rules-of-engagement-10

Tom Hertz‘in yaratıcısı olduğu Rules Of Engagement isimli bu ilişki komedisi, 2007-2013 yılları arasında 7 sezon boyunca CBS’te yayın hayatını sürdürdü.

İlk sezon: 7 bölüm

İkinci sezon: 15 bölüm

Üçüncü sezon: 13 bölüm

Dördüncü sezon: 13 bölüm

Beşinci sezon: 24 bölüm

Altıncı sezon: 15 bölüm

Yedinci sezon: 13 bölüm

olmak üzere 100. bölümün ardından ekranlara veda etti.

İlk sezonda: 12.38

İkinci sezonda: 10.89

Üçüncü sezonda: 11.37

Dördüncü sezonda: 7.91

Beşinci sezonda: 8.77

Altıncı sezonda: 10.10

Yedinci sezonda: 7.69

milyon izleyici sayısı ortalamaları elde etti.

Kırkın üzerinde ülkede altmışın üstünde kanalda yayınlandı.

Teknik kategoride 4 Emmy adaylığı, 2 Art Directors Guild Award adaylığı aldı. Image Award ve ASCAP Film ve Televizyon Muzik Ödülleri‘nde birer ödül kazandı. BMI Film and TV Award‘tan 4 yıl ‘En İyi Müzik’ ödülünü müzesine götürdü. Ayrıca 2007 yılında Teen Choice Award‘ta David Spade ‘En İyi Aktör’ dalında aday gösterildi.

Dizinin yapımcılığını üstlenen isimler arasında Cheri TanimuraJack GiarraputoTom HertzBarbara StollVanessa McCarthyDoug RobinsonMike SikowitzBarry WernickMike HaukomGloria Calderon Kellett ve Adam Sandler yer aldı.

IMDBWikipediaFacebookTwitter

2007_rules_of_engagement_wallpaper_002

KONU

When you’re single, you’re exactly as happy as you are. When you’re married, you can only be as happy as the least happy person in the relationship. (Bekarken ne kadar mutluysanız o kadar mutlusunuzdur. Evliyken ise ancak ilişkideki daha az mutlu kişi kadar mutlu olabilirsiniz.)

Dizi, bu 2 cümlenin ekranda görünmesi ile başlayıp içine anında çekmeyi başarıyor insanı. Konuya değinmeden önce bu 2 cümleyi belirtmeden geçmek istemedim.

Dizinin konusu ise kısaca şöyle:

Adam ve Jennifer çifti, 7 aylık birlikteliklerinin ardından evlenme kararı alır ve çiftimizin dizimize de adını veren uzun nişanlılık süreçleri başlar böylece. Adam, Jennifer’ın dairesine taşınması sonrası Jennifer’ın onunla aynı apartmanda oturan yakın arkadaşı Audrey’nin 12 yıllık eşi Jeff ile tanıştırılır ve dörtlü grubumuz oluşur. Üzgünüm, Adam’ın kankası Russell yine arada kaynadı. :) 2 çift ve 1 mutlu bekardan oluşan beşli grubumuz oluşur. İlişki kavramının farklı zaman dilimlerinde ikamet eden bu 5 insanın olaylara bakış açıları, birbirlerinin kararlarını etkilemeleri, birbirlerinin kararlarıyla eğlenmeleri, evlilik, bağlılık, uyum, nişanlılık süreci ve flört üzerine keyifli ve eğlenceli bir komedi olan Rules Of Engagement da başlamış olur böylece.

wp_roe_cast_1920x1080

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

rulesofengagement_featured_photo_gallery

Adam & Jennifer

Adam Rhodes (Oliver Hudson):

Çiçeği burnunda nişanlı erkek karakterimiz. Jennifer’a aşık, Russell ile sıkı bir dostluğu var, Jeff ile çabuk kaynaşıyorlar.

* Çevresindekilerin fikirlerinden çok çabuk etkilenen, kolayca yönlendirilebilen, ayrıca pek uzun süre ‘Hayır!’ diyemeyen biri.

* Jeff ve Russell’dan aldığı ilişki tavsiyelerinin gazıyla son derece naif, iyi niyetli ve hassas karakterine aykırı tepkiler verse de hatalarını fark edip kolayca telafi edebiliyor.

* Hassas, duygusal ve gösterişçi karakteri dolayısıyla Jeff ve Russell’ın bolca şakalarına maruz kalır.

* Eğlenceyi seven, hafif çocuk ruhlu biri.

