NBC’nin 2006 yılı yazında yayınladığı Windfall isimli drama dizisinin tanıtımıyla karşınızdayız.

Dizinin yaratıcıları Laurie McCarthy (Reign) ve Gwendolyn M. Parker. Onlara yazar masasında Brett Mahoney de eşlik etmiş. 13 bölümden oluşan dizi, ilk sezonunun ardından iptal edilmiş.

Dizi, 3.4 reyting oranı ile açtığı sezonu 1.3 reyting oranı ile kapatmış ve 5.510.000 izleyici sayısı ortalaması tutturmuş.

Dizi, 2005 yılı deneme bölümü mevsiminde ‘Ticket To Ride’ ismiyle FOX’un deneme bölümü siparişleri arasında yer alıyormuş. FOX, diziyi pas geçmiş. NBC de aynı yılın Haziran ayı içerisinde projeye dizi onayı vermiş ve ayrıca yeni bir pilot bölüm çekeceğini duyurmuş.

KONU

Komşu ve arkadaşlardan oluşan bir grup insan, arada bir yaptıkları üzere aralarından birinin evinde toplanıp parti verirler ve hep birlikte kavanoza birer dolar koyup ortak loto oynarlar. Yine bu akşamlardan birinde oynadıkları lotoya büyük ikramiye çıkar. Ödül tutarı tamı tamına 386 milyon dolardır ve kazanan tek kupon onlara aittir. 20 kişi, büyük ikramiyeyi aralarında bölüşeceklerdir ve paylarına yaklaşık 20’şer milyon dolar düşmektedir.

Parayı kazandıktan sonra büyük kararlar almaya niyetlenen insanların hayatlarında olup bitecek şeylere odaklanıyor dizimiz bundan sonraki süreçte.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Parayı bölüşen 20 talihlinin tamamı dizimizin ana karakteri değil. Ana karakterlerimizin tamamı da loto talihlisi değil. Kısa kısa karakterlere değinelim o vakit.

*Nina & Peter Schaefer (Lana Parrilla & Luke Perry): 2 çocuklu, evli bir çift. Loto gecesi partisi onların evinde düzenleniyor. Peter, tam bir aile babası. Nina ise eski aşkına takılıp kalmış durumda olan kafası karışık bir kadın.

*Cameron & Beth Walsh (Jason Gedrick & Sarah Wynter): Partideki bir başka evli çift. Nina ve Beth, birlikte çiçekçi dükkanı işletiyorlar. Nina’nın eski sevgilisi/şimdiki gizli sevgilisi olan Cameron ise bir üniversitede profesör.

*Sean Mathers & Zoe Reida (D.J. Cotrona & Sarah Jane Morris): Sean, loto talihlilerinden biri. Nina ve Beth’in çiçekçi dükkanında çalışıyor. Geçmişinde karanlık noktalar olan ve bir şeylerden/birilerinden kaçan Sean, basın önüne loto talihlilerinden biri olarak çıkmak istemiyor. Çareyi de Zoe’de buluyor. Zoe, Sean’ın çiçek teslimatı yaptığı güzel bir avukat. Sean, Zoe’nin talihli olarak onun kız arkadaşı sıfatıyla basın önüne çıkmasını istiyor ve bunun karşılığında Zoe’ye 20 milyon doları yarı yarıya bölüşmeyi teklif ediyor. Sean’ın karanlık tarafı Zoe’yi hem ürkütüyor hem de kendisine doğru çekiyor.

*Damien Cutler & Galina Kokorev (Jon Foster & Larissa Drekonja): Damien, mahalledeki komşulardan birinin oğlu. O akşam partide olan kişilerden biri değil ama. Nina’nın lotoyu yatırmak üzere olduğu markette tesadüfen denk geliyorlar ve Damien son anda 20. kişi olup ikramiyeye dahil oluyor. Damien, 17 yaşında bir genç olduğu için ikramiyeyi yasal olarak edinemiyor. Ya 18 yaşına girene kadar 10 ay beklemesi gerekiyor ya da bir aile ferdi üzerinden ikramiyeyi çekmesi gerekiyor. Babasından nefret eden, 10 ay da beklemek istemeyen Damien, kendine yeni bir yol buluyor. Amcasının Rusya’dan getirttiği ısmarlama gelin Galina’yı onun elinden kapıp kendine eş yapıyor ve böylece 10 ay beklemek zorunda kalmıyor.

*Frankie McMahon (Alice Greczyn): Boşanma arefesinde olan annesi loto talihlilerinden biri olan Frankie, lise öğrencisi bir genç kız ve Damien’a aşık.

*Maggie Hernandez (Jaclyn DeSantis): Loto talihlilerinden biri. Bekar bir genç kadın. Hemşirelik yapıyor.

*Kimberly George (Malinda Williams): Şans eseri ikramiyeye ortak olan biri. Pizza dağıtım elemanı olarak uğradığı partide kavanoza attığı 1 dolar ona 20 milyon dolar olarak geri dönüyor. Böylece bekar bir anne olan Kimberly’nin yoksulluk günleri sona eriyor.

*Kadroda ayrıca Peyton List, Nikki Deloach, Channon Roe, Jonathan LaPaglia ve Tembi Locke gibi oyuncular yer alıyor. Bir ya da daha fazla bölümde konuk oyuncu olarak karşımıza çıkan isimler arasında Dean Norris, Nicholle Tom ve Felicia Day gibi isimler de bulunuyor.

YAZARIN NOTU

Dizinin henüz ilk 2 bölümünü izlemiş bulunuyorum. Hikayenin Damien-Frankie-Galina tarafı keyifli geçti şu ana kadarki süreçte. Sean karakterine ısınamadım ama Brothers & Sisters‘ta açık ara en çok sevdiğim kişi olan Sarah Jane Morris’in varlığı izletiyor onun sahnelerini de. Peyton List de bunun hikayesinden dahil olacak diziye 1-2 bölüm içinde görünen o ki. Arkadaş dörtlüsünün draması epey vasat kaçıyor. O dörtlünün en izlenir olanı Sarah Wynter şu anda. Hemşire Maggie karakteri ile bekar anne Kimberly karakterlerini ise hiç umursayamadım desem yeridir.

Benim diziyle ilgili söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler.