ABD’nin önde gelen kablolu kanalı HBO, geçtiğimiz yıl ekrana “Succession” adında yeni bir komedi-dramayı getirdi. İkinci sezonuyla yayında olan dizi şimdiden üçüncü sezonunu da garantiledi.

Emmy ve Altın Küre’de kendisini göstermesinin yanı sıra BAFTA’da En İyi Uluslararası Dizi ödülünü alan Succession, ülkemizde Bein Series Drama’da ve Bein Connect’te yayınlanıyor. Jesse Armstrong‘un hazırladığı dizinin kadrosunda Brian Cox, Jeremy Strong, Kieran Culkin, Sarah Snook, Matthew Macfadyen, Nicholas Braun, Hiam Abbas ve Alan Ruck gibi isimler yer alıyor.

Konusu:

Murdoch Ailesi’nden esinlendiği konuşulan ama kesin dille kabul edilmiş olmayan Succession’ın merkezinde “Waystar Royco” isminde bir medya imparatorluğuna sahip Roy Ailesi bulunuyor. Medya ve eğlence sektörünün merkezi New York’ta geçen hikayede bu ailenin sahip oldukları imparatorluğu yönetirken şirkette ve aile içinde yaşadıkları anlatılıyor.

Roy Ailesi’nin ve şirketin başındaki Logan Roy’un yaşamaya başladığı sağlık sorunlarıyla birlikte aile sadakati test ediliyor, şirket içinde veya kişiler arası güç savaşları başlıyor. Tüm bunları da kara mizah ağırlıklı bir şekilde sunuyorlar. Bu sırada günümüzde medya ve finans sektörünün işleyişi ve daha fazlası da anlatılıyor.

(masanın sol köşesinden saat yönünde) Shiv – Tom – Connor – Logan – Greg – Roman – Kendall

Ana Karakterler / Oyuncular

  • Logan Roy (Brian Cox): Waystar Royco’nın kurucusu ve yönetim kurulu başkanı. Yaşadığı sağlık sorunlarına rağmen dümeni elden bırakmak istemeyen, işini bilen ama inatçı, sinirli ve huysuz bir adam. Çocuklarına karşı mesafeli bir baba.
  • Kendall Roy (Jeremy Strong): Logan’ın ikinci evliliğinden olma ilk çocuğu, ikinci oğlu. Dört çocuk içinde şirketle en çok ilgilenen. Yönetim kurulunda ve babasının sağlık sorunları nedeniyle öne çıkacak kişinin kendisi olması gerektiği düşüncesinde. Babasını seven ama onunla anlaşamayan biri. Diğer yandan evliliğindeki problemleri düzeltmeye uğraşıyor.
  • Siobhan “Shiv” Roy (Sarah Snook): Logan’ın ikinci evlilliğinden olma ikinci çocuğu, tek kızı. Politik alanda yarışan adaylara danışmanlık ve koçluk yapıyor. Tom (Matthew Macfadyen) isminde şirkette çalışan bir erkek arkadaşı var.
  • Roman Roy (Kieran Culkin): Logan’ın ikinci evliliğinden olma üçüncü çocuğu, en küçük oğlu. Şirketle pek ilgilenmeyen, kendi eğlencesine ve işlerine bakan, babası tarafından takdir görmeyen biri. Babasının sağlık sorunları sonrası Kendall’ın da ittirmesiyle şirkete destek oluyor.
  • Connor Roy (Alan Ruck): Logan’ın ilk evliliğinden olma oğlu, en büyük çocuğu. Babasının lafından çıkmayan ve ondan çekinen, diğer çocuklarla pek de yakın olmayan biri.
  • Marcia “Marcy” Roy (Hiam Abbass): Logan’ın üçüncü eşi. Onu seven ve önemseyen bir kadın, bu nedenle özellikle sağlık konusunda zaman zaman çocuklarla karşı karşıya geliyor.
  • Greg Hirsch (Nicholas Braun): Logan’ın arasının iyi olmadığı kardeşi Ewan’ın (James Cromwell) torunu. İş arayan Greg, ilk bölümün başlarında ve talihsiz bir zamanda ailenin kapısına geliyor. Biraz saf.
  • Frank Vernon (Peter Friedman): Şirketin üst düzey yöneticilerinden (COO) ve kurulun da bir üyesi. Logan’ın yakın arkadaşı ama Logan’ın sert tutumu nedeniyle zaman zaman pek anlaşamıyorlar. Sağlık sorunları onu Logan ve Kendall arasında bırakıyor.

Succession’ı ödül törenlerindeki adaylıkları sonrası merak edip izlemeye başladım ve devam ediyorum. İzlemeye devam ettikçe alışıp sevdiğim dizilerden oldu. Yavaş ilerleyen bir temposu olsa da gittikçe hızlanıyor. Çoğu zaman büyük bir olay olmuyor ama devamında neler olacağını da merak ettirmeyi başarabiliyor. Öyle ki bölümler bittikten sonra bir süre kafamda döner oldular, bu da açıkçası hoşuma gitti.

Konusunu abartmadan ve düzgün bir şekilde işlemeyi başaran bir dizi. Medya ve finans kısmı daha çok araç olarak kendisine yer buluyor ve aile ilişkilerini öne çıkarıyorlar. Diyalogların ağırlığı daha fazla, yer yer empati yapabilmek de cabası. Ödüllerde kendisine yer edecek kadar mı tartışılır ama HBO ayarında bir yapım olduğu da söylenebilir.

Kadrosunun ve oyunculuğun en büyük avantajı olduğunu düşünüyorum, karakterlerin birbirine yakın bir ağırlığı var. Ama yine de Kendall-Roman-Shiv benim için öne çıkarken Greg-Tom-Connor daha geri planda kaldı. Sevdiğim taraflarından birisi de özellikle kapanış kısmına dahil ettikleri fon müzikleri oldu.

Succession özetle böyle bir dizi işte. İyi seyirler.