portlandia_lead

İsmini ilk defa Emmy adaylıklarından duyduğum, deneyip beğendiğim bir komedi Portlandia. Sitede pek bi’ muhabbeti geçmediğini fark ettim ve tanıtmaya karar verdim.

İlk önce şunu belirtmem gerekir ki dizinin bir ana konusu yok. 22 dakikadan oluşan her bölüm genellikle birbirinden bağımsız 5-6 skeçten oluşuyor. (Genelikle bir bölüm, bölümün yarısını kaplayan bir ana skeç ve diğer küçük skeçlerden oluşuyor.) Fakat dizinin tüm bu skeçleri oynayan dev bir kadrosu yok. Tüm bölüm neredeyse sadece iki kişi tarafından oynanıyor: SNL (Saturday Night Live)’den ve daha birçok projeden fazlasıyla aşina olduğumuz Fred Armisen ile Transparent‘tan başka pek bir yerlerde görmediğimiz Carrie Brownstein. Dizinin yaratıcılığını ve senaryosunu ise bu iki isimle beraber Jonathan Krisel üstleniyor. Krisel ayrıca dizinin her bölümünü (birkaç istisna dışında) kendi yönetmekte. IFC’de yayınlanan dizi 6 sezonunu devirmiş durumda. Ayrıca 7. sezon onayı bulunmakta.

portlandia-1

Dizimiz adından anlaşılabileceği gibi Portland, Oregon‘da geçiyor. Aslında dizi tamamen Portland’ın üstüne kurulu desek yanlış olmaz. Her bölüm ikilimiz Portland’ın farklı yerinde farklı karakterlerle Portland halkını absürt bir şekilde anlatıyor.

Peki, neden Portland? Bu Portland’ın ilginç bir şehir olmasından geliyor.  Neresi ilginç derseniz: Mesela yapılan araştırmalara göre Amerika’nın en çok bisiklet kullanılan şehriymiş. Ayrıca ülkenin en çok dövme yaptırılan şehirlerindenmiş. En iyi vegan dostu şehirlerden olan Portland aynı zamanda ülkenin en yeşil şehriymiş. Yine bazı araştırmalara göre hippi ve hipsterlar için en iyi yaşama alanlarındanmış. Liste böyle uzayıp gidiyor. Şehrin gayri resmi bir sloganı bile var: Keep Portland Weird.

14079965745_22b65bd4a8_b

Neden Portland olduğunu bir de dizinin kendisi de ilk sahnesinde açıklıyor kendi yoluyla:

Yan rollerde ise dizide Portland Başkanı olarak izlediğimiz Kyle MacLachlan ve farklı karakterlerle karşımıza çıkan Kumail Nanjiani var. Ayrıca dizi ünlü konuklar geçidi. Komedyenler, SNL oyuncuları, müzisyenler, sporcular… Bütün kadroya şuradan ulaşabilirsiniz.

portlandia-kylemaclachlan-carrie-fredjpg-d2beb3538e71119e

Birkaç tırıvırı bilgiyle devam edelim:

  • Carrie Brownstein, bir Portland sakiniymiş.
  • Dizimizin adı olan Portlandia aynı zamanda şehir merkezindeki heykelin de ismiymiş.
  • Absürt yansıtılsa da birçok karakter yerel halktan kişiler üzerine kurulmuş.
  • Birçok skeçte gördüğümüz ”Women and Women” feminist kitap dükkanı gerçek bir dükkan. Aynı amaçla çalışan dükkan, hiçbir dekorasyonu değişmeden olağan haliyle çekime alınmış.
  • Dizide başkanın asistanı Sam karakterini oynayan Sam Adams, Portland’ın eski başkanıymış ve çekimler sırasında Kyle Maclachlan’ın kullandığı bisiklet Adams’ın kendi bisikletiymiş.
  • Kumal Nanjiani, bütün repliklerini kendi yazıyormuş. Genellikle fazlasıyla uzun ve karışık olan repliklerin geçtiği sahneden bir örneğe şuradan ulaşabilirsiniz.

portlandia-featured

Yazarın Notu

Havasına alıştığınızda gayet eğlenceli gelen bir dizi. Tabi bi’ skeç serisi olduğundan öyle öyle peşpeşe bölümleri götüreyim de olmuyorsunuz. Benim için böyle arada açıp kafa dağıtmalık; otobüste, metroda izlemelik çıtır çerez bir dizi.

Dizi tahmin edebileceğiniz üzere stüdyolarda çekilmiyor. Ekip gerekirse ormanlara giriyor, nehrin kenarında çekim yapıyor. Şehri tamamen gezdiriyor. Adeta Portland’ı bize satıyor ve başarıyor da. Ben şahsen bu düşünceyi çok sevdim. Hatta Portland’ı gezelim-görelim listeme dahil ettim.

Son olarak oyunculuklara değinmem gerekirse, o kadar fazla karakterin üstesinden gelen Carrie Brownstein’ın da iyi iş çıkardığını rahatlıkla söyleyebilirim fakat Fred Armisen’e ayrı bir parantez açmak istiyorum. Oyuncu SNL’e yılllarını vermiş olmanın etkisiyle gerek aktörlük gerek yazarlık kısmında kendini hissettirerek tecrübesini konuşturuyor.

İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler diliyorum ve diziden birkaç kesit bırakıyorum:

portlandia

portandia-feminist-bookstore

fred_armisen_left_and_carrie_brownstein_in_portlandia

portlandia-season3jpg-8db045a98a646a17

portlandia-cacao

sushi

portlandia_606_episodic