*Gençler, trafik ışıkları gibidir. Yanar yanar sönerler. Ama ya yeşildedirler ya kırmızıda. Sarının yeri yoktur hayatlarında.

*Telefon 6. parmağımız olmuş artık. Onsuz bir hayat düşünülemez.

*Beyin bedava. Kullanmasını bilene!

*Herkesin evinde yanan bir ışık vardır ama komşunun ışığı daha parlak gözükür.

*Yeter ki biri istesin; sonra herkes ister.

*Erkek yaparsa havalı olur, kız yaparsa sürtük.

*Yasak olan daima daha tatlıdır.

Klasik girişlerden birini yapmayıp birkaç motto ile başlayayım istedim bugün. Baby, bende böyle bir his uyandırdı nedense.

Tanıtıma geçmeden önce Baby ile ilgili 2 şeyi belirteyim ki uyarmadı demeyin.

1- Ucu açık bitti. Kaos ortamının hakim olduğu tarzda bir sezon finaliydi. Yeni sezon onayı almadan başına oturmayın bence.

2- Daha başlamadan bir süre önce yayına giren Elite ile kıyaslanıyordu bu dizi. Özel okul öğrencisi gençlerin merkezde olduğu bir gençlik draması olmaları dışında pek bir benzerlikleri yok bence. Demem odur ki eğer Elite’i sevmişseniz bu diziden uzak durun. Şayet benim gibi Elite’in ilk bölümünün sonunu getirmekte zorlanmışsanız, hikayesinden, karakterlerinden, oyuncularından, yapaylığından falan hiç hoşlanmamışsanız bu diziye bir şans verin derim ben.

Gelelim dizinin konusuna. İtalya’nın başkenti Roma’dayız. Hikayemizin merkezinde özel okul öğrencisi olan 16 yaşında gençler var. Hayatlarındaki mutsuzluğu sahte bir gülümsemenin arkasına saklamaya çalışan, paylaştığı bir özçekimle ya da bir canlı video çekimiyle bu sahte mutluluğunu belgeleme ihtiyacı hisseden, telefon ve sosyal medyadan kopuk bir şekilde yaşayamayan son nesil gençler. Hepsinin hayatında bir takım sorunlar var ama bu sorunları çözmek ya da bunlarla cesurca boğuşmak yerine başka sorunlar yaratıp ya da başkalarının sorunlarıyla meşgul olup asıl sorunlarından uzaklaşmaya çalışmak bu gençlerin ortak noktası diyebiliriz. Bu yolda hayatlarına dahil edecekleri yeni insanların çözüm mü, meşgale mi yoksa daha büyük bir sorunun kaynağı mı olacaklarını bize sunmaya çalışıyor dizi.

Chiara ve Ludovica

Chiara, açılışta sesini duyduğumuz genç kızımız. Hikayedeki en merkez karakterimiz. Annesi ve babası arasındaki aşk tamamen tükenmiş durumda. İkisi de bu durumu kabul etmişler ve hayatlarına devam ediyorlar kendilerince. Babası Arturo‘nun (Massimo Poggio) başka bir kadınla bir ilişkisi var. Annesi Elsa (Galatea Ranzi) da bu durumdan rahatsız değil. Birlikteyken mutsuz olan anne ve babası, birlikte kalmaya devam etmelerinin sebebini Chiara’nın düzeninin bozulmamasını istemeleri olarak dillendiriyorlar.

Bunun dışında en yakın arkadaşının erkek kardeşi ile sekse dayalı gizli bir ilişkisi var Chiara’nın. En yakın arkadaşı Camilla ile önümüzdeki dönem 1 seneliğine ABD’de okumaya gitmeyi planladıklarını da belirtmeden geçmeyelim. Okula gelir gelmez kızımızın dikkatini çekmeyi ve onu etkilemeyi başaran, kenar mahalleden gelen yeni çocuk Damiano var bir de. Bitmedi çünkü Chiara’nın hayatı çok hareketli bu aralar. Yeni kanka, yeni ruh ikizi bulmuş durumda kendine Chiara. İçindeki ateşi, asi kadını, sorumsuz genci ortaya çıkaran Ludovica.

Chiara karakterine Benedetta Porcaroli hayat veriyor.


2 numaralı merkez karakterimiz ise Ludovica. Bir süre önce hoşlandığı çocuk birlikte eğlendikleri özel bir videolarını yayınlamış. Bunun sonucu olarak da okulda adı çıkmış durumda. Okulda arkadaşı yok haliyle. İnsanların onun hakkında söylediği şeyler onu son derece rahatsız etse de suratına sahte bir tebessüm kondurup hayatına umursamaz bir şekilde devam etmeye çalışıyor.

Evde de işlerin pek yolunda gittiği söylenemez onun için. Babası ve annesi boşanmış. Babası yeniden evlenmek üzere. Ablası annesinden ziyade babasıyla yakın durumda ve ABD’ye taşınıp kendi hayatını kurmuş bu sıralar. Babası ise yeniden evlenmek üzere. Ludovica ise işsiz güçsüz annesi ile beraber yaşıyor. Okul parasını maddi durumu iyi olan babası karşılıyor. Annesi boşanma sonrası eline geçen parayı tüketmiş durumda. Ludovica sayesinde eski kocasından gelen nafaka, hatta okul parasına da çöreklenmiş durumda. Bu paraları hiç ettiği para avcısı genç bir sevgilisi var Ludovica’nın annesi Simonetta‘nın (Isabella Ferrari). Evde ve işte işler yolunda gitmezken yeni arkadaşı Chiara ile tanışıyor Ludovica.

