Avustralya kanalı ABC‘nin 2015 yazında izleyici ile buluşturduğu ve geçtiğimiz hafta 2. sezonu ile dönüş yapan Glitch’in tanıtımına hoş geldiniz.

GİRİZGAH

Glitch, bilim kurgu ve gizem türlerini harmanlayan bir psikolojik drama olarak tarif edilebilir. Merak edenler için glitch kelimesi ‘Aksaklık, hata, arıza’ anlamlarına geliyor.

Dizinin yaratıcılarından biri The Slap’in hem Avustralya yapımı orijinal versiyonunun hem de ABD yapımı uyarlama versiyonunun yapımcılarından biri olan Tony Ayres. Ona ilk sezonda yapımcı koltuğunda yine orijinal versiyonun yapımcılarından biri olan Carole Sklan da eşlik edince yukarıdaki posterdeki pazarlama tekniğini kullanmışlar ilk sezonda ‘The Slap’in yapımcılarından mutlaka görülmesi gereken bir drama’ diyerek.

Dizinin bir diğer yaratıcısı ise Louise Fox. Yazar masasında bu ikiliye Adam Hill de eşlik ediyor. Emma Freeman, yönetmen koltuğunda oturan isim. Julie EckersleyEwan BurnettChristopher Gist ve Debbie Lee de ilk sezonun yapımcı kadrosunda yer alan diğer isimler.

İlk sezonu 6 bölümden oluşan dizinin ikinci sezonu da yine 6 bölümden oluşuyor. İlk sezonun bölüm süreleri 52 ile 56 dakika arasında değişiyor.

Resmi Site  IMDB  Wikipedia  Twitter – Facebook

KONU

2015 yılında Avustralya’da Yoorana isimli küçük ve sakin bir kasabadayız. Bir gece vakti hikayeyi bir mezarlıkta açıyoruz. Mezarlıkta olağanüstü bir hareketlilik var. Bazı mezarları yararak içinden çıkan bir grup çamura bulanmış çıplak insan korkmuş ve ne olduğuna anlam veremez halde dolanıyor mezarlıkta. Bu esnada sesler çoğalınca mezarlık yakınlarından alınan ihbarı kontrol etmek üzere kasabanın polis memurlarından James Hayes oraya gidiyor. Etrafta biri yaralı bir grup çamura bulanmış çıplak insan bulunca ambulansı arıyor. Ambulans görevde olunca kasabanın doktoru Elishia McKellar elinde birkaç battaniye ve kıyafetle James’e yardıma geliyor tek başına. Bu sırada ortaya çıkan çıplak insan sayısı artmaya devam ediyor. Tahrip olmuş mezarları da gören ikili, şaşkınlıklarını koruyup soğuk kanlı kalmaya çalışarak bu insanları arabaya bindirip doktorun muayenehanesine götürüyor.

James orada getirdikleri insanlardan birinin 2 sene önce vefat eden karısı Kate olduğunu fark edince olayı anlamlandırma süreci başlamış oluyor. Farklı tarihlerde yaşayıp ölmüş bir grup insan dirilmiş, bir mucize meydana gelmiş. An itibarıyla hiçbir şey hatırlamayan bir grup dirilen! Hafızaları yavaş yavaş kesitler halinde geri gelmeye başladıkça bu insanların nasıl öldükleri ve hayatları hakkında bir şeyler öğreniyoruz, polis ve doktorumuzun da çabaları ve yardımlarıyla bu mucizevi diriliş olayını anlamlandırmaya çalışıyoruz.

Soldan Sağa: Maria – Charlie – Kate – Kirstie – James – Kimliksiz – Elishia – Patrick (Paddy) Fitzgerald

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Çok fazla ayrıntı vermeden kısa kısa belirtecek olursak karakterlerimiz şöyle:

*James Hayes: Kasabanın kıdemli polis memuru. 2 sene önce kaybettiği karısını tekrar kanlı canlı karşısında görmenin şaşkınlığı içerisinde. Dirilenler arasında karısı da bulunduğu için dirilenlerin bilimsel denek ve medya için sirk maymunu olmaması için olayı gizli tutmaya çalışıyor.

Karaktere Upper Middle Bogan dizisinden hatırlanabilecek Patrick Brammall hayat veriyor.