* Etraflıca düşünmeden kararlar alan, hazcı biri.

* Para kontrolü konusunda pek de başarılı olduğu söylenemez.

* Russell’ın babasının inşaat şirketinde Russell ile beraber çalışıyor.

Oliver Hudson’ı Nashville, Scream Queens ve Dawson’s Creek gibi dizilerden tanıyabilirsiniz.

 

Jennifer Morgan (Bianca Kajlich):

Çiçeği burnunda nişanlı kadın karakterimiz. Adam’a aşık, Audrey ile sıkı bir dostluğu var, Russell’dan muzdarip.

* O bir alfa kadın. Karizmatik ve çevresindekiler üzerinde bir yaptırım gücü var. Adam’ı da kolayca yönlendirip şekillendirebilmesi sebebiyle evin reisinin o olduğunu söylemek yanlış olmaz herhalde.

* Adam’ın çocuksu ruhu ve Jeff-Russell ikilisinden aldığı gazla sergilediği pek hoşuna gitmeyen tavırlarına negatif yaklaşıp olayı çözümsüzlüğe götürmek yerine pozitif yaklaşarak uzlaşmaya bağlayan barışçıl bir yapısı var.

* Eğlenceli, güler yüzlü, hafif rekabetçi, katılımcı, çözüm odaklı, yeterince olgun biri.

Bianca Kajlich’i Undateable, Rock Me, Baby ve Boston Public gibi dizilerden tanıyabilirsiniz.

"Kids" -- Jeff (Patrick Warburton) and Audrey (Megyn Price) take the next step in their plans to have a family on ""RULES OF ENGAGEMENT," Monday, March 5 (9:30-10:00 PM, ET/PT) on the CBS Television Network. Photo: Robert Voets/CBS ©2006 CBS Broadcasting Inc. All Rights Reserved.

Jeff & Audrey

Jeff Bingham (Patrick Warburton):

Uzun yıllardır evli, çift ilişkisi konusunda kaşarlaşmış erkek karakterimiz. Audrey’ye aşık, Adam’a ılıman, Russell’a gıcık.

* Adam’ın aksine çevresindekilerin görüşlerine ve yönlendirmelere kapalı, ‘Hayır!’ demeyi seven biri. İstemediği bir şeyi istemediği sürece asla yapmaz, bencil olmaktan keyif alır.

* Duygusuz, soğuk ve alaycı kişiliği dolayısıyla insanlarla çok samimi olamayan, aslında insanlarla çok fazla samimi olmak istemeyen biri. Dalga geçme konusunda ekibin en hazcı üyesi. Adam ve Russell’a da her fırsatını bulduğunda takılmayı ihmal etmiyor.

* Harcanan her kuruşun hesabını yapan, tutumlu, yeri geldiğinde maddi konularda son derece şirret biri.

* Sıkı bir spor fanıdır, çekişmeyi ve neyde olursa olsun kazanmayı çok sever.

* Biraz eski moda bir erkek modelidir. Evin reisi olduğunu hissetmeyi ve kararları veren kişi olma duygusunu sever. Tabii bu durum, Audrey izin verdiği ölçüde mümkündür.

* ‘Ne kadar ekmek o kadar köfte.’ düşüncesi bir nevi hayat felsefesidir. Audrey dahil herkes ona bir şey yaptırmak istiyorsa onun için bir şey yapmak zorundadır.

Daha çok seslendirme sanatçılığı ile ün yapan Patrick Warburton’u Crowded, Less Than Perfect ve Dave’s World gibi dizilerden hatırlayabilirsiniz.

 

Audrey Bingham (Megyn Price):

Uzun yıllardır evli, çift ilişkisi konusunda kaşarlaşmış kadın karakterimiz. Jeff’e aşık, Jennifer ile sıkı bir dostluğu var, Russell’a gıcık.

* Kocası Jeff ile pek ortak eğlence alanları olmasa da Jeff’i kendi eğlence alanlarına çekmeyi pek başaramasa da onu çok sever. Tiyatro, opera, sergi gibi alanlara tutkulu modern bir kadın imajı çizse de küçük bir şehirde büyümüş olmanın getirdiği bazı özelliklerinden de kurtulamamış olan sentez bir kadındır.

* Aşırı rekabetçi, kıskanç ve mücadeleci bir kadındır. Geri adım atmaya ve kaybetmeye pek tahammülü yoktur.

