10 sene öncesine gidiyoruz bugün. The CW’nun kendisini henüz bozmadığı ve sempatik gençlik dizileri ile bizi mutlu ettiği yıllar. Bu yılların ürünlerinden biri de bu yazıya konu olan Privileged.  Ne yazık ki ömrü tek sezonla sınırlı kalmış olan eğlenceli dizimizi gelin daha yakından tanıyalım.

GİRİZGAH

Privileged, 2008-2009 sezonunda izleyici ile buluşmuş. 9 Eylül 2008 tarihinde başlayan ekran macerası 24 Şubat 2009 tarihinde sona ermiş ve toplam 18 bölümden oluşuyor. Bölüm süreleri 39-42 dakika arasında değişen dizinin yaratıcısı Rina Mimoun. Yapımcıları arasında Mimoun dışında David BabcockPeter Burrell ve Michael Reisz gibi isimler var.

Sezonu 2.640.000 izleyici sayısı ile açıp 1.520.000 izleyici sayısı ile kapatan ve iptal olmaktan kurtulamayan Privileged, Zoey Dean‘in How to Teach Filthy Rich Girls isimli kitabından uyarlanmış.

KONU

Megan Smith 23 yaşında, 1 yıl önce ABD’nin en itibarlı üniversitelerinden biri olan Yale Üniversitesi’ndeki eğitimini tamamlamış, 1 yıldır da New York’ta bir dergide çalışan ve yazar kadrosunda iş bulmaya çalışan idealist bir genç kadın. Çalıştığı dergide ‘önemli insanlar hakkında biyografi türünde kitaplar yazmak’ olan hayaline ulaşamayacağını fark edince patronunun/derginin editörünün de yardımıyla bu hayalini başka bir yerde kovalamaya karar verir. Uçağa atlar ve soluğu Florida’da alır. Daha ayrıntılı bir ifadeyle Florida eyaletinin zengin ahalisinin yoğun olarak yaşadığı bir semt olan Palm Beach’e gelir.

İş maksatlı geldiği yer aynı zamanda Megan’ın memleketidir. Uzun yıllardır görüşmediği ve aralarının bozuk olduğu babası ve kız kardeşi, Megan’ın çalışacağı malikaneye çok yakın bir mesafede yaşamaktadır.

Megan’ın bulduğu bu yeni iş, yazarlık işi değildir elbette. Kozmetik sektöründe çok başarılı ve ünlü bir isim olan Laurel Limoges’in 16 yaşındaki ikiz torunlarına lisedeki derslerinde yardımcı olacak, notlarını yükseltmelerini ve 2 senenin sonunda Duke Üniversitesi’ne kabul edilmelerini sağlayacaktır. Megan’ın bu özel öğretmenlik işinden hayali ile ilgili olan çıkarı ne peki? Laurel’ın da yardımıyla mesleğini istediği şekilde icra edebilmesine yardım edebilecek olan ve söz konusu muhitte yaşayan sektörün önemli isimleri ile tanışma fırsatı yakalayacaktır.

Bakalım Megan için hayat bundan sonra nasıl ilerleyecektir?

Soldan Sağa: Will – Rose – Laurel – Sage- Megan – Marco – Charlie – Lily

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Konu bölümünde kendisinden epeyce bahsettiğimiz Megan karakterine Kevin (Probably) Saves the World, Once Upon a Time, The Astronaut Wives Club ve Better with You dizilerinden tanıdığımız JoAnna Garcia Swisher hayat veriyor.

Megan iyi eğitimli, zeki, kibar, iyi niyetli, insanlarla kolayca kaynaşabilen, zamanında çok incindiği için uzun süredir aşka kendini kapatmış, güler yüzlü, heyecanlı, sempatik bir kadın. Yeni işi sebebiyle memlekete geri döndüğünü ilk etapta ailesinden saklama derdinde. Babası ile sorunlu bir alkolik, kız kardeşi ile de sorumluluk sahibi olmayan asi ruhlu bir genç kız olması nedeniyle uzun süredir görüşmüyor. Fakat ailesine bu kadar yakındayken onlardan ne kadar kaçabilir ki?


