Günümüzün en popüler, göz önünde ve başarılı platformu olarak Netflix’i gösterebiliriz. Ülkemizde dahil neredeyse her ülkeye açılması da bu başarıyı sağlıyor. Netflix de her ay en az 2 ya da 3 tane orijinal dizisiyle bizleri buluşturup gündemimizde kalmayı garantiliyor. Netflix’in dizi dünyasını başka bir boyuta taşıdığı kesin. Hal böyle olunca da bize de her ay yeni gelecek Netflix dizisinin yolunu gözlemek düşüyor. Bu ay da 14 Temmuz’da bizleri yeni dizisi Friends From College ile buluşturdu.

İlk sezonu yarımşar saatlik sürelerle 8 bölüm süren dizinin 2. sezon hakkında henüz bir haber yok. Dizinin yaratıcıları ise Francesca Delbanco ve Nicholas Stoller. Nicholas Stoller ayrıca dizinin yönetmeni.

KONU

Harvard Üniversitesi’nde okumuş, çok yakın arkadaş olan Lisa, Ethan, Sam, Marianne, Nick ve Max 20 yıl sonra Ethan ve Lisa‘nın New York’a taşınmasıyla tekrardan bir araya gelirler. Uzun bir süre sonra birbirini bulan 6 kafadar, hemen eski günleri yad etmeye başlarlar. Aslında hiçbir şey 20 yıl önceki kadar güzel olmasa da onlar eğlencenin dibine vurmak için her şeyi yaparlar. Bu sırada maceradan maceraya koşarlar.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Lisa Turner (Cobie Smulders)

Ethan ile evlidir. Hukuk mezunudur ama avukatlık yapmaz; bir koruma bürosunda danışman olarak çalışmaktadır. 20 yıl sonra Ethan ile New York’a taşınınca çok sevdiği arkadaşlarıyla bir araya gelirler. Ethan’a karşı sevgi dolu ve korumacıdır. Sadece bir türlü çocukları olmadığı için mutsuzdur.

Oyuncuyu How I Met Your Mother, A Series of Unfortunate Events ve Marvel film serilerinden hatırlayabilirsiniz.

Ethan Turner (Keegan-Michael Key)

Lisa’nın eşidir. Yazarlık yapmaktadır. Yeni kitabı üzerinde yoğun bir çalışma gösteriyordur. İşi sebebiyle sürekli New York’a gidip geldiği için en sonunda Lisa ile taşınma kararı alırlar. O da Lisa gibi çocuk yapmak istiyordur. Bu sırada da Lisa’yı uzun bir süredir (İlk 1 dakika ispiyonu!!) ikisinin de üniversiteden arkadaşı ve Ethan’ın ilk sevgilisi olan Sam ile aldatıyordur. Tekrar bir araya gelmeleri gizli ilişkisinin ortaya çıkması yönünde bir tehlikedir.

Oyuncuyu Playing House, Key and Peele ve Fargo dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Sam / Samantha (Annie Parisse)

Asıl ismi Samantha’dır ama herkes ona Sam der. New York’ta yaşayan, zengin bir kocayla evlenmiş 3 çocuğu olan bir annedir. Rahat bir hayatı vardır. (İlk bölüm ispiyonu!!) O da kocasını Ethan ile aldatıyordur ve inkar etse de hala Ethan’a aşıktır.

Oyuncuyu Person of Interest, Vinyl ve The Following dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Max Adler (Fred Savage)

Eşcinseldir. Sevgilisi olan doktor Felix ile uzun süredir güzel bir ilişkisi vardır. Bir yayınevinde editör / menajer olarak çalışmaktadır. İşi sebebiyle Ethan’a yazarlık ve kitapları konusunda çok yardımcı olur. Sakin, sevimli ve uyumlu birisidir.

Oyuncuyu son olarak The Grinder dizisinde izlemiştik.

Marianne (Jae Suh Park)

O da New York’ta kendi başına yaşıyordur. Serbest, kafasına göre takılmayı seven birisidir. Çok fazla sorumluluk üstlenmek istemez. New York’a taşınan Ethan ve Lisa’yı geçici olarak evinde misafir eder.

Oyuncuyu son olarak Adams Ruins Everything ve The Mindy Project dizilerinde küçük rollerde izlemiştik.

Nick (Nat Faxon)

Kenarda birikmiş çok fazla parası olduğu için çalışmıyordur. Başıboş takılmayı seven, gününü genç kızlarla geçiren birisidir. Onun için bekarlık sultanlıktır. Lisa’ya yakın davranır. Çünkü onun eski sevgilisidir.

Oyuncuyu Married dizisinden tanıyabilirsiniz.

Felix Forzenheim (Billy Eichner)

Max’in sevgilisidir. Max eski arkadaşlarıyla bir araya geldiğinden beri değiştiği için şikayetçidir. Yeni girdiği grubu garipsemiş olsa da uyum sağlamaya çalışır. Ayrıca Lisa ve Ethan’a çocuk yapma konusunda yardımcı olur.

Oyuncuyu Difficult People ve Parks and Recreation dizilerinden tanıyabilirsiniz.

SON SÖZ

Diziyi özellikle Cobie Smulders için merakla bekliyordum. Süreleri ve bölüm sayısı da az olunca bir çırpıda (2 günde) bitiriverdim diziyi. Aralarda sıktığı yerler oldu ama genel olarak eğlenceliydi. Ethan dışındaki karakterleri sevdim. 8 bölüm ve yaz dizisi kıvamında olunca da çerezlik bir modda seyrettim. Sizler de böyle yaparsanız seversiniz. Onay alırsa izlemeye devam ederim ve almasını da isterim ama almazsa da çok yakınıp üzülmem. Son olarak ben de üniversite arkadaş ortamını çok sevdiğim için o yönüyle bana özellikle ayrı bir tat verdiğini itiraf edeyim.

İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

TANITIM FRAGMANI