden bir başka şey de her şeye burnunu sokan ve laf sokmayı da ihmal etmeyen çok bilmiş kayın validesi. Pediatrist olmasına rağmen kayın validesine göre o çocuk bakımından hiç anlamıyor. Bu durum da onu sinirlendiriyor.

Ailenin diğer 3 ferdi kadar olmasa da onun da Josh ve Josh’un dairesi ile ilgili ufak tefek sınır problemleri olduğunu söylemek mümkün.

Karaktere Cooper Barrett’s Guide to Surviving Life, Battle CreekDon’t Trust the B—- in Apartment 23, Dollhouse ve Huff gibi dizilerden aşina olduğumuz Liza Lapira hayat veriyor.

=Harry=

Josh’ın babası. Josh’ın dönüşünün aşırı kontrolcü karısının ilgisinin büyük çoğunluğunu Josh’ın üstüne yoğunlaştırmasına neden olması dolayısıyla artık biraz rahatlayabiliyor ve haliyle bu durum işine geliyor. Ayrıca yeni bir arkadaş edinmiş olmak olarak da değerlendirip mutlu oluyor elbette oğlunun dönüşünden. Onu seviyor ve onunla gurur duyuyor. Lakin özel hayat ihtiyacına o da pek saygı duymuyor. Papyon takmayı çok seviyor.

Karakteri Doubt, Ray Donovan, Mulaney ve Friends gibi dizilerden hatırlanabilecek Elliott Gould canlandırıyor.

=Judy=

Josh’ın annesi. Ailede en büyük sınır problemleri olan, herkesi bu konuda rahatsız etmeyi başaran tek kişi o. Her şeye burnunu sokan, çok bilmişlik taslamayı seven, hatayı kendinde aramayan, ‘Hayır’ kelimesinden anlamayan, meraklı mı meraklı, alıngan mı alıngan, kıskanç mı kıskanç, sadece konuşma tarzıyla bile rahatsızlık verebilen sıkıntılı bir tip.

Karaktere Alice ve Sean Saves the World dizilerinden tanıdığımız Linda Lavin hayat veriyor.

=Nick=

Apartmanın bellboy’u/kapı görevlisi. Muhabbet etmeyi seven, meraklı, kendinden bahsetmeyi seven, çenesi düşük biri.

Eyewitness, Kevin from Work ve Rookie Blue gibi dizilerden hatırlanabilecek Matt Murray karaktere hayat veren isim.

=Ian=

Apartmanda yaşayan çok bilmiş bir çocuk. Apartmanın girişinde Nick’in yanında otururken ve arada sırada Josh ile muhabbet ederken izliyoruz kendisini.

Karakteri Trophy Wife ve Dr. Ken’den tanıdığımız Albert Tsai canlandırıyor.

YAZARIN NOTU

Judy karakterinden çok fazla rahatsız olmakla birlikte halimden memnun bir şekilde izliyorum 4 bölümdür diziyi. Josh’ın hallerini izlemesi keyifli oluyor. Liza Lapira’nın Cooper Barrett’s Guide to Surviving Life’ta olduğu gibi burada da hastasıyım. David Walton’ın aşağı yukarı her komedi dizisi bana hitap ediyor zaten.

Ortalıkta devam eden pek sitkom kalmadığı düşünüldüğünde bu ihtiyacı karşılayan 9JKL’in 2. sezon onayı almasa bile tam sezona uzaması beni memnun edecektir kesinlikle.

Şu ana kadar konuk oyuncu tercihlerinden memnun kaldığım dizinin bu doğru tercihlerini sezon boyunca da sürdürmesini temenni ediyorum.

İzleyecek olanlara iyi seyirler.

FRAGMAN