Pretty Little Liars‘ın gördüğü ilgiden memnun olan ABC Family kanalı 2010′da yeni bir dizinin siparişini vermişti: The Lying Game. İşte bu yeni dizi 15 Ağustos 2011 günü başlayarak izleyici karşısına çıktı. Peki, nasıl bir şey tam olarak bu The Lying Game?

Dizi aslında bir kitap uyarlaması. Pretty Little Liars’ın yazarı Sara Shepard‘ın PLL ile eş zamanlı yazdığı ikinci kitap serisinden uyarlanarak dizi haline getirilmiş. Serinin Şubat 2013 itibarıyla piyasada 6 tane kitabı var. Dahası da yolda geliyor… Dizinin yayınlanan ilk sezonu 20 bölümden oluşuyor.

Konusundan bahsedecek olursak:

Dizi, hem evlatlık hem de ikiz olan iki kızın, yani Emma ve Sutton’ın (Alexandra Chando) üzerine kurulu. Emma ailesiyle sürekli sorunlar yaşayan, zor şartlarda yaşamını sürdüren bir kız ve bir gün Sutton adlı bir ikiz kardeşi olduğunu öğreniyor. Sutton ise Emma’nın tersine oldukça varlıklı bir aile tarafından evlatlık alınmış ve iyi bir yaşamı var. Emma’nın isteyip de sahip olamadığı her şeye sahip. Ailesinin kendisinden evlatlık olduğunu uzun zaman saklamasına da tepkili durumda.


Sutton ve Emma

Emma bir gün üvey kardeşi tarafından taciz edilmekten kaçmakla uğraşırken bir anda hırsız durumuna düşer ve başı polisle belaya girer. Polislerden kaçan Emma yanında kalmak için Sutton’ı arar. Emma’nın yanına gelmesi fikri ilk önce kendisini şaşırtsa da Sutton kafasındaki planı uygulamak için Emma’nın yanına gelmesini kabul eder. Emma, Sutton’a gittikten sonra Sutton gerçek ailelerine dair bir iz bulduğunu söyleyerek ondan 2 günlüğüne kendisinin yerine geçmesini ister. O da içinde bulunduğu durum yüzünden bunu kabul eder. Emma, Sutton hakkında bilmediklerinden dolayı zaman zaman zorlansa da elinden geldiğince durumu idare etmeye çalışır. Ancak gün geçtikçe işler karışır: Başlarda Sutton’dan hiçbir haber alınamaz, alındığında ise bu değişim oyununa devam etmek zorunda kalınır.

Emma, bundan sonra kendi sorunlarının yanında Sutton kimliğiyle Sutton’ın sorunlarıyla da uğraşmak zorundadır. Bunun yanında Sutton’ın aslında neler karıştırdığı ve diğer gizli kalmışlar dizideki sorulardan ve sorunlardan sadece bazıları olur.Dizinin genel konusu bu şekilde. Dizinin kadrosundan bahsedecek olursak:


Thayer, Charlotte ve Emma (Sutton)

Dizinin çokça ana ve yan karakteri olsa da aslında 2 başrolü var. Dizide ikizleri oynayanAlexandra Chando, “As The World Turns” adlı pembe dizide yüzlerce bölümde oynamış biri. Bunun dışında ufak tefek rolleri de var. Emma’nın sahte Sutton olmasıyla hayatına giren ve Sutton’ın çevresinden sakladığı “sırrı” Ethan’ı Blair Redford oynuyor. Oyuncu, 90210, Flashforward ve kanalın bir diğer dizisi Switched At Birth gibi dizilerde konuk oyunculukları olan biri.

Başrollerin yanında önemli olan bazı yan karakter ve kadrodan da bahsedersek: Dizide Sutton’ı evlat edinen Mercer ailesinin babası Ted Mercer‘ı The Office ile de bilinen Andy Buckley, anne Kristin‘i konuk oyunculukları bolca bulunan Helen Slater, ailenin öz kızı Laurel‘ı da genç oyuncu Allie Gonino canlandırıyor.


Emma -Charlotte(Char)- Madeline(Mads)

Emma’yı Sutton rolünde yeni ailesinden sonra en çok zorlayan 2 kişi kuşkusuz Sutton’ın en yakın arkadaşları Char ve Mads. Dizide Mads’i Lincoln Heights ile de bilinen Alice Greczyn oynarken, Char rolü Kyle XY‘dan da bilenen Kirsten Prout‘a emanet. Her dizinin gıcığı ve kötüsü mutlaka var malum. The Lying Game’de bu misyonları üstlenen karakterlerden Sutton’ın okuldaki rakibesi Nisha‘yı Sharon Pierre-Louis oynarken Mads’in babası Alec‘i Heroes da dahil olmak üzere zengin bir kariyeri olan Adrian Pasdar oynuyor. Son olarak, Mads’in kardeşi, Sutton’ın en büyük yardımcısı Thayer da Christian Alexander‘a emanet.


Aralarınki 7 fark?!

Başı belada olan ve ikizinin yerine geçen bir kardeş ile ortadan yok olan ve aslında karmaşık bir hayata sahip öteki kardeş… Konu ve bölümlerin bana ilk hatırlattığı Sarah Michelle Gellar‘ın The CW kanalında yayınlanan dizisi Ringer oldu. Konu ve bazı detaylar birbirleriyle ciddi benzerlikler taşıyor. Diziye gelirsek, şahsen dizinin Pretty Little Liars havasını ve başarısında olduğunu düşünmüyorum. Ama bence dizi Ringer’dan bağımsız ve çerez olarak değerlendirilirse de kötü değil, hatta bir gençlik dizisine göre de iyi. Eğer ABC Family dizilerini izleyen ya da çerezlik dizileri sevenlerdenseniz bu diziye de şans vermenizi tavsiye edebilirim. İyi seyirler.