ugly-betty-movie-poster-2006-1020403957Ugly Betty, 2006–2010 yılları arasında ABC’de yayınlanıp 4 sezon süren, 1 saatlik bir komedi-drama. Daha önce birçok ülkenin kendine uyarladığı Kolombiya pembe dizisi Yo soy Betty, la fea’nın birçok konuda geliştirilip hacimlendirildiği Amerikan versiyonu olma özelliğini taşıyor. Yayınlandığı dönemde büyük sükse yapan, Altın Küre ve Emmy gibi birçok ödüle aday olup kazanan ve benim de izlediğim dönemdeyken üstümde güçlü antidepresan etkisi yaratan, mutluluk hormonum olmayı başaran bu renkli ve eğlenceli yapımı merak ediyorsanız buyurun yazının devamına.

Marc-and-Amanda-ugly-betty-317845_1422_1067

Hakkında

Dizinin mutfağına baktığımızda Silvio Horta, Ben Silverman (The Office, The Tudors, Jane the Virgin), Jose Tamez, Joel Fields (The Americans), James Parriott (Sons of Anarchy), James Hayman ve dizide bir süre oyuncu olarak da yer alan Salma Hayek gibi isimleri görüyoruz.

article-1246667-0774A8C8000005DC-485_468x291Yayın macerası ise şu şekilde:

Toplam 85 bölümden oluşuyor. 3. sezona kadar gümbür gümbür giderken 4. sezonda günü değiştirilerek Cuma’ya yollandığı için reyting sorunuyla karşılaştı. Sonradan tekrar eski gününe yollansa da reytinglerde toparlanamadığı için sezonun ortalarındayken kesin olarak iptal haberi geldi. Gayet derli toplu ve düzgün bir final yapma fırsatı oldu yani. “Acaba aceleye gelmişlik hissi verecek mi?” şeklinde bir korkunuz olmasına gerek yok. Ben zaten 4. sezonun son olacağı fikri yazarların en başından beri aklındaymış diye tahmin ediyorum. Çünkü 4. sezonun başından itibaren her şeyi çözüp, sırasıyla rayına oturtup tatmin edici bir sonla veda ediyorlar.

bettyYine de 2010’da bir film çekilme ihtimali üzerinde çok durulmuş ama başaramamışlar. 2013’te Veronica Mars’ın Kickstarter başarısından sonra hayranlar tekrar galeyana gelmiş ama bir şekilde yine olmamış. Günün birinde çekilir mi bilinmez ama bu haliyle de izlememek için bir neden yok. Sadece gönül fazlasını istiyor işte…

ugly-betty307

Konu

22 yaşındaki Meksika kökenli Betty Suarez, moda anlayışı iyi olmaktan bir hayli uzak ve tuhaf davranışlar sergileyen; diğer yandan akıllı, çalışkan, iyi kalpli, cesur ve tutkulu bir kızcağızdır. Babası, bekar ablası ve onun oğluyla birlikte New York’un genelde Latinlerin ikamet ettiği mahallesi Queens’te yaşamaktadır. Üniversiteden yeni mezun olan Betty, yayıncılık alanında ilerlemekte kararlıdır ve bunun için de başvuracağı ilk adres ister istemez Manhattan’da bir yayıncılık imparatorluğu kurmuş Bradford Meade (Alan Dale) olur.

Meade’in moda üzerine olan dergisi MODE’da bir süredir işler karışıktır. Derginin baş editörü / Bradford’un uzatmalı metresi Fey Summers yeni ölmüştür ve yerine Bradford’ın oğlu Daniel gelmiştir. Fakat Daniel bu zamana kadar baba parası yemiş, çalışmaktan nefret eden, umursamaz bir kadın avcısıdır. Şu zamana kadar yanına verilen asistanlarla gününü gün etmek dışında bir şey yapmamıştır. Bradford ise bu durumdan bezmiştir. Betty, iş görüşmesi iyi geçmemiş bir vaziyette eve dönecekken Bradford tarafından fark edilir. Daniel’ın yatağa atmak isteyeceği bir tip olmadığından onun asistanı olması için Bradford Betty’yi ikna eder. Betty, ilerlemek istediği alanın moda olup olmadığı konusunda emin olmasa bile böylesi bir ilk iş fırsatını tepecek durumda değildir. Daniel ise doğal olarak yeni asistanından hoşnut kalmaz.