* İyi niyetlidir; ama bir noktaya kadar. O bir noktada bencil benliği su yüzüne çıkar ve iyi niyeti sallanmaya başlar.

* Jeff’in aksine insanları tanımayı, onlarla samimi olmayı sever, arkadaş canlısıdır.

Megyn Price’ı Grounded For Life ve LateLine dizilerinden anımsayabilirsiniz.

21spade_ca0-popup

Russell

Russell Dunbar (David Spade):

Evlenmeye ve durulmaya asla niyeti olmayan, müzmin çapkın bekarımız. Adam ile sıkı bir dostluğu var, kendisine ve tüm güzel kadınlara aşık, Jeff’e ve biraz da Jennifer’a gıcık.

* Tek gecelik ilişkilerin adamı. İstediğini aldıktan sonra tekrar görüşmeyi ve sabah olduğunda dairesinde olan kadınları sevmez. Gördüğü her kadına yazar, onları kendine çekmek için her türlü yalanı söyler.

* Çok fazla duygularını belli eden biri değildir. İnsanların kendisini öyle görmesini istediği rolü oynar.

* Çalışmayı hiç sevmez. İş yerindeki zamanını aylaklık ve çapkınlıkla öldürmeyi sever. Kadın asistan geçmişi konusunda iş yerinde kayda değer bir negatif ünü vardır. Babası ile arası pek iyi değildir.

* Çevresindeki insanlar dinlemek istemese bile başına gelen olayları betimleye betimleye anlatmaya bayılır. Bu anlatımlar esnasında ses tonu değişiklikleri, jest ve mimikler ve etrafındaki araç ve gereçlerden de şiddetli seviyede faydalanmayı ihmal etmez.

* Grubun tek bekar üyesi olmasının da etkisiyle grubun şamar oğlanıdır. Herkes en çok ona yüklenir, en çok onunla dalga geçer. Ortak hedef tahtası görevi görse de bu onu çoğu zaman bozmaz ve atakları ustaca savurmayı başarır.

* Çok parası olsa da pek bonkör olduğu söylenemez.

David Spade’i Just Shoot Me! ve 8 Simple Rules… for Dating My Teenage Daughter dizilerinden tanıyabilirsiniz.

adhir-kalyan

Timmy

Timmy Patel (Adhir Kalyan):

3. sezonda konuk oyuncu olarak diziye dahil olur, ilerleyen sezonlarda kadrolu oyuncu olur.

Russell’ın yeni asistanı olarak diziye giriş yapar. İyi bir üniversitenin işletme fakültesinden iyi bir dereceyle mezun olmuş, iş dünyasında yükselmek isteyen hırslı bir gençtir. (Henüz 3. sezonun 4. bölümünü yeni bitirdiğim için karakterle ilgili daha ayrıntılı bilgiye sahip değilim şu anda ne yazık ki.)

Adhir Kalyan’ı Second Chance ve Aliens In America dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

 

Dizinin 7 sezonu süresince bir veya daha fazla bölümle konuk olmuş bazı ünlü oyuncular ise şunlar:

Wendi McLendon-CoveySara RueNazneen ContractorOrlando JonesHeather LocklearJaime PresslyMaggie LawsonYvette Nicole BrownAlan RuckKrista AllenJason DohringGail O’GradyMircea MonroeTeddy SearsCurtis Armstrong, ve Helena Mattsson.

rules

YAZARIN NOTU

* Espri ve karakter komedisinin ağır bastığı bir komedi dizisi olmuş. CBS komedilerini seven bünyeler için gayet doyurucu olduğunu ve şu ana kadar izlediğim 26 bölümden 1-2 tanesi hariç hepsini beğendiğimi söyleyebilirim.

* Komedi kıyma makinesi NBC’nin geçen sezonki maktüllerinden olan, özlemle andığım Undateable ve Crowded’ın 2 değerli üyesini bünyesinde barındırıyor olması dolayısı ile şans verdiğim bir dizi oldu Rules Of Engagement. Undateable’dan hastası olduğum Bianca Kajlich‘in daha çıtır versiyonu ile buluşmak, büyük bir keyif. Undateable’daki kadar olmasa da keyifle izliyorum buradaki karakterini de. Crowded ile hayranı olduğum Patrick Warburton’un 2 dizideki karakterleri arasında küçük farklılıklar olsa da Warburton’ın oynayış biçiminin de etkisiyle Crowded’dakine epey yakın bir karakter ortaya çıktığını da belirtmeden geçmeyeyim Crowded ve Patrick Wanburton fanları için.

