ABD’nin önde gelen kablolu kanalı HBO, Haziran 2018’de ekrana “Succession” adında yeni bir drama dizisi getirdi. İkinci sezonunu tamamlayan ve 3. için onayı çoktan bulunan dizi, eleştirmenler ve izleyiciler tarafından büyük övgülerle değerlendiriliyor, yere göğe sığdırılamıyor.

Emmy ve Altın Küre’de kendisini göstermesinin yanı sıra BAFTA’da En İyi Uluslararası Dizi ödülünü alan Succession, ülkemizde Bein Series Drama’da ve Bein Connect’te yayınlanıyor. Jesse Armstrong‘un hazırladığı dizinin kadrosunda Brian Cox, Jeremy Strong, Kieran Culkin, Sarah Snook, Matthew Macfadyen, Nicholas Braun, Hiam Abbas ve Alan Ruck gibi isimler yer alıyor.

Konusu:

Kesin bir dille onaylanmış olmamakla beraber Murdoch Ailesi’nden esinlendiği konuşulan Succession’ın merkezinde “Waystar Royco” isminde bir medya imparatorluğuna sahip Roy Ailesi bulunuyor. Medya ve eğlence sektörünün merkezi New York’ta geçen hikayede bu ailenin, sahip oldukları imparatorluğu yönetirken şirkette ve aile içinde yaşadıkları anlatılıyor.

Roy Ailesi’nin ve şirketin başındaki Logan Roy’un yaşamaya başladığı sağlık sorunlarıyla birlikte aile sadakati test ediliyor, şirket içinde ve kişiler arasında güç savaşları başlıyor. Dizi, bunları kara mizah yönü de öne çıkan sağlam bir drama diliyle sunuyor. Bunu yaparken de günümüz medya ve finans sektörünün işleyişi ve daha fazlası da izleyiciye gerçekçi bir şekilde aktarılıyor.

(masanın sol köşesinden saat yönünde) Shiv – Tom – Connor – Logan – Greg – Roman – Kendall

Ana Karakterler / Oyuncular

  • Logan Roy (Brian Cox): Waystar Royco’nın kurucusu ve yönetim kurulu başkanı. Yaşadığı sağlık sorunlarına rağmen dümeni elden bırakmak istemeyen, işini bilen, oldukça inatçı, sinirli ve huysuz bir adam. Çocuklarına karşı mesafeli bir baba.
  • Kendall Roy (Jeremy Strong): Logan’ın ikinci evliliğinden olma ilk çocuğu, ikinci oğlu. Dört çocuk içinde şirketle en çok ilgilenen evlat o. Yönetim kurulunda yer alıyor ve babasının sağlık sorunları nedeniyle öne çıkacak kişinin kendisi olması gerektiği düşüncesinde. Babasını seven ama onunla anlaşamayan bir adam. Diğer yandan evliliğindeki problemleri düzeltmeye uğraşıyor.
  • Siobhan “Shiv” Roy (Sarah Snook): Logan’ın ikinci evliliğinden olma ikinci çocuğu, tek kızı. Politik alanda yarışan adaylara danışmanlık ve koçluk yapıyor.
  • Tom Wambsgans (Matthew Macfadyen): Shiv’in nişanlısı. Şirkette üst düzey bir görevi var. Aileni üyeleri tarafından içtenlikle kucaklandığı söylenemez. Herkesi memnun etmeye çalışan, ciddiye alınması zor bir karakter.
  • Roman Roy (Kieran Culkin): Logan’ın ikinci evliliğinden olma üçüncü çocuğu, en küçük oğlu. Şirketle pek ilgilenmeyen, kendi eğlencesine ve işlerine bakan, babası tarafından takdir görmeyen bir adam. Babasının sağlık sorunları sonrası Kendall’ın da ittirmesiyle şirkete destek oluyor.
  • Connor Roy (Alan Ruck): Logan’ın ilk evliliğinden olma oğlu, en büyük çocuğu. Babasının lafından çıkmayan ve ondan çekinen, şirket işlerine hiç bulaşmamış, kardeşleri ile pek de yakın olmayan, biraz da şuursuz bir karakter.
  • Marcia “Marcy” Roy (Hiam Abbass): Logan’ın üçüncü eşi. Onu seven ve önemseyen bir kadın, bu nedenle özellikle sağlık konusunda zaman zaman çocuklarla karşı karşıya geliyor.
  • Greg Hirsch (Nicholas Braun): Logan’ın arasının iyi olmadığı kardeşi Ewan’ın (James Cromwell) torunu. İş arayan Greg, ilk bölümün başlarında ve talihsiz bir zamanda ailenin kapısına geliyor. Biraz saf bir tip. Tom onu kanatları altına alıyor.
  • Frank Vernon (Peter Friedman): Şirketin üst düzey yöneticilerinden (COO) ve kurulun da bir üyesi. Logan’ın yakın arkadaşı ama Logan’ın sert tutumu nedeniyle zaman zaman pek anlaşamıyorlar. Sağlık sorunları onu Logan ve Kendall arasında bırakıyor.

Succession’ı ödül törenlerindeki adaylıkları sonrası merak edip izlemeye başladım ve devam ediyorum. İzlemeye devam ettikçe alışıp sevdiğim dizilerden oldu. Dizinin nefes nefese bir temposu yok, her saniye büyük bir heyecan yaşanmıyor ancak oturaklı, sağlam hikaye ve dinamik yapısı ile kendini izlettiriyor. Olay örgüsü, devamını görme konusunda sizi elinde tutacak şekilde tasarlanabilmiş, karakterler sağlam işlenmiş, oyuncular çok iyi seçilmiş. Öyle ki bölümler bittikten sonra bir süre kafamda döner oldular, bu da açıkçası hoşuma gitti.

Konusunu abartmadan, bağırmadan, düzgün bir şekilde işlemeyi başaran bir dizi Succession. Medya ve finans kısmı, hikayede daha çok araç olarak kendisine yer buluyor ve aile ilişkilerini öne çıkarıyorlar. Diyalogların ağırlığı çok fazla; yer yer empati yapabilmek de cabası. Ödüllerde kendisine yer edecek kadar mı, orası herkesin fikrine göre değişebilir ama dizinin HBO’nun kalite standartlarına yakışan bir yapım olduğu muhakkak.

Kadrosunun ve oyunculuğun en büyük avantajı olduğunu düşünüyorum, karakterlerin birbirine yakın bir ağırlığı var. Şahsi fikrime göre Kendall-Roman-Shiv öne çıkarken Greg-Tom-Connor daha geri planda kaldı.

Dizinin en sevdiğim taraflarından birisi de özellikle kapanış kısmına dahil ettikleri fon müzikleri oldu. Müzik lafını etmişken, dizinin akılda son derece yer eden, vurucu ve dizinin ruhunu son derece iyi veren bir tema müziği olduğunu da ekleyelim.

İyi seyirler.