CasualNetflix, Amazon ve Hulu üçlüsünün başını çektiği online dizi/film servislerinin özellikle son dönemde hazırladıkları yapımlarla ne derece başarılı oldukları ve öne çıktıkları bariz bir gerçek. Hız kesmeden de devam ediyorlar. Bu tanıtıma konu olan dizi ise bir süre önce Hulu tarafından geldi: Casual.

Dizi, 7 Ekim’de çift bölümle izleyicilere sunularak 10 bölümlük sezonuna giriş yaptı ve geriye az bölüm kalan sezonuna halen de devam ediyor. Bunun nedeni de elbette Hulu’nun Netflix ve Amazon’un aksine dizilerini haftalık yayınlanan bir servis olmasından kaynaklanmakta. Casual, tür olarak ise 30 dakikayı aşmayan bölüm sürelerinin de etkisiyle komedi olarak geçen bir dizi (kahkaha efektsiz) ama şahsen onun da HBO, Showtime gibi kablolu kanallardaki komedi dizileri misali komedi-drama karışımı bir dizi olduğunu düşünüyorum.

Bu arada dizi, sezonunun ortasındayken ikinci sezon onayını da aldı, hatta bu seferki 13 bölüm sürecek. Ön bilgi olarak bu kadar yeter herhalde, gelelim konusuna:

casual-tv-review-hulu

Valerie (Michaela Watkins) – Alex (Tommy Dewey) – Laura (Tara Lynne Barr)

Valerie, işinde başarılı bir psikiyatrist ve kocasının genç bir kadınla ilişkisi olduğunu öğrenince boşanma kararı veriyor. Diziyi de bu kararın hemen sonrasıyla açıyoruz; halen evliler ve boşanma henüz sonuçlanmamış. Valerie de kararının arkasından kendisine ve kızına uygun bir yer bulana kadar kardeşi Alex’in yanına taşınıyor.

Valerie’nin kızı Laura ise lisede okuyan ergenlik çağının ortasında bir kız. Fotoğrafçılığa meraklı Laura da annesi gibi aldatılmaktan dolayı erkek arkadaşını terk ediveriyor. Ergenlik triplerini ve yeni düzene alışmaya çalışmasını saymazsak bir de lisede kendisine fotoğraf konusunda ders veren öğretmeni Michael’da gözü var.

Son olarak Alex ise popüler bir flört sitesinin kurucularından ve sitenin kodlarını yazan kişi. Maddi durumu iyi, eğlenceli, ciddi bir ilişki içine girmese de kızlarla arası gayet güzel ve sorun yapmadan kardeşi ile yeğenine evini açıyor. Hatta gün geçtikçe onlara alışmaya da başlıyor, bir nevi sahip olduğu yalnızlığa iyi geldiğini fark ediyor.

Dizinin merkezindeki konu esasında Valerie’nin zaman zaman Alex’in sitesini de kullanarak birileriyle görüşmeye yeniden başlaması üzerine. Bunun yanında elbet Alex’in de aşk hayatını izleme şansımız oluyor. Tabii ki Laura’nın başından geçenleri de… Alex bir yandan kız kardeşine yardım ederken diğer yandan da Laura’yı büyütme konusunda destek oluyor. Dizideki olaylar da akıp geçiveriyor.hulu25n-3-webDizinin diğer ana karakterleri arasında kardeşlerin ama özellikle de Valerie’nin pek anlaşamadığı anneleri Dawn (Frances Conroy) ve Valerie’nin Alex’in sitesi sayesinde dizinin başında tanıştığı ama sonrasında Alex’in arkadaşı haline gelen Leon (Nyasha Hatendi) bulunuyor.

Nasılına gelecek olursak:

Casual, yabancı basında hakkında ‘sezonun en iyi komedisi’ yakıştırmasında bulunanların olduğu bir dizi. Genel olarak da iyi yorumlar topluyor zaten. Ben o kadar iddialı girmeyeyim ama izlediğim sezon komedileri içinde en hoşuma giden dizi olduğu bariz bir gerçek. Gerçi girişte de yazdığım gibi, Casual tam olarak komedi etiketine uyan bir dizi değil. Espriler yapıp güldürmek için kasmıyorlar.

Üç karakterin hayatın akışında başından geçenler işlenirken modern dünyada flörtleşme konusuna eğilme var. Karakterler içinde en sevdiğimse Alex oldu. Valerie’nin devam eden boşanması, kardeşlerin anneleriyle olan ilişkisi, Valerie’nin ve Alex’in işi gibi bazı yan konular da dizide kendine yer buluyor elbette. Genel olarak bu şekilde yani.

Bundan sonrası malum: En azından 1-2 bölümlüğüne denenmesi gayet tavsiye edilir efendim. İyi seyirler…

Fragman