BBC One ve AMC kanallarının ortaklığıyla bu yılın başında yeni bir dizi ekrana geldi: McMafia.

Suç draması türündeki proje, Misha Glenny’nin 2008’de piyasaya çıkan aynı isimli kitabından uyarlandı ve ilk sezonu sekiz bölüm sürdü. Ayrıca gelecek yıl ekrana gelecek ikinci sezon onayı da cepte. Peki, nasıl bir dizi?

Konusu:

Godman ailesi uzun yıllar önce mafyayla bağlantılı ilişkileri nedeniyle Rusya’dan sürgün edilmiştir. İngiltere’ye yerleştikten sonra yeni bir hayata başlayan ailenin oğlu Alex de bir İngiliz gibi büyümüştür. Yasa dışına bulaşmadan yürüttüğü bir işi, Rebecca isminde sevdiği bir kız arkadaşı vardır.

Godman ailesinin göreceli sakin olarak yürüyen hayatı ilk bölümde gerçekleşen bir cinayetle birlikte rayından çıkmaya başlıyor. Çünkü bu nedenle ailenin geçmişi ve güçlü bir Rus mafya üyesinin yolu istenmeyen şekilde kesişiyor.

Londra’dan Moskova’ya, Dubai’den Mumbai’ye, Afrika’dan Amerika’ya kadar uzanan çok uluslu bir drama olan McMafia’da Balkan kökenli kaçakçılar, Pakistanlı uyuşturucu tacirleri ve Meksikalı karteller de hikayeye dahil oluyor. Hepsinin merkezinde kendisini bulan Alex ise sevdiklerini ve değer verdiklerini korumaya çalışırken gün geçtikte suç dünyasına çekiliyor.

Grantchester, Happy Valley, War and Peace, Life in Squares ve Death Comes to Pemberley’de de izlediğim James Norton, McMafia’nın ana karakteri Alex’i canlandırıyor. David Strathairn, Juliet Rylance, Merab Ninidze, Aleksey Serebryakov ve Maria Shukshina da kadroda yer alan diğer isimlerden.

Dizi, ayrıca Rusça ağırlığı olan da bir dizi. Yani İngiltere-Rusya ekseninde ilerleyen dramada normale oranla biraz fazla ekran yazısı takip ediyorsunuz. Rusya’nın İngiltere büyükelçisinin ülkeyi doğru yansıtmadığından şikayet etse de Rusya’da yayına girebilen McMafia, online platformlardan Amazon’un kütüphanesinde yer alıyor.

Diziye başlamam birçok dizisini izlediğim James Norton’ın yeni projesini denemek içindi. Hatta bir kısmını BBC’nin canlı yayınından izlediğim bile oldu. Ama peşinden sürüklendiğim için değil, alışkanlık yaptığından.

McMafia, çok yönlü bir drama olmasıyla öne çıkan ama hikayesini çok da hızlı ilerletmeyen bir dizi. Alex’in doğru yoldan sapışını ve içine girdiği savaşı yavaş bir tonda izliyoruz. Bu sırada Alex’in ailesindeki isimlerin hayatında olanlar, ailesinin rakibi Vadim Kalyagin’in tarafı ve ikili ilişkilere dahil olan bazı kişilerin başından geçenler de kendisine yer buluyor. Bunları yaparken de karışık bir anlatıma gittiklerini düşünmüyorum. Karmaşık bir dizi değil ve sezonu zaten sekiz bölüm sürdüğünden sonunu görmesi alıştığınız takdirde zorlamıyor.

McMafia genel olarak böyle bir dizi. İyi seyirler efendim…