Making a Murderer Wallpaper

Yayınladığı birbirinden kaliteli dizilerle son yıllarda adını zirveye altın harflerle yazdıran Netflix, 18 Aralık 2015’te Making a Murderer ile tanıştırdı bizleri. Türkçe’ye çevirecek olursak “Bir Katil Yaratmak” desek yanlış olmaz sanırım. Bu 10 bölümlük belgesel yaşanmış bir hikayeyi, çekilen zorlukları, yapılan haksızlıkları ve hataları gözler önüne seriyor. Haksızlık, hata, zorluk diyoruz; ama bunlar nerede karşımıza çıktı? Tüm bunlar Steven Avery‘nin sıradışı hikayesinde biraraya geliyor. Bu güzel belgeseli bizlere Moira Demos ve Laura Ricciardi sunuyor. İkili belgeselin hem yapımcılığını hem de yönetmenliğini üstlenmiş durumda.

Murder1

KİMLİK BİLGİLERİ:

Türler: Belgesel, Mini Dizi

Sezon – Bölüm Sayısı: 1 Sezon – 10 Bölüm

Bölüm Süresi: Yaklaşık 1 saat

Yapımcı: Moira Demos, Laura Ricciardi

Kanal: Netflix

WikipediaIMDbResmi SiteFacebookTwitter

Murder2

KONUSU:

(İlk bölümden çok çok az ispiyon içerir. Dizide aşağıda anlatılanların iç yüzünde neler olduğu anlatılmaktadır. Bunları bilmeniz izlerken konuyu daha rahat anlamanızı sağlar. Okumanız tavsiye edilir.)

Peki, Steven Avery‘nin hikayesi nedir? Dizi bizlere neleri sunuyor? Steven Avery, Monitowoc ilçesinde doğup büyümüş bir adamdır. IQsu 70 olan Steven, okulunda derslerini zar zor geçmektedir. Zamanında arkadaşlarıyla karıştığı birkaç hırsızlık olayı vardır ve bunlardan ötürü az da olsun hapse girmişliği vardır. Babası ve ağabeyi ile sahip oldukları hurdalıkta çalışmaktadır. 19 yaşına geldiğinde Lori ile tanışır ve evlenirler. Lori‘nin ilk evliliğinden bir çocuğu vardır ve daha sonra Avery‘den de 4 çocuk sahibi olur. İlk iki çocuktan sonra ikizleri dünyaya gelir. İşte bu bebeklerin doğumundan çok kısa bir süre sonra bir olay meydana gelir.

Murder3

Penny Beerntsen isimli bir kadın eşiyle Monitowoc‘ta sahile gider. Eşine koşacağını söyleyip göl kenarında koşmaya başlar. Bu sırada deri ceketli bir adamın yanından geçer. Bu olay yaz ayında gerçekleştiği için Penny ilk başta garipser adamı ama koşmaya devam eder. Bir müddet daha ileri doğru koşup geri dönerken aynı adam bu sefer yolunu keser ve onu zorla ormanlık alana götürüp darp eder ve tecavüz etmeye çalışır ancak başaramaz. Kadının da öldüğünü düşünüp orada bırakıp kaçar. O zamanlarda (1985) DNA analizleri çok iyi olmadığından eski usul halledilen soruşturma sonucunda Steven Avery içeri atılır. Ancak Steven ısrarla suçsuz olduğunu söylemektedir.

Murder4

Hapisteki görüş gününden bir resim

İzlediğiniz zaman yapılan şeyleri gördüğünüzde O.J. Simpson davasında olan şeylerin, buradakine göre çok basit kaçtığını düşüneceksiniz. 18 sene haksız bir şekilde hapis yattıktan sonra Steven Avery‘nin katil olmadığı kanıtlanır ve gerçek suçlu içeri girer. Hapisten çıktıktan iki sene sonra Monitowoc‘ta bir olay daha olur. 25 yaşında bir fotoğrafçı kaybolur ve yine olayların merkezinde Steven Avery vardır. Peki, yine masum mudur? Yoksa gerçekten suçlu o mudur?

Murder5

SON SÖZ:

Bilindiği üzere American Crime Story dizisi O.J. Simpson‘ın davasına konu edinmişti. Aktör ve aktrisler kullanılarak o zamanlar bize yaşatılmaya çalışılmıştı. Ancak bu dizi gerçek hayattan alınan görüntülerle oluşturulmuş. Arada Steven‘ın ağzından cümleler duyuyoruz. Avukatları ve ailesi ile yapılan röportajlar açıklamalar gösteriliyor. İlk olayda rol almış olan kişilerin sorgulamaları, mahkemedeki ifadeleri gösteriliyor.

Belgesel eleştirmenlerden olumlu yorumlar aldı, ancak birçok avukat, savcı ve mağdurların yakınları tarafından tepki gördü. Hatta Beyaz Saray da bu konu hakkında bir açıklama yaptı. Her ne kadar belgesel olsa da adeta bir film tadında geçiyor. Sezon birer saatlik 10 bölümden oluşuyor. Özellikle American Crime Story‘yi seven herkesin bunu da seveceğini düşünüyorum. İzleyecek olan herkese iyi seyirler dilerim.