Megan’ın yeni öğrencileri olan 16 yaşındaki ikizlerden Rose karakterini Pretty Little Liars ve Life Sentence dizilerinden tanıdığımız Lucy Hale, Sage karakterini ise Mistresses ve The Best Years dizilerinden anımsanabilecek Ashley Newbrough canlandırıyor.

Rose iletişime ve yönlendirilmeye Sage’e oranla daha açık bir kız. Sage’e oranla derslerinde daha fazla yardıma ihtiyaç duyuyor ayrıca. Nazik, sevecen, iyi niyetli, güler yüzlü, çevresindeki insanlara değer veren, sempatik bir genç kız Rose.

Sage ise Megan’ın gelişinden memnun değil. Aralarında tatlı bir sürtüşme durumu mevcut. Kardeşi ile çok yakın oldukları için onu Megan’a kaybetmek istemiyor. Kolayca kontrol edip istediklerini yaptırabildiği Rose’un Megan tarafından değiştirilmesini de istemiyor ayrıca. Üniversite konusunu Rose’a oranla daha az önemsiyor. Onun asıl hayali nasıl gerçekleşeceği pek fark etmeksizin çok ünlü biri olmak. İnsanlara karşı soğuk davranan, sivri dilli, zeki bir kız Sage.


Rose ve Sage’in kozmetik sektöründe isim yapmış ve oldukça saygı duyulan biri olan, zengin mi zengin anneanneleri Laurel Limoges rolünde ünlü aktris Anne Archer karşımıza çıkıyor.

İnsanlarla arasında ciddiyet sınırı koyma huyu olan, sevgisini torunlarına karşı bile pek göstermeyen, sürekli olarak meşgul olan,  çokça şehir ve ülke dışına iş seyahatlerine çıkıp ikizleri yalnız bırakan, soğuk mizaçlı olsa da makul ve anlayışlı bir kadın Laurel. Kızı ve damadı öldükten sonra kızlarla duygusal açıdan ilgilenmek yerine onları ne istiyorlarsa satın alabilecekleri bir zenginlik içerisinde şımartmayı tercih etmiş.


Malikanede aşçı olarak çalışan Marco Giordello karakterinde NCIS ve Person of Interest dizilerinden anımsanabilecek Allan Louis‘i izliyoruz.

Marco, mesleğinde çok başarılı biri. İkizlerin özel aşçısı olarak Laurel’in emrinde malikanede çalışmayı sevse de en büyük hayali bir gün kendi restoranını açmak. Eş cinsel bir adam olan Marco’yu kibar, yardımsever, iyi niyetli, sevecen, herkesle arası iyi olan, güler yüzlü ve dürüst bir adam olarak tarif edebiliriz. Malikanede Megan’ı sıcak karşılayan ilk kişi o. Sonrasında da çok iyi iki arkadaş oluyorlar.


Malikanenin yan komşusunun zengin ve yakışıklı oğlu Will Davis rolünü The Client List ve Revenge dizilerinden tanıdığımız Brian Hallisay canlandırıyor.

Will, zengin ve karizmatik biri olsa da burnu büyük ve ukala bir tip değil. Hayalindeki meslek olan fotoğrafçılıkta kendi yeteneği ve çabalarıyla başarılı olmak gibi bir hayali var. Malikaneyi sabah saatlerinde arkadaşı Marco’nun kahvesi ve kahvaltısından faydalanmak üzere sıkça ziyaret ediyor. Birbirlerini ilk gördükleri andan itibaren Megan ile aralarında bir çekim oluşuyor.


Megan’ın en yakın arkadaşı Charlie Hogan karakterine People of Earth, Men at Work ve The O.C. gibi dizilerden aşina olduğumuz Michael Cassidy hayat veriyor. 

