Bu yılın başlarında isim değişikliğine giderek Spike’tan Paramount Network‘e dönüşen çiçeği burnunda kanalın yeni dizisi American Woman‘ın tanıtımına hoş geldiniz.

GİRİZGAH

Açılışı Waco isimli mini dizi ile yapan Paramount Network’ün 2. sezon başında TVLand’den transfer ettiği Nobodies‘i saymazsak 2. yeni dizisi olma özelliği taşıyan American Woman, 7 Haziran 2018 tarihinde izleyici ile buluştu. Perşembe akşamları yayınlanan ve 2 bölümü geride kalan dizinin ilk sezonu 12 bölümden oluşacak.

İlk bölümünde 0.21 reyting oranı ve 595.000 izleyici sayısı elde eden American Woman, ikinci bölümünde büyük bir düşüş yaşayarak 0.10 reyting oranı ve 357.000 izleyici sayısında kaldı.

The Real Housewives of Beverly Hills isimli reality programından tanınan Kyle Richards‘ın çocukluk yıllarındaki hayat hikayesinden esinlenilerek uyarlanan dizinin yaratıcısı 30 Rock’ın yapımcılarından John Riggi. İlk olarak TVland için düşünülen ve kanaldan deneme bölümü onayı da alan dizinin yapımcı kadrosunda Riggi dışında John WellsJinny HoweKyle Richards ve ayrıca dizide yönetmenlik de yapan Alex Hardcastle gibi isimler var.

Komedi ve drama ögelerini harmanlayan dönem dizisinin ilk bölümünün 23, ikinci bölümünün ise 26 dakika uzunluğunda olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

KONU VE KARAKTERLER

[İlk bölümden ispiyon (spoiler) içerir.]

1970’li yıllardayız. Kadın olmanın günümüze oranla çok daha zor olduğu yıllar. Hem iş hayatında hem de aile hayatında kadının geride durmasının beklendiği, kafalardaki örümceklerin daha seri çalıştıkları yıllar. İkinci dalga feminizm akımının yükselişte olduğu ve cinsel devrimin tam olarak yürürlüğe girmeye başladığı yıllar. Dizimizin kahramanlarının da bu akıma kendini kaptırma zamanı geldi de geçiyor.

Dizimizin ana kahramanı Bonnie Nolan kırklı yaşlarının başında, 16 yıllık evli, 2 kız çocuğu annesi, evlenmeden önce kısa bir süre New York’ta oyunculuk yapmış, evlendikten sonra ise hiç çalışmamış, ekonomik açıdan tamamen kocasına bağlı, zengin bir Beverly Hills kadını.

Miss Match ve Suburgatory gibi diziler ile CluelessBlast from the Past ve Batman & Robin gibi filmlerden hatırlanabilecek olan ve doksanlı yılların başarılı genç oyuncularından biri olarak dikkat çeken ama 2000’li yıllarda kariyeri doksanlı yıllar kadar iyi gitmeyen Alicia Silverstone tarafından canlandırılan Bonnie karakterinin hayatı bir anda değişmek durumunda kalır. Aldatıldığını öğrendikten sonra kocasını terk edecek olan Bonnie bundan sonraki süreçte kendi ayakları üzerinde durup kendisinin ve kızlarının geçimini sağlamak zorundadır. Fakat son 16 yılını bir eli yağda, bir eli balda şekilde çalışmadan ve keyif sürerek geçiren Bonnie’nin zengin hayatından kopması o kadar da kolay olmayacaktır. Bağımsız bir kadın olabilmek için öncelikle bir iş bulmak zorundadır. Elbette üniversite terk, iş tecrübesi olmayan kırklı yaşlarının başında bir kadını işe almak için herkes sırada beklememektedir. 

Kathleen – Bonnie – Diana

Bonnie’nin hayatındaki bu yeni yola çıkarken en büyük moral ve motivasyon destekçileri ise uzun yıllardır çok yakın arkadaşları olan Diana ve Kathleen’dir.

Jennifer Bartels tarafından canlandırılan Diana karakteri, iş dünyasında kadın olmanın zorluklarını çok uzun süredir tecrübe eden bekar bir kadındır. Seksist bir patronla her iş günü mücadele etmek ve kendisini sürekli olarak ispat etmek zorunda olan bir çalışan kadın. ‘Sabrın sonu selamettir.’ düşüncesi ile sabırlı davranmaya devam ediyor her gün. İş dışında kankaları Bonnie ve Kathleen ile takılıp gerginliğini atmayı seviyor. Arkadaşı Bonnie’nin bu yeni hayatına atacağı ilk adımlarda ona karşı son derece destekleyici davranıyor.

South of Hell, Six Feet Under, Chicago Fire gibi diziler ile American Pie serisi ve Loser gibi filmlerden hatırladığımız Mena Suvari trafından canlandırılan Kathleen karakteri ise çalışmayan, son derece zengin, bekar bir kadın. Bu zenginliğinin kaynağı şu an için bilinmiyor. Bir şeyleri kolayca kafaya takmayan, rahat bir kadın. Şu an için en çok önemsediği şey ise erkek arkadaşı.

Ünlü bir firmada kast sorumlusu olarak çalışan, Kathleen’den para koparmaya çalıştığı hissedilen ve eş cinsel olduğunu Kathleen’den saklayan Kathleen’in erkek arkadaşı Greg karakterinde ise American Horror Story ve 30 Rock dizilerinden tanıdığımız Cheyenne Jackson karşımıza çıkıyor.

Bonnie’nin emlak sektörüyle meşgul olan egoist ve bencil kocası Steve rolünde ise Men in Trees, Revenge, Big Little Lies ve Aftermath gibi dizilerden aşina olduğumuz James Tupper‘ı izleme fırsatı yakalıyoruz. 

Bonnie’nin 14-15 yaşlarındaki büyük kızı Becca rolünde Makenna James‘i, küçük kızı Jessica rolünde ise Lia McHugh‘u izliyoruz.

YAZARIN NOTU

Dönem dizilerini seven biri olarak ilk 2 bölümü itibarıyla başından memnun kalktığım, dramasını da komedisini de tadında bulduğum, keşke Paramount Network bir dijital platform olsaydı da dizinin bütün bölümleri şu an elimin altında olsaydı dediğim, her hafta heyecanla bekleyeceğim bir dizi olmuş American Woman. Kadrosu epey iyi, hikayesi su gibi akıyor, görsel açıdan da yeterli. 3 kadın karakterimiz de gayet sevilesi yazılmış ayrıca. Üçünün de hikayesini ayrı ayrı merak ediyorum.

Uzun süredir merakla beklediğim dizinin düşük reytingleri ve IMDB puanı ise hiç mi hiç moralimi bozmuyor. 2. sezon onayı almasa da 12 bölümlük sezonun tadını doyasıya çıkarma taraftarıyım.

Benim dizi ile ilgili söyleyeceklerim bu kadar. İzleyecek olanlara iyi seyirler.

FRAGMAN