FX‘in ömrü 2 sezon süren komedi dizisi Married‘ın tanıtımına hoş geldiniz!

GİRİZGAH

Married, FX ekranlarında bir yaz komedisi olarak 2014 ve 2015 yazlarında 2 sezon boyunca kendine yer bulmuş. 17 Temmuz 2014 tarihinde başlayan ekran macerası, yayınlanan 23 bölümün ardından 1 Ekim 2015 tarihinde son bulmuş. 10 bölümlük ilk sezonunda 0.36 reyting ve 680.000 izleyici sayısı ortalaması tutturan dizi, 13 bölümlük ikinci sezonunda ise ilk sezonundaki kadar başarılı olamamış ve 0.19 reyting ve 410.000 izleyici ortalaması tutturup kanal tarafından iptal edilmekten kurtulamamış.

Dizinin yaratıcısı Andrew Gurland. Yapımcı koltuğunda Gurland’a Peter PrincipatoPaul YoungDaisy GardnerKyle A. Clark ve Lina Wong gibi isimler eşlik ediyor. 26 dakikalık ilk bölüm hariç diğer bölümlerin uzunlukları 18 ile 23 dakika arasında değişiyor.

KONU

Russ ve Lina, evliliğin renkli ve hareketli dönemlerini uzun yıllar önce arkalarında bırakmış, doğan her çocuktan sonra evliliklerinin ruhunu biraz daha kaybetmiş, 3 kız çocuğu sahibi bir çifttir. Başta seks yaşamları olmak üzere fazlasıyla durgun bir dönemde olan evliliklerini kurtarmak için ekstra bir çaba sarf etmek gibi bir niyeti olmayan ve bu durağanlıkta kendini iyice salıp rahatlığın keyfini sürmek isteyen Lina ve kendine güveni iyice azalmış olan ve başka şeylerden belki ama seksten asla kopmak istemeyen Russ’ın ilişkisine odaklanan dizi, sadece bir ilişki dizisi olarak kalmıyor elbette. Yeri geliyor ebeveynlik komedisi, yeri geliyor arkadaşlık komedisi, yeri geliyor iş yeri komedisi unsurlarını da içine katarak konu dağarcığını geniş bir yelpazede tutmayı başarıyor.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Lina Bowman

Lina, durgunluk dönemindeki evliliğinin rahatlığına kendini salmış durumda. Daha fazla seks de daha fazla çocuk da istemiyor hayatında. Yeniden çalışma hayatına dönmek istiyor ama bu rahatlığını bozmak da istemiyor ayrıca. Evliliğini kurtarmak için ekstra bir çaba göstermek niyetinde de değil bu evliliği bitirip yeni bir hayat kurmak amacında da. Russ’dan daha fazla para kazanmasını istiyor ama zenginlik delisi birisi değil. Dizi içinde Russ’a söylediği bir replik onu tarif ediyor kısmen aslında:

‘Sen beni fazla emek ve masraf gerektirmediğim için seviyorsun.’

Kısaca belirtmek gerekirse evliliğinin ve yaşamının emeklilik dönemini yaşamaktan memnun anlayacağınız aslında.

Kızları babalarını ondan daha çok seviyor ve bu durum da onu rahatsız ediyor. Bazen annelikten bile emekli olmayı düşündüğü anlar geliyor hatta. Ama kızlarını çok seviyor elbette. Kızlar onu kavgacı ve güvenilir, babalarını ise eğlenceli olarak nitelendiriyor.

Karakteri Mad Love, Two and a Half Men, Casual, Arrested Development ve Californication gibi birçok diziden tanıdığımız ve birçok sinema filminde yan rolllerdeki performanslarından aşina olduğumuz Judy Greer canlandırıyor.

Russ Bowman

Russ, evliliğinin durgunluğundan ziyade eskisi kadar seks yapamıyor olmaktan şikayetçi, çok fazla şeyi aman aman kafaya takmayan rahat sayılabilecek bir adam. Sevişememekten sonra en fazla kafaya takmak zorunda olduğu şey ise evin giderleri elbette. Çok fazla para kazandıran bir işi yok, ani doğan para sıkıntılarında sağdan soldan borç istemek zorunda kalıyor. Çalışmadığı ve evden uzaklaşmak istediği anlarda ise soluğu kankaları AJ ve Jess’in yanında alıyor. O kızlarını, kızları da onu seviyor. Hafiften pısırık, tedirgin ve sönük bir tip.

Karaktere Friends from College ve Ben and Kate gibi dizilerden tanıdığımız Nat Faxon hayat veriyor.

AJ

AJ, bir süre önce karısından boşanmış, tek kızı eski karısı ile birlikte yaşayan, eski karısı başka bir adamla yeniden evlenme arefesinde olan, maddi durumu iyi, yalnız ve mutsuz bir avukat. Hala kaybetmeye dayanamadığı eski karısını unutmanın yollarını ise kankalarıyla gece gezmelerinde, tek gecelik ilişkilerde, alkolde, başkalarının hayatına fazlaca dahil olmada arıyor.