Modanın acımazsızlığı her daim hissedilen, her türlü entrikanın kol gezdiği MODE’da işe başlayan Betty için burada türlü engeller ve moral bozucu unsurlar bulunmaktadır. Felaket kıyafetleri ve komik davranışları nedeniyle diğer çalışanların dilinde sürekli alay konusu olmaktadır. Fakat hiçbir zorluk onu yıldıracak değildir elbette. Kısa sürede kendini kabul ettirmeyi ve Daniel’la güzel bir dostluk kurmayı başarır. Daniel’a tek iş yaşantısında değil, özel yaşantısında da ihtiyaç duyduğu her anında yardımına koşmaya başlar.

Bakalım olaysız gün geçmeyen MODE’da Betty neler yapacak, özel ve iş hayatında nasıl yol katedecektir?

Karakterler ve Oyuncular 

Betty_01Betty Suarez (America Ferrara): Moda anlayışı “Kendimi içinde iyi hissettiğim şeyi giyerim” olan ama bunu kimseye kabul ettiremeyen Betty’nin, MODE’da işe alınma nedenini bilmeden çalışmaya başladığı ilk günleri hiç keyifli geçmemiştir. Derginin önde gelenlerinden Wilhelmina, sağ kolu Marc ve Marc’ın yandaşı Amanda başta olmak üzere herkes tarafından küçük görülmüştür. Sadece İskoçya göçmeni, derginin terzisi Christina (Ashley Jensen) ile iyi bir dostluk kurabilmiştir. Ama zamanla duruma alışınca ve Daniel ile de iyi bir ilişki kurmayı sağlayınca güçlü durmayı ve bazı şeyleri kısmen yoluna sokmayı başarır.

Karakteri, bu rolüyle Emmy ve Altın Küre kazanan, şu aralar Superstore adlı komedide izlediğimiz America Ferrera canlandırıyor.

character_danielDaniel Meade (Eric Mabius): Felekten bir hayat sürmekteyken bir anda kendini MODE’da Genel Yayın Yönetmeni olarak bulan Daniel, moda endüstrisinde deneyimsizdir. Ona yol göstermesi için babasının getirdiği asistanları yatağa atıp işini umursamaz. Yeni asistanı Betty’nin kendine ne kadar yardımcı olabileceği şüpheli olsa da zamanla iyi bir ikili olmayı başarırlar. Betty, Daniel’ın eli-ayağı olup her türlü beladan kurtarıcısına dönüşür.

Karakteri, The L-World, Chicago Fire ve Signed, Sealed, Delivered gibi dizilerden tanıyabileceğiniz Eric Mabius canlandırıyor.

article-1050594-0275CB8000000578-529_468x298

candidate-30004Wilhelmina Slater (Vanessa Williams): Şeytani, kibirli, türlü kurnazlık peşindeki moda dünyasının saygın figürlerinden diva Wilhelmina, MODE’da önemli bir pozisyon olan sanat yönetmenliği mevkisinde çalışmaktadır. Yine de bununla yetinmez. Sonuna kadar hak ettiğini düşündüğü Daniel’ın pozisyonuna geçebilmek için çeşitli numaralar döndürür ve Daniel ile Betty’ye dünyayı dar eder.

Karakteri TV’den Desperate Housewives ve 666 Park Avenue gibi dizilerle tanıyabileceğiniz, eski model Vanessa Williams canlandırıyor.

character_marcMarc St. James (Michael Urie): Wilhelmina’nın kişisel asistanı Marc, ona sonsuz derecede sadıktır. Wilhelmina’nın bir dediğini iki etmeyen Marc, Daniel ve Betty başta olmak üzere onun dergide hakimiyet kurmasının önünde engel olan herkesi sabote etmek için hiçbir şeyi yapmaktan çekinmemektedir.

Karakteri tek sezonda iptali gören Partners (2012)’tan tanıyabileceğiniz Michael Urie canlandırıyor.

character_amandaAmanda Tanen (Becki Newton): MODE’un sevimli, alımlı, hafif aptal ve sivri dilli resepsiyonisti Amanda, Marc’ın en yakın arkadaşıdır. Wilhelmina ve Marc’a çoğu zaman müttefik olarak katılsa da sağa sola laf atıp herkesi küçümsemek dışında pek bir şey becerememektedir. Daniel ile ara sıra yatmak dışında bir şey yapmadıkları çıkarlı bir ilişkileri vardır.