* David Spade’yi de 8 Simple Rules… for Dating My Teenage Daughter’da izlemeyi severdim. Oradakinden biraz daha yaşlı ve kilolu olması karizmasını bir hayli çizmiş olsa da bu tarz rollerde izlemesi eğlenceli bir oyuncu kesinlikle. ‘It’s kind a…’ diye başlayan cümlelerinin hastasıyım dizide. Oliver Hudson da çok doğru bir tercih olmuş bu rol için. İlk bölümlerde Megyn Price’a pek ısınamamış olsam da ona da alıştım ve sevmeye başladım zamanla. Kast seçimlerinden çok memnunum özet olarak.

* Dediğim gibi 26 bölümünü izledim dizinin an itibariyle. Bu süreçte bolca kahkaha attım, yoğun bir şekilde de gülümsedim. İzlerken büyük keyif aldım ve eğlendim. İlerleyen sezonlar ne düşünürüm bilinmez ama; şu an için can-ı gönülden önerebileceğim bir komedi dizisi Rules Of Engagement. İzleyecek olanlara iyi seyirler!

The new CBS comedy series RULES OF ENGAGEMENT looks at the often-confusing phases of relationships through the eyes of a newly engaged couple, Adam (Oliver Hudson, "The Mountain") and Jennifer (Bianca Kajlich, "Dawson's Creek"), their single friend on the prowl (David Spade, "Just Shoot Me") and a jaded married pair, Jeff (Patrick Warburton, "Seinfeld") and Audrey (Megyn Pryce, "Grounded for Life"). Photo: Cliff Lipson/CBS ©2006 CBS Broadcasting Inc. All Rights Reserved.

rulesofengagement4-17

3-rules-of-engagement-33409818-450-293

mv5bmje0ndu4ndcxm15bml5banbnxkftztcwnzi3mdq5ng-_v1_sy1000_cr0013411000_al_

bianca_kajlich_lingerie_rules_of_engagement_s06e10_screencaps_hzpjxqb-sized

rue117a

"Old School Jeff" --Instead of going to a wedding, Jeff (Patrick Warburton, left) cuts loose and has a night out with Adam (Oliver Hudson, right) and Russell (David Spade, center), on RULES OF ENGAGEMENT, October 29 (9:30-10:00 PM, ET/PT) on the CBS Television Network. Photo: Monty Brinton/CBS ©2007 CBS Broadcasting Inc. All Rights Reserved.

rules-engagement-77

"Audrey's Sister" -- Audrey’s (Megyn Price, right of center) sister Barbara (Heather Locklear, left of center) comes to visit her and Jeff (Patrick Warburton, far right) and surprises everyone when she accepts a date with Russell (David Spade, far left), on RULES OF ENGAGEMENT, October 1st (9:30-10:00 PM, ET/PT) on the CBS Television Network.Photo: Monty Brinton/CBS. ©2007 CBS Broadcasting Inc. All Rights Reserved.

"Dirty Talk" -- Russell tries to get out of his marriage to an overly enthused Liz, who tries to make it work, while Jeff attempts to engage Audrey in dirty talk, on the sixth season premiere of RULES OF ENGAGEMENT, Saturday, Oct. 8 (8:00-8:30 PM, ET/PT) on the CBS Television Network. Pictured here, Jen (Bianca Kajlich) tries to calm AdamÕs (Oliver Hudson) sunburn.Photo: RON P. JAFFE/CBS ©2011 CBS BROADCASTING INC. All Rights Reserved. #ROE

rules-of-engagement-season-5-episode-2-10-425x302

taryn_southern_taryn_southern_in_rules_of_engagement_picture_rules_of_engagement__ojsako4f-sized

tn-1000_102772_d000406b

"Singing and Dancing" -- When Timmy joins an a cappella group, he wants to keep it a secret from Russell. Meanwhile, Jeff and Audrey discover they have a new annoying neighbor, on RULES OF ENGAGEMENT, Monday, Feb, 7 (8:30-9:00 PM, ET/PT) on the CBS Television Network. Pictured (L-R) Bianca Kajlich as Jennifer, Oliver Hudson as Adam, Patrick Warburton as Jeff and Megyn Price as Audrey Photo: Monty Brinton/CBS. ©2010 CBS BROADCASTING INC. All Rights Reserved.

mv5bnjc4mzq4nzgxof5bml5banbnxkftztgwnja5mzezmje-_v1_