Karaktere hayat veren isim Go On, Love ve Blunt Talk gibi dizilerden hatırlayabileceğiniz Brett Gelman.

Jess

Jess, kendisinden yaşça epey büyük, maddi durumu epey iyi bir adamla evlenmiş, küçük bir çocuğu olan ve ne iyi bir eş ne de iyi bir anne olmak gibi bir derdi olmayan eğlenceye düşkün bir kadın. Onun fazlasıyla özgür ruhlu yapısını kafese kapatmak mümkün değil. Kafasına estiğini yapan, düşündüğünü söylemekten çekinmeyen, gece gezmelerini çok seven ve eve tıkılmaktan zerre haz etmeyen, her şeyden eğlence çıkarmaya çalışan, deli dolu bir tip.

Karakteri Parks and Recreation ve House of Lies gibi dizilerden anımsanabilecek Jenny Slate canlandırıyor.

Shep

Shep, Jess’in kocası. Zamanında maddi durumu çok iyi olan, şu sıralar çalışmayan ve eskiye oranla maddi durumu biraz zayıflasa da hala iyi durumda olan, kendisinden genç Jess ile evlenip 2. evliliğinde hayatının ikinci baharını yaşamaya niyetlenmiş bir adam. Şu sıralar Jess çalışıyor, o ise evde dadı ile beraber bebeklerini büyütüyor. Elbette Jess’in onunla daha fazla vakit geçirmesini ve evine daha fazla ilgili olmasını istiyor ama ona zincir vurup yaptırımlarda bulunmayı tercih etmiyor. Ona fazla karışmayan cool eş olmayı yeğliyor. Başka insanlara karşı ise çok fazla tahammül gösteremeyen, çabuk sıkılan ve pek fazla içli dışlı olmayan yapısı ile dikkat çekiyor.

Tekrar eden bir rolde izlediğimiz karaktere Mad About You ve Red Oaks dizilerinden tanıdığımız, Mad About You dizisindeki performansı ile 6 sene üst üste Emmy’ye ve 4 sene üst üste Golden Globes’a aday gösterilen Paul Reiser hayat veriyor.

Lina ve Russ’ın en büyük kızları Ella rolünde Raevan Lee Hanan, ortanca kızları Maya rolünde How to Live with Your Parents (For the Rest of Your Life) dizisinden tanıdığımız Rachel Eggleston, en küçük kızları Frankie rolünde ise Skylar Gray‘i izliyoruz. 

John Hodgman, Russ’ın iş arkadaşı Bernie karakteriyle tekrar eden bir rolde karşımıza çıkıyor. Lina’nın kızların okulundan arkadaşı Abby rolünde How to Get Away with Murder, Big Little Lies ve Enlightened gibi dizilerden aşina olduğumuz Sarah Burns‘ü izliyoruz 2. sezonda. Russ’ın asistanı Miranda rolünde izlediğimiz Kimiko Glenn (Orange Is the New Black) ise dizinin 2. sezonunda tekrar eden bir rolde izleme fırsatı yakaladığımız bir başka isim konumunda. 

Konuk oyuncu havuzunda ise Regina HallPatrick FischlerZack PearlmanKrysta RodriguezFortune FeimsterAmy LandeckerSarah BakerRob HuebelAndrea SavageAlexandra DaddarioAlisha WainwrightJoanna CassidyM.C. GaineyFred MelamedMartin Starr ve Michaela Watkins gibi isimler var.

YAZARIN NOTU

İlk sezonunu 2. sezonuna oranla daha cesur ve daha başarılı bulduğum, 2. sezonunda ise idare eder seviyelerde seyreden bir komedi oldu Married. Dizinin yıldızı Jenny Slate’in ilk sezona oranla çok daha az bölümde yer alması, Bernie ve Abby’nin yeterli kalitede yan karakterler olamamaları, ilk sezon senaryo gereği yerlere vurulan ezik Russ’ın ikinci sezonda daha cool ya da daha normal gösterilmesi çabaları ve senaristlerin işi biraz boşlayıp daha hafif hikayeler sunması sonucu 2. sezondan ilk sezondan aldığım tadı alamadım açıkçası ben. Ama ilk sezonu itibarıyla şans verilmesi gereken bir komedi olduğunu ve Jenny Slate’i bu dizide izlemeden geçmemek gerektiğini düşünüyorum.

Judy Greer gayet iyi iş çıkarıyor başrolde, pek Nat Faxon fanı sayılmam, Brett Gelman idare ediyor, Paul Reiser da fena iş çıkarmıyor ve ortanca kıza hayat veren Rachel Eggleston çok tatlı. Bazı bölümleri cidden çok başarılı olan Married ile ilgili benim söyleyeceklerim bu kadar. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler!

Dizi ile ilgili daha önce şu yazının altında yorum yapılıyordu.

FRAGMAN