Karakteri How I Met Your Mother, Love Bites ve Weird Loners gibi dizilerden tanıyabileceğiniz güzel oyuncu Becki Newton canlandırıyor.

MV5BMTMxOTY2ODQ2N15BMl5BanBnXkFtZTcwMzA0NjEwMg@@._V1_

Ignacio SuarezIgnacio Suarez (Tony Plana): Betty’nin babası. İki kızı ve torunuyla birlikte yaşayıp onlara elinden geldiğince göz kulak olmaya çalışan şefkatli insan. Hilda’yla beraber Betty’nin moda dünyasında ayakta kalabileceğini düşünmüyorlar ama yine de ona sonuna kadar destek oluyor. Ayrıca mutfakta harikalar yaratan bir yetenek.

Karakteri 24, Madam Secretary ve Desperate Housewives gibi dizilerden tanıyabileceğiniz Tony Plana canlandırıyor.

character_hildaHilda Suarez (Ana Ortiz):

Betty’nin hayat dolu ve eğlenceli ablası. Onun aksine giyim konusunda başarılı tercihleri var. 17 yaşındayken oğlu Justin’i dünyaya getirip babası ve kardeşiyle birlikte büyütmüş bir anne.

Karakteri Devious Maids ve Hung ile tanıyabileceğiniz Ana Ortiz canlandırıyor.

 

 

justinJustin Suarez (Mark Indelicato):

Betty’nin 12 yaşındaki yeğeni Justin, kendisine doğuştan moda yeteneği bahşedilmiş bir çocuk. MODE’u moda dünyasının İncil’i kabul eden ve Betty’ye bu sektörde yol yordam gösterip onun bu sert şartlarda ayakta kalabilmesini sağlayan en önemli etkenlerden biri.

Karakteri Mark Indelicato canlandırıyor.

450_1000

Yazarın Notu

Ugly Betty, yeni bir utandıran zevkim (guilty pleasure) olsun, arada açıp vakit geçireyim diye girdiğim ama beklediğimden çok daha fazlasını bulduğum bir dizi oldu. 1 saatlik dramedilerde genelde komedi işin sosu olur ama bu dizide drama-komedi arasında müthiş ayarlı bir denge var. Her bölüm güldürdü, güldürmese bile gülümsetti. Yeri geldi hüzünlendirdi. Bir solukta 85 bölümü izletmekle kalmayıp, bundan bir 10 yıl sonra bile eş dostla tekrar tekrar izleyebileceğim kült dizilerimden biri olmayı başardı.

tumblr_ku5y6uNR4Y1qzpxajo1_500Abartısız TV tarihinde gördüğüm en harika toplu performanslardan birine sahip. Çok kalabalık bir oyuncu kadrosu var ve her biri, fazla karikatürize edilip çekilmez olabilecek rolleri çok doğru ve ölçülü oynayıp efsane karakterlere imza atıyorlar. Birbirleriyle uyumları ise tek kelimeyle kusursuz. Karakter tanıtımlarında ispiyon olmaması adına maalesef bahsedemediğim, sonradan katılan ve Ugly Betty evrenine yakışıp çok iyi işler çıkaran yığınla isim var. Claire (Judith Light), Henry (Christopher Gorham), Suzuki (Alec Mapa), Alexis (Rebecca Romijn), Matt (Daniel Eric Gold), Connor (Grant Bowler), Gio (Freddy Rodríguez), Bobby (Adam Rodriguez) ve Santos (Kevin Alejandro) şeklinde bazılarının en azından isimlerini geçirmiş olayım. Ayrıca Adele‘inden Betty White‘ına onlarca ünlü konuk, 4 sezon boyunca diziye hoş sürprizler katıyorlar.

MV5BMTYzNjM3OTgxMF5BMl5BanBnXkFtZTcwOTc4MTM5Mg@@._V1_Hikaye 4 sezon boyunca hiç tıkanmadan akıp gidiyor ve özenle yazıldığı her halinden belli oluyor. Ayrıca ihtişamlı mekanları, devasa dekorları ve göz alıcı kostümleri gibi teknik detaylarıyla çılgın paralar harcandığı ve ekipteki her bir kişinin ayrı emek verdiği ortada. Fazlaca takdiri hak eden bir dizi.

Son olarak bu çılgın ve renkli dünyaya adım atmak isteyen herkese keyifli seyirler…

Tanıtım Filmleri