Ludovica karakterini Alice Pagani canlandırıyor.

Ludovica ve annesi Simonetta


3 numaralı merkez karakterimiz ise Damiano. Annesi ile kenar bir mahallede büyümüş Damiano. Annesi kısa bir süre önce vefat etmiş ve zamanında onları terk edip giden babası ile beraber yaşamaya başlamış ve bu özel okula transfer olmuş babasının isteğiyle.

Babası Khalid (Mehdi Nebbou), bir Arap ülkesinin Roma Büyükelçisi. Uzun yıllardır başka biri ile evli ve hatta bir oğlu daha var yeni karısından. Yeni karısı Monica (Claudia Pandolfi), bizim çocukların okuduğu lisede beden eğitimi öğretmeni bu arada. Chiara ve Camilla’nın da olduğu koşu takımının antrenörü ayrıca. Eskiden bir atletmiş. Bir kaza geçirmiş ve hayallerine veda etmek zorunda kalmış. Sonrasında Khalid ile evlenip bir yuva kurmuş.

Gelelim tekrar Damiano’ya. Yeni ailesiyle ve yeni okuluyla kaynaşmaya çok da sıcak bakmayan bir tavır hakim kendisinde. Yalnız takılmayı, eski mahallesine gidip eski arkadaşlarını görmeyi tercih ediyor. Ama onun uzak takılmayı tercih etmesi yeni arkadaşlıkların, yeni ilişkilerin onu bulmasına engel bir durum olmuyor elbette.

Belaya meyilli bir genç Damiano. Okuldaki yerleşik uyuşturucu tedarikçisi gençlere kafa tutup yeni bir satıcı olarak piyasa yapıyor ve bu durum eski tedarikçileri karşısına almasını sağlıyor.

Damiano karakterini Riccardo Mandolini canlandırıyor.


Damiano ve Niccolò

Damiano’nun karşısına aldığı diğer tedarikçinin adı Niccolò. Kankası Brando (Mirko Trovato) ile beraber bu işi yürüten, kendisinden başka hiç kimseyi düşünmeyen, şımarık bir zengin çocuğu Niccolò. Adı geçmişken Brando’nun Ludovica’nın söz konusu videosunu paylaşan hadsiz olduğunu da belirtelim.

Tekrar Niccolò’ya dönecek olursak; Chiara’nın en yakın arkadaşı Camilla’nın erkek kardeşi Niccolò. Okulun popüler ve acımasız kızı Virginia‘nın (Federica Lucaferri) erkek arkadaşı ve Chiara ile gizli bir ilişkisi var.

Niccolò karakterine Adı Efsane dizisinden hatırlanabilecek Emre Bey‘e benzerliği ile dikkat çeken Lorenzo Zurzolo hayat veriyor.


Chiara – Camilla – Fabio

Chiara’nın en yakın arkadaşı ve Niccolò’nun kız kardeşi olan Camilla rolünde Chabeli Sastre‘yi izleme fırsatı yakalıyoruz. Niccolò’nun aksine iyi bir kız Camilla. Hayatı diğer karakterlere nazaran daha normal durumda. Şu sıralar en büyük hayali bir atletizm programı için seçilip kankası Chiara ile birlikte 1 seneliğine ABD’ye gitmek. Elbette her şey güllük gülistanlık da değil. Chiara’nın Niccolò ile ilişkisinden bihaber durumda ve Chiara ile aynı çocuktan yani Damiano’dan hoşlanmaya başlıyor.

Chiara ve Camilla ile çok yakın arkadaş olan Fabio karakterinde ise Brando Pacitto‘yu izliyoruz. Disiplinli tavırlarıyla öne çıkan okul müdürü Fedeli‘nin (Tommaso Ragno) oğlu Fabio. Müdürün oğlu olmanın baskısını her açıdan üzerinde hissediyor. Pısırık, “Ağzına vur, lokmasını al,” tarzında bir genç Fabio.


Saverio ve Fiore

Saverio, Ludovica’nın ve Ludovica ile tanıştıktan sonra Chiara’nın takılmaktan hoşlandığı popüler bir gece kulübünün sahibi. Fiore de Saverio’nun kuzeni ve sağ kolu. Ludovica, beraber takılmaktan hoşlandığı Fiore vesilesiyle tanışıyor Saverio ile. Saverio’nun kafasındaki tilkilerin amacı ise Ludovica ve Chiara’yı eskort olarak olgun erkeklere pazarlamak.

Saverio karakterini Paolo CalabresiFiore karakterini ise Giuseppe Maggio canlandırıyor.


Konusuyla, tarzıyla, karakterleriyle böyle bir dizi işte Baby. Toplam 6 bölümden oluşuyor ilk sezonu. Bölüm süreleri 40-49 dakika arasında değişiyor. Bölümler su gibi akıyor. Başta Chiara olmak üzere çoğu karakterini izlemesi keyifli. Oyunculuklar da yeterli seviyelerde. Tadı tuzu yerinde, akıcı, sürükleyici, 6 bölümün az geldiği bir modern dönem gençlik draması olmuş Baby. İkinci sezonunu da merakla bekliyorum. Çok vakit kaybetmeden onay haberi gelir inşallah.

Bu da 30 Kasım 2018 tarihinde izleyici ile buluşan, Netflix’in çiçeği burnunda dizisinin Türkçe altyazılı fragmanı: