Pretty Little Liars, Switched at Birth, Baby Daddy gibi dizileriyle tanınan ABC Family kanalında yayınlanan, gizem ögeleriyle süslü bir gençlik dizisi Twisted. Yaz aylarında yormayan, çıtır çerez niyetine izlenebilecek, üstelik bir gençlik dizisinin tüm özelliklerine sahip  bir dizi arayanlar yazının devamına buyursunlar.
Twisted‘ın ilk bölümü 19 Mart 2013 tarihinde, Pretty Little Liars‘ın 3. sezon finalinin arkasından, bir nevi ön tanıtım olması amacıyla yayınlandı; kalan bölümlerin yayınına ise 18 Haziran’da devam edildi. ABC Family, dizinin izlenme oranlarından memnun kalmış olacak ki geçtiğimiz günlerde diziye tam sezon onayı vererek, ilk sezonuna Ocak 2014’te yayınlanmak üzere 10 bölüm daha sipariş etti.
Şimdi de kısaca dizinin konusuna değinelim.
Danny Desai, henüz 11 yaşındayken halasını öldürmüş ve bu sebeple de ıslahevine gönderilmiştir. Aradan 5 yıl geçer. Danny cezasını çekmiş, 16 yaşına gelmiştir ve doğup büyüdüğü kasaba olan Green Grove’a dönüş yapar. Ancak tahmin edilebileceği gibi kasaba halkının Danny’e yaklaşımları çok da arkadaşça olmayacaktır. Danny bir yandan kasabanın güvenini kazanmaya çalışırken, bir yandan da cinayeti işlediği zaman en yakın arkadaşları olan Jo ve Lacey’nin de kalbini tekrar kazanmalıdır.

Tüm bunlar Danny için yeterince zorken, kasabada yeni bir cinayet işlenir ve herkesin gözü tekrar  Danny’nin üzerine döner.  Artık Danny hem kendi masumiyetini kanıtlamak, hem de kendisini kasaba halkına ve arkadaşlarına kabul ettirmek zorundadır.
 

Karakterler/Oyuncular

Danny Desai

Dizimizin ana kahramanı olan “gizemli”  Danny hakkında konu kısmında yazılanlar dışında söylenebilecek pek bir şey yok.
Karakteri, Avan Jogia canlandırıyor. Kendisi daha önce Nickelodeon dizisi Victorious‘ta ana karakterlerinden birini canlandırmış.

Jo Masterson

Danny’nin cinayeti işlediği sırada sahip olduğu en yakın arkadaşlarından biri. Cinayete tanık olmasının ardından, birtakım psikolojik sorunlar yaşıyor ve kendisini  dış dünyaya kapatıyor. Haliyle de yakın arkadaşı Rico dışında, kendisine çok yakın birileri kalmıyor. Derslerinde son derece başarılı ve zeki bir genç kız olan Jo, Danny’nin hayatlarına tekrar girmesiyle birtakım değişiklikler yaşamaya  başlıyor.
Karakteri, Maddie Hasson canlandırmakta. Dizideki diğer genç oyuncuların çoğu gibi Twisted ile çıkışını yapan oyuncu, daha önce tek sezon sonunda iptal gören FOX dizisi The Finder‘da rol almış.

Lacey Porter

Okulun en popüler öğrencilerinden biri. Danny’nin en yakın çocukluk arkadaşlarından bir diğeri olan Lacey, Danny’nin ıslahevine girmesinden sonra, yakın arkadaşı Jo ile bağlarını koparıyor. Jo’nun aksine, sorunlarını kendisine yeni arkadaşlar bularak ve geçmişinden uzaklaşarak atlatmaya çalışıyor. Danny’nin kasabaya dönmesinin ardından hem eski arkadaşlarıyla, hem de Danny’ye karşı pek de nazik olmayan yeni arkadaşlarıyla bir denge kurması oldukça zor görünüyor.
Karakteri, Kylie Bunbury canlandırmakta. Genç oyuncunun ilk önemli işi Twisted.

—————————————————————————————————————————————————————————-

Karen Desai

Danny’nin annesi. Oğluna her konuda destek olan, anlayışlı bir anne. Eşinin ölümünün acısını Danny’nin gelişiyle bir nebze de olsa unutuyor.
Karakteri, Denise Richards canlandırmakta. Daha önce bir çok yapımda irili ufaklı rollerde karşımıza çıkan oyuncu, son zamanlarda Blue Mountain State, Anger Management gibi dizilerde rol almış.

500px-Kyle-cropKyle Masterson

Jo’nun babası ve aynı zamanda kasabada işlenen cinayeti çözmeyi kafasına takmış kasaba şerifi. Kızının Danny ile yeniden yakınlaşması, kendisini bir hayli tedirgin ediyor. Çünkü, kasabanın büyük çoğunluğu gibi Danny’nin cinayetin baş şüphelisi olduğuna inanıyor.
Karakteri, Sam Robards canlandırmakta. Kendisi daha önce, Gossip Girl, Treme, The West Wing gibi dizilerde rol almış.

tnWgf-pO86vl-cropRico

Kendisini dış dünyaya kapatan Jo’nun sahip olduğu tek arkadaşı. Karakter olarak Jo ile bir hayli benzerlik gösteren Rico, Danny’yi kısa zamanda kabulleniyor.
Karakteri, Ashton Moio calandırmakta. Genç oyuncunun rol aldığı yapımlar şuradan incelenebilir. Biraz da magazin diyerek oyuncunun dizide Lacey‘i canlandıran Kylie Bunbury ile sette tanışıp, sevgili olduklarını da ekleyelim.

3HR5i7kQdnyl-cropDizi bir yandan gençlerin yaşamına odaklanırken, diğer yandan Danny’nin halasını neden öldürdüğü, yeni işlenen cinayeti kimin işlediği gibi gizemli konulara da odaklanıyor. Tüm bunlar olurken, bir yandan da karakterlerimizin anne-babalarının birbiriyle ilişkilerini izleme fırsatı bulup, yetişkinlerin dünyasına göz atmaktan da geri durmuyoruz.
Diziyle ilgili teorilere şuradan göz atabilirsiniz.

Beklentinizi çok yükseltmeden, “Klasik bir gençlik dizisi izleyeyim, üzerine de biraz gizem ögeleri barındırsın” diyorsanız veya ABC Family dizilerine ilginiz varsa, yaz aylarında çıtır çerez niyetine sıkılmadan izlenebilecek Twisted’a göz atmanızda yarar var.

Tanıtım Videoları

http://www.youtube.com/watch?v=b8AqpuDA3-o