*Dr. Elishia McKellar: Kasabanın doktoru. Olaya bilimsel açıdan büyük ilgi duyuyor ve bu sebeple dirilenlere yardımcı oluyor. Birinci önceliği bu diriliş olayını nedenleri ve etkileriyle anlamlandırmaya çalışmak.

Karakteri The Secret, Episodes, The Honourable Woman gibi dizilerden aşina olduğumuz İrlandalı aktris Genevieve O’Reilly canlandırıyor.


*Kate: James’in 2 yıl önce vefat eden eşi. Karaktere Town CreekThe Boys Are Back ve Swerve gibi filmlerden hatırlanabilecek Emma Booth hayat veriyor.


*Charlie: Yaklaşık 100 yıl önce vefat etmiş. İyi kalpli ve yardımsever biri. Karakteri Newton’s Law ve Puberty Blues gibi dizilerden hatırlanabilecek Sean Keenan canlandırıyor.


*Kirstie: Seksenli yılların sonlarında çok genç bir yaşta vefat etmiş. Rahat ve gamsız tavırları ile dikkat çekiyor ilk başlarda. Karakteri Hannah Monson canlandırıyor.


*Kimliksiz: İlk dirilen gruptan saatler sonra en son dirilen kişi. İsimsiz bir mezardan çıkıyor. Ekstra sinirli ve saldırgan tavırları ile dikkat çekiyor. Diğerleri yavaş yavaş en azından isimlerini hatırlamaya başlasalar da onun hafızasında tık yok. Kim olduğuna ve hayatına dair hiçbir şey hatırlamıyor.

Karaktere Doctor Doctor, Camp ve Rush gibi dizilerden tanıdığımız Rodger Corser hayat veriyor.


*Maria: Yukarıdaki fotoğraflardan birinde 1931 yılında doğup 1969 yılında öldüğünü gördüğümüz İtalyan bir kadın. Dindar ve tutucu bir Hristiyan. Olan biten her şeyi bir nedenselliğe ve tanrısallığa bağlamaya çalışan, başına buyruk biri. Karakteri Daniela Farinacci canlandırıyor.


*Patrick (Paddy) Fitzgerald: Dirildiği gece mezarlıkta polis ve doktordan saklanıyor ve dirilenler grubundan ayrı takılıyor. 19. yüzyıl ortalarında yaşamış ellili yaşlarda asabi ve huysuz bir adam.

Karaktere Peaky Blinders, Dickensian ve Banished gibi dizilerden hatırlanabilecek İrlandalı aktör Ned Dennehy hayat veriyor.


Bu sekizli dışında komşu bir kasabada görev yapan ve gizemli mezarlık vakası sırasında tesadüfen kasabada bulunan, ne yapacağı pek kestirilemeyen polis memuru Vic rolünde Cleverman, The Code ve Newton’s Law gibi dizilerden hatırlanabilecek Andrew McFarlane‘i, mezarlık yakınlarından bisikletle geçtiği sırada diriliş anına canlı canlı şahit olan ve akabinde Paddy’ye yoldaşlık eden ergen gencimiz Beau rolünde Aaron L. McGrath‘ı ve James’in şu sıralar karnı burnunda hamile olan eşi Sarah rolünde Please Like Me dizisinden anımsanabilecek Emily Barclay‘i izleme fırsatı yakalıyoruz.

YAZARIN NOTU

An itibarıyla ilk sezonun ilk dört bölümünü izlemiş bulunduğum Glitch’i çok beğendiğimi gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Karakterler hakkında her bölüm bir şeyler öğrenmeye devam ettiğimiz, öğrendiklerimizle şaşırtmayı başaran, gizem unsurunu çok iyi kullanan, izleyiciyi her daim tetikte tutmayı başaran, psikolojik draması lezzetli, sürükleyici bir bilim kurgu olmuş Glitch. Karakterler iyi yaratılmış, oyuncu seçimleri yerinde, flashback kullanımları başarılı. Benzer temalı Resurrection ve The Returned gibi dizileri de izlemiş bir bünye olarak bu diziyi o iki diziden çok daha başarılı bulduğumu söyleyebilirim kesinlikle. Türü sevenlere şiddetle tavsiyedir!

FRAGMAN