Dizimizin geçen günlerde 22 dakika’mızda yeni versiyonunun tanıtımı çıkınca bir anda Melrose Place damarım kabardı. Şimdiye kadar içinde en fazla entrikayı barındırdığını düşündüğüm ve bugünün benzer tarzdaki dizilerinin hemen hemen hepsini sulu götürüp susuz getireceğine inandığım kült dizimizi yakından tanımak isteyenleri aşağıya alalım.

Başarılı dizimizi, ülkemizde göstermeyen kanal neredeyse kalmadı diyebiliriz. İlk olarak Cine 5’te Türk izleyicisiyle buluştu. Peşinden Atv’ye geçti. Son olarak da Digitürk elini attı ve Mymax’te hafta içi her gün göstererek yayınına devam ettirdi. Böylelikle, farklı kuşaklar güzel dizimizle tanışma şansına erişmiş oldu.

Melrose Place, aslında bir uzantı (spin-off) diyerek asıl konumuza gelelim. Bir zamanların yine efsane gençlik dizisi (şu anda da 90210 olarak bir uzantısı daha var The CW kanalında) olan Beverly Hills, 90210‘dan (Evimiz Hollywood’da) türemiş bir dizi. Asıl dizideki Kelly karakterinin bir ara yakınlaştığı Jake’in Melrose Place isimli pansiyon tarzı bir yerde yaşıyor olması, bu dizimizin de temellerini atmış oluyor.

Dizimizin yaratıcısı, başka bir kült Sex & the City‘nin de yaratıcısı olan Darren Star; yapımcısı ise, Charmed ve 7th Heaven gibi dizilerin de arkasında bulunan adam olan Aaron Spelling. İkisinin de Amerikan televizyon tarihindeki yerleri tartışılamaz derecede önemli bence.Melrose Place, Amerikan Fox kanalında, 92-99 yılları arasında toplam 7 sezon ve 219 bölüm sürdü. Bölüm sayısının neden bu kadar çok olduğunu merak ederseniz, her sezonun 30 küsür bölümden oluştuğu açıklamasını getireyim.

Biraz konudan bahsedelim. Melrose Place isimli, içinde pansiyon tarzı daireleri (ortasında da bir havuz) bulunan mekanda kalan ve hayata yeni atılmış sayılabilecek bir grup insanın dostlukları, arkadaşlıkları ve yaşamla mücadeleleri işleniyor. Tabii ki bu anlatım, olabilecek en entrikalı şekilde bizlere sunuluyor.

Kadromuz, çoğu 90’lar dizisine göre çok daha renkli. İlk bölümden beri dizide yer alıp 7 sezon boyunca kadrodaki yerinden kıpırdamayan tek karakter olan Doktor Michael Manicini’yi Thomas Calabro; olabilecek en kötü karakterler listesinde hep zirveye oynayan Amanda’yı Heather Locklear; sevimli karakterimiz Allison’ı, Ally McBeal ve According to Jim‘den bildiğimiz Courtney Thorne-Smith; dizimizin uzantı olmasını sağlayan Jake’i, daha sonra bir çok yerde gördüğümüz Grant Show; Michael’ın eşi Jane’i, şu anda The Secret Life of the American Teenager‘da yer almakta olan Josie Bissett; Jane’in kız kardeşini, Pretty Little Liars‘ın kadrosunda gördüğümüz Laura Leighton; fotoğrafçı Jo’yu, diziden sonra en akılda kalıcı rolü One Tree Hill‘de Brooke’un annesi olan Daphne Zuniga; eşcinsel karakterimiz Matt’i Desperate Housewives‘ta seyrettiğimiz Doug Savant ve Michael’ın hastaneden doktor arkadaşı Kimberley’i, yine Desperate Housewives‘ın baş rollerinden birinde gördüğümüz Marcia Cross canlandırıyor.

Yukarıdaki isimlerin haricinde, gelecek sezonlarda kadroya dahil olacaklar da var. Sex & the City ‘nin baş karakterlerinden biri olan Charlotte’ı canlandıran Kristin Davis; Charmed‘ın 3 cadısından biri olan Alyssa Milano, şu an Gossip Girl‘ün kadrolu oyuncusu olan Kelly Rutherford; reality şovların vazgeçilmez ismi Lisa Rinna ve en son 90210‘da seyrettiğimiz Rob Estes bu grubun bir kısmını oluşturuyor.

Dizinin DVD’leri, yıllar içerisinde hemen hemen tamamlandı diyebiliriz. İlk 4 sezon, tek parça halinde çıktı. 5’inci, 6’ncı ve 7’nci sezonlar ise 2 kısım halinde hazırlandı. 7’nci yani son sezonun ikinci kısmı hariç hepsi piyasada yerlerini aldı.

2009  yapımı uzantıdaki eski oyuncular

2009 yapımı uzantıda yer almış eski oyuncular

Yukarıda daha sonradan bunun da bir uzantısı çıktığından bahsetmiştim. Uzantının uzantısı, 2009 senesinde The CW’dan çıktı ve tek sezonda iptal oldu. Yeni dizide, eski oyuncuların bir kısmı yer aldı. Bu isimler ise Thomas Calabro, Heather Locklear, Josie Bissett, Laura Leighton ve Daphne Zuniga oldu.

Bu tarz yapımları seven herkese tavsiye ediyorum Melrose Place‘i. Hem şu an dizilerde görüğümüz bir çok tanıdık ismin gençliklerini merak edenlere de birebir.

Jererik: