lilyhammerYine bir diziyi daha tanıtmaya çalışacağım: Lilyhammer. Siz de mutlaka Cnbc-e ve e2 ekranlarında görmüşsünüzdür.

Lilyhammer, Netflix-NRK1 (Norveç kanalı) ortak yapımı bir dizi. Ayrıca Netflix’in orjinal ilk yapımıdır ve dizinin şu anda 3 sezonu yayınlanmıştır. Her sezon 8, her bölüm 45 dakikadan oluşmakta. Dizinin yaratıcılığını Eilif Skodvin ve Anne Bjørnstad üstleniyor. Yapımcı koltuğunda ise bu iki isme ek olarak başrol oyuncusu olan Steven Van Zandt var. Steven Van Zandt, ayrıca dizinin senaristlerinden de biridir.

Konusuna gelirsek:

New York’lu İtalyan-Amerikan mafya babası Frank Tagliano, FBI’ya muhbirlik yapması karşılığı tanık koruma programına girer ve 1994 Kış Olimpiyatları’nda izlediği Norveç’in Lilyhammer kasabasına gitmek ister. FBI, bu isteği kabul edip yeni bir kimlik ile Tagliano’yu Lilyhammer’a gönderir. Artık yeni adı Giovanni Henriksen’dir ve Norveç’in soğuk, ıssız ve yabancı kasabasında tek başınadır. Frank’in hedefi bir an önce bu kasabada yeni bir hayat kurmak ve tekrar başarıya ulaşmaktadır. Fakat Amerika’ya benzemeyen bu ülkede işi hiç de kolay olmayacaktır.

Karakterler

Frank ”The Fixer” Tagliano / Giovanni ”Johnny” Henriksen

frank tagKarakteri Steven Van Zandt canlandırmaktadır. Yukarıda da bahsettiğim gibi Frank eski bir İtalyan-Amerikan mafya babası ve tanık koruma programıyla Lilyhammer’a gelmiştir. Amerika’da mafyalığın yanında restoran/bar işleten Frank, yeni ismiyle Giovanni, Lilyhammer’da da böyle bir işletme açmak istemektedir. Ancak göçmen kurumunun bu isteği onaylaması ve bir süre beklemesi gerekmektedir. Bütün bunları göze alamayan Giovanni yavaş yavaş tekrardan suç dünyasına girecektir. Yeni ismini pek beğenmeyen Frank, kendini Johnny diye tanıtır.

Torgeir Lien

Torgeir_LienKarakteri Trond Fausa canlandırmaktadır. Dizinin tek başrol karakteri Johnny’ye her bölümde eşlik etmektedir. Torgeir, işsizdir ve Johnny ile iş bulma kurumunda tanışmışlardır. Johnny’ye Norveç ile ilgili neredeyse tüm bilgileri Torgeir sağlar. Yani bir nevi Johnny’nin sağ koludur. Şapkasından da anlaşılacağı gibi kızlardan hoşlanır ve şapkasını neredeyse her zaman takar.

Sigrid Haugli

cigridKarakteri Marian Saastad Ottesen canlandırmaktadır. Sigrid öğretmendir, Johnny ile Lilyhammer treninde tanışmışlardır ve aralarında romantik bir ilişki vardır. Sigrid’in önceki evliliğinden Jonas isimli bir çocuğu vardır.

Jan Johansen

480094.ogfbKarakteri Fridtjov Såheim canlandırmaktadır. Jan Göçmen ve İş bulma Kurumu’nda çalışmaktadır. Johnny, bar izni için Jan ile görüşür ve iki karakter orada tanışırlar. Tanışmaları tatsız olsa da Jan daha sonraları Johnny’in işine yarayan bir eleman haline gelecektir.

Roar Lien

roarKarakteri Steinar Sagen canlandırmaktadır. Roar, Torgeir’in kardeşi ve taksicidir. Johnny’yi Lilyhammer tren istasyonundan alıp evine götürmüştür; tanışmaları da böyle olmuştur. Roar da daha sonraları Johnny’nin adına işler yapacaktır.

Yazarın Notu

Diziyi ilk defa Cnbc-e’de gördüğümde hemen Frank’i bir yerden gözüm ısırmış, bu adam The Sopranos‘taki Silvio demiştim kendime. The Sopranos severlerin bir nevi hasret giderebileceği bir dizi ama The Sopranos kadar ağır değil. Konusundan da anlaşılacağı üzere komediye daha yatkın.

Dizideki oyunculuklar bazen kötü anlamda göze batsa da çoğu zaman doğallık katıyor. Zaten Steven Van Zandt’ın oyunculuğuna diyecek bir şey yok. Büyük ihtimalle kariyerinin son büyük rolünü hakkını vererek oynuyor.

Yalnız dizide şöyle bir problem var: Olaylar Norveç’te geçtiği için kullanılan dil de Norveççe, İngilizce’ye iyice alışmış bünyelere garip gelebilir. Yok yine de ben izlerim diyorsanız artık bu sorunu İngilizce veya Türkçe altyazılarla halledebilirsiniz.

Umarım tanıtımı beğenirsiniz. Fragmanını da bırakayım şuraya: