600x600bb-85

İlk sezonunun ardından iptal edilen komedilere şans verdiğim bir dönemden geçiyorum. Bu yazıya konu olan Friends with Benefits de bunlardan biri. Benim ‘Komedi kıyma makinesi’ olarak tarif ettiğim NBC’nin geçmiş dönem kıyımlarından biri Friends with Benefits.

Kıyım tarihi: 2011 Yazı

friends-with-benefits-02

Dizi, Scott Neustadter ve Michael H. Weber yazar ikilisinin televizyondaki tek işi olma özelliği taşıyor. Yapımcı kadrosunda ise John AmodeoDavid DobkinBrian GrazerJeff Kleeman ve Ira Ungerleider gibi isimler var.

NBC’nin çifter bölüm halinde 6 hafta süresince 12 bölüm olarak yayınlamayı tercih ettiği dizinin sonradan Netflix ve Amazon’da yayınlanan 13. bir bölümü daha mevcut bu arada.

Bölümlerin tavsiye edilen (çekim sırasına göre) izleme sırası ise şu şekilde:

1 -) 1

2 -) 2

3 -) 3

4 -) 4

5 -) Sonradan Netflix ve Amazon’da yayınlanan bölüm.

6 -) 7

7 -) 8

8 -) 5

9 -) 9

10 -) 6

11 -) 10

12 -) 11

13 -) 12

Kahkaha efektsiz komedimizin bölüm süreleri ise 21’er dakikadan oluşuyor.

9998ce71a687b87a738faa21aec82829-friends-with-benefits-season-1-1470986420

Dizi, en yalın ifadeyle yukarıdaki fotoğraflarda gördüğümüz beş kişiden oluşan arkadaş grubumuzun arkadaşlığı ve flört hayatları üzerine bir ilişki komedisi.

Karakterlerin birbirleri ile olan bağlarına bakacak olursak…

Sara ve Ben: 10 yıldan uzun süredir arkadaş. Bu aralar ise aralarında romantik bağ olmayan bir seks ilişkisi başlamış durumda. Dizimizin ismi de buradan geliyor zaten: Friends with Benefits

Sara ve Riley: Ev arkadaşı.

Aaron ve Fitz: Ev arkadaşı.

Ben ve Aaron: Uzun yıllardır arkadaş.

friends-with-benefits-friends-with-benefits-25463881-2400-1798

Fitz – Ben – Sara – Riley – Aaron

Çıktığı kadınların pozitif özelliklerinden ziyade kusurlarına odaklanıp kendini o ilişkiden soğutmak konusunda usta olan Ben karakterinde Veronica Mars, 2 Broke Girls, Bad Teacher ve Bad Judge gibi dizilerden tanıdığımız Ryan Hansen karşımıza çıkıyor.

Doğru adamı bulup mükemmel bir romantik ilişki içerisine girme konusuna %100 odaklanmış güzel doktorumuz Sara rolünde One Tree Hill‘den tanıdığımız Danneel Ackles‘i izliyoruz.

Hoşlandığı her erkekle ilerisini pek düşünmeden birlikte olan, ilişkiler konusunda kafası rahat, seksi barmenimiz Riley karakterine ise Gotham, Melrose Place ve Cult gibi dizilerden aşina olduğumuz Jessica Lucas hayat veriyor.

İlişkiler konusunda çok fazla tecrübesi olmayan, ayran gönüllü bir romantik olarak tarif edilebilecek, zengin bir mühendis olan Aaron karakterini Wrecked, Guys With Kids ve About A Boy gibi dizilerden tanıyabileceğiniz Zach Cregger canlandırıyor.

Oldukça çapkın bir eğlence adamı olarak nitelendirilebilecek olan sempatik siyahimiz Fitz de grubun beşinci ve son üyesi konumunda. Karaktere hayat veren André Holland‘ı American Horror Story‘nin devam eden sezonu dışında The Knick ve 1600 Penn dizilerinden de hatırlayabilirsiniz.

23ivzpi

Dizinin konuk oyuncu havuzunda ise John BrothertonJustin BrueningKevin ChristyCamille GuatyPaula MarshallBrian McNamaraRyan McPartlinPete WentzCollette WolfeJillian BellKaylee DeFerScott Michael FosterTina LiffordNicky WhelanJohanna BraddyRebecca MaderCamilla Luddington ve Amber Stevens West gibi tanıdık simalar bulunuyor.

mv5bmtk5mti4oty4n15bml5banbnxkftztgwotg3mjgzmje-_v1_

YAZARIN GÖRÜŞÜ

Güzel bir oyuncu kadrosu, sempatik karakterler, eğlenceli hikayeler, tempolu bir hikaye akışı ile bezeli başarılı bir ilişki komedisi olmuş Friends with Benefits.

One Tree Hill’den sonra yıllardır hiçbir yerde denk gelmediğim Danneel Harris’i izlemek büyük keyifti gerçekten. Bu hatun komediye dramadan da fazla yakışıyormuş orası kesin. Kendisinin One Tree Hill’den hastası olduğum için güzel bir özlem giderme seansı oldu bu dizi benim açımdan. İnşallah tez vakitte yeni bir komedi dizisi ile çıkar tekrar karşımıza. Son olarak; eniştemiz Jensen Ackles‘a da selam olsun! :)

‘Komediye dramadan da fazla yakışıyormuş.’ cümlesi Jessica Lucas için de geçerli. Gotham ve Melrose Place’teki rolleri halt etmiş bu rolün yanında. Gotham’dan ayrılıp en kısa sürede yeni bir komediye kapak atması dileğiyle!

Bir Veronica Mars fanı olarak Ryan Hansen’a da ayrı bir sempatim var elbette. O da cuk oturmuş rolüne. İzlemesi keyifliydi kesinlikle.

Zach Cregger’ın canlandırdığı Aaron rolünün aslında ilk olarak Dollhouse‘tan hatırladığımız Fran Kranz‘a verildiğini de diziyle ilgili gereksiz bilgi kategorisinden vereyim. André Holland’ın canlandırdığı Fitz rolünde de başka bir oyuncu varmış ilk çekilen pilot bölümünde. Bu da sözünü ettiğim o pilot bölümün fragmanı. Fitz rolü André Holland’a verildiği için mutluyum; Aaron rolü Fran Kranz’a verilse hayır demezdim ama…

FRIENDS WITH BENEFITS -- Pilot Episode -- Pictured: (l-r) Fran Kranz as Aaron, Ryan Hansen as Ben -- Photo by: Eric McCandless/NBC

Sonu kapalı değildi ve kritik bir noktada kalıp 2. sezonu arzulatır nitelikteydi elbette ama söz konusu komedi dizisi olunca sonunu pek dert etmeyip oturup izlemek gerek bence böyle güzelim dizileri. Benden bu kadar, izleyecek olanlara iyi seyirler! :)

14050355_ori

friends-with-benefits-nbc-tv-show

140373439

Photo from "The Benefit of the Mute Button"

friendswb9

friendsw20caroline

friendsw21johannabraddygrace

Photo from "The Benefit of the Mute Button"

Photo from "The Benefit of the Mute Button"

friends-with-benefits-nbc-10-550x366

iizachcregger_friendswithbenefits_s1e05_thebenefitoftherighttrack_20110819_004

friendswithbenefits08

vsc_friendsbenefits