ray-donovan-52cbf8dcd0c2aBoston’daki bir hapishaneden cezasını tamamlayarak çıkan bir adam, özgürlüğünün ilk saatlerinde kilisede bir rahibi ziyarete gider. Günah çıkarma gibi bir derdinin olduğunu düşünen izleyici ise henüz daha adamı tanımadığının farkında değildir. Boston’da bunlar yaşanırken, 3000 kilometre uzaklıkta Los Angeles şehrindeki bir otel odasında, bir NBA yıldızı güzel bir güne gözlerini açıyor. En azından açtığını zannediyor. Yatağında kanlar içerisinde yatan, geceyi beraber geçirdiği kadının cansız bedeni ile yüzleşmesiyse çok da zamanını almıyor. Bu skandal ile kariyerinin tehlikede olduğunu anlayan yıldızımızı bu sorundan kurtaracak tek bir kişi var: Ray Donovan!

ray-donovan-ftr

KİMLİK BİLGİLERİ

Türü: Suç, Drama

Yaratıcı ve Senarist: Ann Biderman (Southland)

Sezon: 3 sezon – 3. sezon 12 Temmuz 2015

Bölüm Sayısıı: 12+12+12

Bölüm süresi: 50 dk

Yayınlandığı kanal: Showtime

Ödüller: 2014 yılı En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Altın Küre Ödülü (Jon Voight)

ray-donovan-season-2-tv-review

KONU

‘Ray Donovan’ zengin ve ünlü insanların sorunlarını halleden ve bir yandan da aile hayatını dengede tutmaya çalışan bir adamın hikayesini anlatıyor. Bir hukuk şirketine bağlı olarak çalışan Ray Donovan, sorunları hallederken girdiği hiçbir işten temiz çıkamıyor. Gitgide daha bir batağa saplanmaya başlayan ahlaki duyguları, karısına ve çocuklarına da sirayet etmeye başlıyor. Kendi iç dünyasındaki tutarsızlıklar ve düzensizlikler, olağanca bir hızla çevresindeki her şeyi değiştiriyor. Bunun için de fazla beklemek zorunda kalmıyorsunuz.

Ray-Mickey-Donovan_oriandrashuBoston’da ise hiç beklenmedik bir hadise olur. Ray’in babası Mickey, 20 yıllık cezasının tamamlanmasına 5 yıl kala şartlı tahliye olur. İşleri daha karmaşık hale sokan ise Mickey’in Los Angeles’a geliyor olmasıdır. Ray, babasının her bulunduğu ortamı enkaza çevirmesinden dolayı tedirgindir. Bu yüzden ailesini korumak için yoğun çaba harcamak zorundadır.

Mickey’e karşı düşmanca tavır takınan Ray’in aksine kardeşleri Terry ve Bunchy, babalarına karşı daha ılımlıdır. Babalarına her şeyi düzeltmesi için bir şans daha tanıma taraftarıdırlar. Ray’in tüm karşı çıkışlarına karşın, karısı Abby ve çocukları da Mickey’i tekrardan ailenin içine alırlar. Kimin haklı olduğunu zaman gösterecek.

KARAKTERLER

1002742_0_0_c-11983_1024x512Ray Donovan

(Liev Schreiber)

Adamımız, zengin ve ünlü insanların kirli işlerini örtbas ederken çevresinde de oldukça ün yapmış. Şehirde kilit noktalarda (örneğin FBI) birkaç adamı şantaj yoluyla kendine bağlamış. Herkesin zayıf bir noktası vardır mantalitesi güden Ray, başı her zora girdiğinde bu kartı oynamaktan hiç geri durmuyor. Şiddete meyilli karakterimiz, tehdit edeceği adamın kendisinden daha kötü olmasına dikkat edecek kadar da bazen iyi niyetli olabiliyor. Geçmişinde yaşadığı acı dolu tecrübeler ve şimdiki yaşam tercihi, kendisini iyice içselleştirip şiddetinin kaynağı olan ani öfke patlamalarına neden olmaktadır.

İşindeki sırların açığa çıkması, kendisini zor durumda bırakacağından dolayı da bunları gizli tutmak zorunda. Gün sonunda eve geldiğinde (daha doğrusu gelebildiğinde) içine attığı sırları karısı Abby ile dahi paylaşmamakta. Normal şeyleri bile konuşmayı unutan karı koca arasında ipler zaman zaman geriliyor. Üstelik unuttukları başka şeyler de var.
Ray-Donovan_Fotor_Collage1002742_0_0_c-11995_1024x512Abby Donovan

(Paula Malcomson)

Ray’in Güney Boston’lu kenar mahalle dilberi ağızlı karısı Abby, yalnız bir hayata mahkum olmuş bir kadındır. Bu durum, yaşadığı şehre kendini yabancı hissetmekle alakalıdır. Gittiği yoga dersleri dışında herhangi bir aktivitesi olmayan Abby’nin hiç arkadaşı da yoktur. Bu yüzden kocasının ilgisi ve alakasına ihtiyaç duyar. Ne var ki kocasının çapkınlıkları ve işi gereği sürekli tehlikede oluşundan bıkmıştır. Kocasından alamadığı duygusal reaksiyonlar yüzünden ikili arasında tansiyon zaman zaman yükselir.

Ray-Donovan_Fotor_Collage1002742_0_0_c-11999_1024x512_Fotor_CollageBridget ve Conor Donovan

(Kerris DorseyDevon Bagby)

– Bridget, babası Ray’in gözdesidir. Başarılı bir öğrenci olup zekası ile erkek kardeşi Conor’a fark atar. Dileriz şezlonga uzanarak okuduğu, Slyvia Plath’ın ünlü romanı The Bell Jar‘daki (Sırça FanusEsther Greenwood karakteriyle kaderleri kesişmesin.

– Conor, büyükbabası Mickey’nin etkisi altına girerek daha asabi birine dönüşmek üzeredir. 

Ray-Donovan_Fotor_Collage1002742_0_0_c-12001_1024x512Mickey Donovan

(Jon Voight)

En son bankaya girdiğimde, kafamda çorap vardı.

Bir rahibin istismarına uğrayan oğlu ve aynı kaderi paylaşan arkadaşına anlattığı espri:

– Sivilceyle rahip arasındaki fark nedir?

– Sivilce oğlanın suratında patlamak için 14 yaşına girmesini bekler.

Hapisten çıktıktan sonra Los Angeles’a yerleşmesi, aile içerisindeki dengeleri bozar. Dahası Mickey geldiği gün, Boston’dan eli boş gelmemiştir. Beraberinde birtakım belaları da şehre sürükler. İkiyüzlülüğü ve bencilliğiyle nam salmıştır.

Ray-Donovan_Fotor_Collage1002742_0_0_c-11994_1024x512

 

Terry Donovan

(Eddie Marsan)

Ray ile ortaklaşa boks salonu işleten Terry, aynı zamanda eski bir boksördür. Yakalandığı Parkinson hastalığı, sporu bırakmasına neden olmuştur. 

 

Ray-Donovan_Fotor_Collage1002742_0_0_c-11997_1024x512Bunchy Donovan

(Dash Mihok)

Küçük yaşta bir rahibin istismarına uğrayan Bunchy, yaşadığı bu olayın etkisinden hiçbir zaman kurtulamamıştır. Beraberinde alkol ve uyuşturucu problemleri de olup kişisel gelişimini tamamlayamamış bir karakterdir. Bütün gününü kardeşi Terry ile salonda geçirir. Bunchy için ise tahmin yürüteceğiniz şey, onun bir kurban mı yoksa bir aptal mı olduğudur.

Ray-Donovan_Fotor_Collage

1002742_0_0_c-11998_1024x512

 

Daryll

(Pooch Hall)

Karakter hakkındaki bilgiler ilk bölüm için ispiyon içerir.

Mickey’nin hayatının aşkı Claudette’den olan oğlu. Daryll’in varlığından kardeşler arasında bir tek Ray’in haberi yok.

Ray-Donovan_Fotor_Collage

30824527_490x653_Fotor_CollageEzra Goodman-Lee Drexler

(Elliot Gould Peter Jacobson)

– Ray’in kirli işlerini yaptığı hukuk firmasının iki ortağından biri olan Ezra, hayatının aşkı olarak tanımladığı Ruth’un ölmesi ile duygusal bir çöküntü yaşar. Geçmişinde Mickey ile kirli sırları olması ve onun geri geliyor oluşu ile Ezra da diken üzerindedir.

– Diğer ortak Lee, sağa sola yırtınırcasına bağıran şapşal bir adam profiline sahip. Kimsenin bu adamı ciddiye aldığını söyleyemeyiz.

Ray-Donovan_Fotor_Collage

1002742_0_0_c-12433_1024x512_Fotor_Collage Avi- Lena

(Steven Bauer – Katherine Moenning)

– Ray’in emrinde çalışan iki adamından bir olan Avi, her türlü pis işin kapanmasına ve dışarıdaki takip işlerine bakar. Avi aynı zamanda eski bir Mossad ajanıdır ve patronuna çok sadıktır.

– Ray’in bir diğer elemanı Lena, ofisteki masasından bütün organizasyona yardımcı olur. Araştırma görevini yürüten Lena’yı canlandıran Katherine Moenning, tıpkı  Showtime’ın efsaneleşmiş bir diğer dizisi The L Word’teki Shane karakterinde olduğu gibi yine lezbiyen tiplemesiyle karşımıza çıkıyor. Lena’nın sevgililerine uyguladığı şiddet ile sık sık başı derde de giriyor.

1002742_1_3359088_10_800x600

YAZARIN NOTU

Dizi, suç draması ile aile dramasını bir güzel harmanlayan bir yapıya sahip. Belki de en övgüyle söz edilecek yanı ise ağır bir dram havası ile başlayan dizide, hikayelerin ve karakterlerin inanılmaz hızlı bir gelişim gösteriyor olması.  Hatta en gerideki karakteri bile en son bıraktığımız yerden çok farklı bir konumda görüyoruz. Yani geri plan da dahil her şey akıyor.

Bir diğer övgüyle bahsedeceğim nokta ise dizinin komedi unsurlarının özellikle 2. sezon ile zirveye çıkması. Hafızalara kazınan müthiş replikler, özellikle Mickey’nin ağzından duyacağınız laflarla bol bol kahkaha atabilirsiniz.

Müzikler… Bir işi bilenin elinden çıktığı her halinden belli olan şarkı seçimleri de dizinin ayrı bir ziyafet noktası olmuş. Özellikle her bölüm sonunda çalan kapanış şarkıları ile bölüme erkenden veda etmek istemeyeceksiniz. Dizinin bir jeneriğinin olmamasının ise eksikliği pek de hissedilmeyen ufak bir ayrıntı olarak hatırlatalım.

Geri planda kalmayı kesinlikle hak etmeyen, hali hazırda var olan iki sezonuyla türü sevenleri bir ziyafet beklediğini söylüyor ve izlemek isteyenlere iyi seyirler diliyoruz.

TANITIM FRAGMANI

Kapanış şarkılarından seçmeler:

1×10 Banshee: Kendra Morris

2×09 Algiers: The Afghan Wings

2×07 Walk This Way:  Aerosmith – Run Dmc