11954578_1044556392251632_5666329572888294930_n1912‘de Titanik’in batışıyla başlayan yolculuğumuz, 1925‘te güzel bir Noel etkinliğiyle sona ermek üzere. Dile kolay, malikane sakinlerinin 14 senesine ortak olduk.

6. sezonunu geçtiğimiz günlerde kapamış olsa da, sezonlardır sürdürdüğü geleneğini bu yıl da bozmayarak, 25 Aralık gecesi yayınlanacak olan Noel özel bölümüyle biz sevenlerine ve ekranlara veda edecek.downton-season-5-finale-christmasBu Noel özel bölümünde bizi neler/kimler bekliyor şöyle bir karıştırayım dedim interneti. Bulabildiklerimi de sizinle paylaşıyorum şimdi. (Daha çok Downton Abbey kısa haber derlemesi tarzında olacak, bölüm özetini vermeyeceğim korkmayın. Ama çok hassassanız da mesuliyet kabul etmem. Aylar boyunca gelen kısa haberlerden farkı olmayacak.)Harry Hadden-Paton (About Time) canlandırdığı Bertie Pelham karakteriyle yer alacak. (Allah’ım ne olur Edith’in yüzünü güldür finalde.)Patricia Hodge (Miranda), Bertie Pelham‘ın annesi Mrs Pelham karakteriyle yer alacak. (Evet evet, bir yerden başlamak lazım sonuçta.)Ekran AlıntısıHenry TalbotLord Gillingham ve Tom Branson‘ın da katılacağı ikinci bir yarış etkinliği olacak. (Son anda bir Mary kafa karışıklığına daha gerek yoktu ama neyse.)Ekran Alıntısı3Bir tane cenaze, üç tane de düğün merasimine tanık olacağız. (Düğün merasimlerini az çok tahmin ediyor olsak da cenaze merasimi tamamen sürpriz olacak gibi duruyor. Ama korkmayın Kontes Violet sonsuze dek yaşayacakmış, kaynak sağlam.)Geçmiş sezonlardan birçok tanıdık yüzü tekrardan misafir edeceğiz. Geçen sezon sonu Amerika’ya yolladığımız Lady Rose ve eşi Atticus Aldridge bunlar arasında. (Bu deli kızı özlemiştik, gelsin hele az hasret giderelim.)5. sezon Noel özel bölümünde ziyaret ettiğimiz Brancaster Kalesi’ni (Alnwick Kalesi) bu bölümde yine ziyaret edeceğiz. Tabii bu sefer ev sahibi olarak. (Hexham Markisi var artık ailede boru değil. Durdun durdun turnayı gözünden vurdun Edith.)Sevenleri için tatmin edici bir final olacak, sezonlardır izlediğimiz karakterlerle ilgili merak ettiğimiz bütün sorular yanıt bulacak. Ancak karakterlere net kapalı finaller yazılmayacak. (Yani dizi final yapıyor diye çoğu dizide olduğu gibi herkesi bir yerlere dağıtmayacaklar. Kısacası Downton malikanesi ve sakinleri hayatlarına küçülerek de olsa devam edecek, sadece buna biz tanık olamayacağız. Belki ilerleyen yıllarda bir şekilde oluruz da belli olmaz.)

Noel Özel Bölümünde Yer Alacak Oyuncular ve Karakterleri
Maggie Smith as Violet Crawley

Hugh Bonneville as Robert Crawley

Elizabeth McGovern as Cora Crawley

Michelle Dockery as Mary Crawley

Laura Carmichael as Edith Crawley

Allen Leech as Tom Branson

Oliver & Zac Barker as George Crawley

Fifi Hart as Sybbie Branson

Eva & Karina Samms as Marigold

Lily James as Rose Aldridge

Matt Barber as Atticus Aldridge

Penelope Wilton as Isobel Crawley

Samantha Bond as Rosamund Painswick

Tom Cullen as Lord Gillingham

Peter Egan as Hugh MacClare

Matthew Goode as Henry Talbot

Harry Hadden-Paton as Bertie Pelham

Patricia Hodge as Mrs Pelham

Douglas Reith as Richard Grey

David Robb as Richard Clarkson

Jim Carter as Charles Carson

Raquel Cassidy as Phyllis Baxter

Brendan Coyle as John Bates

Kevin Doyle as Joseph Molesley

Michael Fox as Andrew Parker

Joanne Froggatt as Anna Bates

Rob James-Collier as Thomas Barrow

Sue Johnston as Gladys Denker

Phyllis Logan as Elsie Hughes

Sophie McShera as Daisy Mason

Lesley Nicol as Beryl Patmore

Jeremy Swift as Septimus Spratt

Diziye final yapmadan önce diziden kimler gelmiş kimler geçmiş, neler izlemişiz, kimleri kaybetmişiz izleyip duygusallaşmak isteyenleri şöyle alayım. Hoş bir video olmuş.

https://www.youtube.com/watch?v=KN7VgbO0Tq0

Final öncesi dizinin oyuncu kadrosuyla yapılan röportajları aşağıdan izleyebilirsiniz.

Son olarak da final tanıtım filmi. Güle güle Downton sakinleri! Sizi özleyeceğiz.