HBO, çeşitli coğrafyalarda HBO Europe, HBO Asia, HBO Nordic vb. isimlerle faaliyet göstermeye ve bu coğrafyalarda orijinal diziler çekmeye devam ediyor. Bugünkü yazımızın konusu da HBO Nordic’in ilk Norveç yapımı dizisi olma özelliği taşıyan: Beforeigners (Norveççe adıyla: Fremvandrerne).

Beforeigners, 21 Ağustos 2019 tarihinde çift bölümle izleyiciyle buluştu ve haftalık olarak yayınlanmaya devam etmekte. Hali hazırda 5 bölümü yayınlanan dizinin ilk sezonu 6 bölümden oluşacak. 2. sezonu olup olmayacağı ise henüz bilinmiyor.

Bilim kurgu ve suç dramasını harmanlayan ve alışkın olduğumuz bir şekilde birbirlerinden farklı karakterlere sahip biri kadın biri erkek 2 karizmatik dedektifi merkezine alan Beforeigners’ın yaratıcıları Eilif Skodvin ve Anne Bjørnstad. İkiliyi Lilyhammer dizisinin yaratıcıları olarak da tanıyoruz. Dizinin yönetmenliğini ise Jens Lien üstlenmiş durumda. Dizinin bölüm süreleri ise 40-50 dakika arasında değişmekte.

KONU

Oslo’da bir gece denizden insanlar çıkıp gelmeye başlıyor. Sonrasında haberlerde görüyoruz ki bu sadece Oslo’ya özgü bir şey değil. Dünya’nın her yerinden bu tarz haberler gelmeye başlıyor. Eski dönemlerde yaşamış insanlar sebebi açıklanamayan bir şekilde zamanda yolculuk yaparak günümüze geliyorlar. Bu durum tek seferlik bir şey de değil. Aralıklarla bu gelişler devam ediyor. Norveç’e gelen kişiler 3 farklı dönemden geliyor. 1. grup, yaklaşık 10.000 yıl öncesinden yani Taş Devri’nin sonlarından geliyor. 2. grup, yaklaşık 1000 yıl öncesinden yani Viking döneminden geliyor. 3. grup ise 19. yüzyıldan gelmekte.

İlk gelişin üzerinden birkaç sene geçmiş durumda. Günümüz insanını da işin içine katarsak 4 farklı dönemde yaşamış insan topluluğu Norveç’te bir arada yaşamanın yollarını arar vaziyette hala. Genel olarak aynı dönemin insanları beraber takılmakta ve döneme ait özelliklerini ısrarla koruma eğilimleri göstermekteler. Elbette günümüze adapte oldukları şeyler de mevcut bolca ama tam adaptasyon gibi bir durum söz konusu değil. Bir de bu süreçte dönem sempatizanları türemiş durumda günümüz insanları arasında.

Ortam tasviri bu şekildeyken zaman yolcularının geliş yaptığı sahilde eski dönemlerden geldiği düşünülen bir kadın cesedi bulunuyor. Bu davayı araştırmak üzere de günümüzden bir erkek dedektif ile Viking döneminden bir kadın dedektif görevlendiriliyor. Böylelikle de hikayemiz başlıyor.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

İki dedektifimizden Lars Haaland‘a Norveçli aktör Nicolai Cleve Broch, Alfhildr Enginsdottir‘e ise Fin aktris Krista Kosonen hayat veriyor.

Lars, bir takım sağlık problemleri sebebiyle bir süredir işinden ayrı kalmış bir adam. Hala söz konusu sağlık problemleri devam etmekte ama bu durumu yok sayarak işe dönüyor. Geri dönüşten sonraki ilk davasında da çiçeği burnunda polis Alfhildr ile partner yapılıyor.

Lars’ın evliliği ilk geliş vakasından sonra yolunda gitmemeye başlamış ve nihayetinde karısıyla boşanmışlar. 16-18 yaşlarında bir kızı var. An itibarıyla bekar. Soğukkanlı ve biraz da alaycı bir adam.

Alfhildr, polislikteki ilk işi bir cinayet davası olan şanslı bir kadın. Polis departmanının tek zaman yolcusu mensubu olduğu için küçümseyici bakışlarla birlikte dikkatler onun üzerinde. Maddi durumu pek iyi değil. Küçük bir karavanda yaşıyor. İyi bir fırsat olarak gördüğü ve elde etmek için yoğun çaba harcadığı işini epey önemsiyor. Pratik bir zekaya sahip, cevval bir kadın. Kendi döneminde bir savaşçıymış.

Bu ikiliye ek olarak Alfhildr’ın ‘kalkan kardeşim’ diye nitelendirdiği Urd rolünde İzlandalı aktris Ágústa Eva Erlendsdóttir‘i, Lars’ın 19. yüzyıldan gelen bir adamla evlenmiş olan eski karısı Marie rolünde Agnes Kittelsen‘i, Lars ve Marie’nin kızları Ingrid rolünde Ylva Bjørkaas Thedin‘i izliyoruz. Kadroda ayrıca Oddgeir Thune, Lavrans Haga, Eili Harboe, Stig R. Amdam, Jeppe Beck Laursen ve Veslemøy Mørkrid gibi isimler yer alıyor.

YAZARIN NOTU

Henüz ilk 3 bölümünü izlediğim diziden memnun kalmış durumdayım. Çizilen ortam tasviri epey hoşuma gitti. Ana karakter ikilisini de sevdim diyebilirim. Hikaye de yeterli seviyede akıcı ve sürükleyici. İşin suç draması idare eder seviyelerde olmakla birlikte işin bilim kurgu tarafından oldukça memnunum diyebilirim en yalın ifadeyle.

Benim diziyle ilgili söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler.

FRAGMAN