Megan’ın üniversite için memleketten ayrıldıktan sonra iletişimde kalmaya devam ettiği tek kişi o. Sürekli olarak telefonda konuşmaya ve yakın arkadaşlıklarını sürdürmeye devam etmişler. Megan’ın hayatında bir gelişme olduğunda ilk paylaştığı kişi o. Memlekete dönüşünden haberi olan tek yakını da o. Megan’ı ondan daha iyi tanıyan kimse yok. Kibar, yardımsever, iyi bir dinleyici. Garsonluk yaparak geçimini sağlıyor.


Megan’ın arasının bozuk olduğu kendisinden 1-2 yaş küçük kız kardeşi Lily rolünde ise 90210 ve Terminator: The Sarah Connor Chronicles dizilerinden anımsanabilecek Kristina Apgar‘ı izliyoruz tekrar eden bir rolle. 

Lily sonuçlarını düşünmeden hareket eden, asi ruhlu, pek de sorumluluk sahibi biri olduğu söylenemeyen, kavga etmeyi seven bir genç kız. Megan’a alkolik babasıyla onu yalnız bırakıp üniversiteye gittiği için çok öfkeli. Kuaförlük yaparak geçimini sağlıyor.


Megan’ın babası Arthur rolünde Vanished, Sheena ve Baywatch gibi dizilerden anımsanabilecek John Allen Nelson‘ı izliyoruz tekrar eden bir rolle. Ailesini yıllar önce terk edip giden annesi Shelby rolünde ise NYPD Blue, The Ranch ve Shameless gibi dizilerden anımsanabilecek Sharon Lawrence‘ı izleme fırsatı yakalıyoruz birkaç bölümde konuk oyuncu olarak.

Bunun dışında Grimm dizisinden tanıdığımız David Giuntoli; Hollywood’un başarılı isimlerinden Dave Franco; Outsourced ve The Magicians dizilerinden tanıdığımız Rizwan Manji; The Lying Game ve Windfall dizilerinden hatırlanabilecek Alice Greczyn; Lost in Space, Bones ve Witches of East End gibi dizilerden anımsanabilecek Ignacio Serricchio ve Once Upon a Time, Greek ve Dead of Summer gibi dizilerden hatırlanabilecek Andrew J. West‘in de aralarında bulunduğu birçok tanıdık simayı da tekrar eden rollerle izleme fırsatı yakalıyoruz dizide.

Konuk oyuncu havuzunda ise Robert BuckleyAlly MakiLeslie JordanSteven CulpElaine HendrixKathy NajimyDebi MazarKathy GriffinMichael NouriYvette Nicole BrownTiya Sircar ve Sarah Drew gibi isimler bulunuyor.

YAZARIN NOTU

Çok özlediğim o eski The CW ile hasret gidermemi sağlayan, eğlenceli, dinamik, sımsıcak bir dizi olmuş Privileged. Hikayesini takip etmesi keyifli, karakterleri de oldukça sempatik.

Çok sevdiğim JoAnna Garcia Swisher ekranda parıl parıl parlıyor. Bu diziden sonra niçin yeterince parlayamadığına anlam veremediğim Ashley Newbrough ona iyi eşlik ediyor. Anne Archer yer aldığı her sahnede tecrübesi ve asaleti ile öne çıkmayı başarıyor; Kristina Apgar da yer aldığı her bölüme büyük renk katıyor. Normalde hiç haz etmediğim bir aktris olan Lucy Hale’i bile izlerken epey keyif aldım diyebilirim bu dizide gerçekten.

Bu sebeple bu ekibi bir araya getirenler başta olmak üzere dizide emeği geçen herkese teşekkürü bir borç bilirim. Keşke 2. sezon onayı çıksaymış bu güzelim diziye.

Son sahnedeki açık kalan konuyu saymazsak mümkün mertebe ucu kapalı bitmiş diyebilirim dizi için. Ama o açık kalan konu rahatsız edebilir elbette dizi severlerin bir bölümünü. Ben de izlerken keşke başka türlü bitseymiş dedim o açık kalan konu için ama çok da rahatsız olmadım açıkçası.

Benim iyi ki izledim dediğim Privileged ile ilgili söyleyeceklerim bu kadar. Hala izlememiş ve izlemeye niyeti olan varsa onlara da iyi seyirler.

FRAGMANLAR