catas-wallpaper1

İlişki komedilerini genelde hepimiz severiz. Ya birbirine zıt iki kişinin bir ilişki yürütmeye çalışmasını, ya iki kişinin birbirine kavuşma çabasını ya da birbirleriyle tam uyumlu iki kişinin başından geçen gündelik olayları izleriz. Channel 4‘un dizisi Catastrophe‘de* ise işler birazcık daha değişik. Nasılından önce bir mutfağına bakacak olursak; dizinin yapımcıları ve yazarları başrol ikilisi olan Sharon Horgan ve Rob Delaney. Yönetmen koltuğunda ise Ben Taylor oturuyor. Ayrıca dizinin Amerika’daki yayın hakları da Amazon‘da.

*Catastrophe: Türkçe’de felaket, yıkım, afet anlamına gelmekte.

catas-1

KİMLİK BİLGİLERİ:

Tür: Komedi

Sezon – Bölüm Sayısı: 2 sezon – 12 Bölüm

Bölüm Süreleri: Ortalama 25 dakika

Yapımcılar: Sharon Horgan, Rob Delaney

Yayınlandığı Kanal ya da Platform: Channel 4

WikipediaIMDbResmi SiteFacebookTwitter

Catastrophe Yr 2

KONUSU:

(İlk bölümden ispiyon içerir!!!)

Amerika’da yaşamakta olan Rob Norris, işi gereği Londra’ya seyahat etmiştir. Burada bir gece kulübünde içerken Sharon Morris ile tanışır. İkilinin bu tanışması gece yatak odasında sonlanır. Rob‘un Londra’da kaldığı süre boyunca her gün sevişirler ve sonunda Rob Amerika’ya döner. Normalde konunun kapanmış olması gerekirdi değil mi? Ama hayır işte bizim konumuz asıl şimdi başlıyor.

Amerika’ya dönmesinin üstünden kısa bir süre geçtikten sonra Rob‘a İngiltere’den bir telefon gelir. Arayan kişi tabii ki Sharon‘dır. Ancak haberler pek Rob‘un umduğu gibi olmaz. Sharon hamiledir. Bu haberi aldıktan sonra Rob tası tarağı toplayarak Londra’ya gider. Bu noktadan sonra ikilimiz bir ilişkinin içine girerler. Peki, bu komik maceramız felaketler mi doğuracak yoksa her şey güzel mi olacak? İşte bize de izleyip öğrenmek düşüyor.

KARAKTERLER:

Rob ve Sharon

Rob ve Sharon

Rob Norris: Hikayemizin iki baş kahramanından birisi. Amerika’da bir şirkette çalışmaktayken bebek mevzusundan dolayı Londra’ya taşınmak zorunda kalıyor. İlk amacı düzgün bir iş bulmaya çalışmak oluyor. Bunun için de Amerika’daki şirketiyle bazı görüşmeler yapıyor. Ayrıca Sharon ile birbirlerini tanımaya da çalışıyorlar. Rob Norris karakterine Rob Delaney hayat veriyor.

Sharon Morris: Hikayemizin diğer baş kahramanı. Aslen İrlandalı olan Sharon, Londra’da öğretmenlik yapmakta. Hamileliği birazcık sıkıntılı geçmekte. Çünkü gittiği doktor kendisine bazı sorunların ortaya çıkma ihtimali olduğundan bahseder. Bu sıkıntılı durumlarda neredeyse hiç tanımadığı Rob yanındadır. Birbirlerini tanıyıp bir ilişki içerisine girerler. Sharon Morris karakterine Sharon Horgan hayat veriyor.

fran chris
Fran (Ashley Jensen): Sharon‘ın eski bir arkadaşı. Birbirlerini pek sevdikleri söylenemez. Chris (Mark Bonnar): Fran‘ın eşi. İlk başlarda pek belli olmasa da Rob ile kafa dengiler.
dave fergal
Dave (Daniel Lapaine): Rob‘un bir arkadaşı. Playboy gibi her gün başka bir kadınla takılıyor. Fergal (Jonathan Forbes): Sharon‘ın kardeşi. Rob‘u başlarda pek sevmiyor ancak zamanla fikirleri biraz yumuşuyor.

catas4

SON SÖZ:

Normalde ilişki komedilerinde hep başrollerin uyumundan, kimyalarının tutmasından bahsedilir ve bunların sağlandığı oldukça güzel diziler de mevcuttur. Ancak Catastrophe izledikten sonra bir daha başka ikililer size pek uyumlu gelmeyecek. Rob ve Sharon resmen bu dizi için yaratılmışlar diyebileceğim bir uyuma sahipler.

Oldukça komik, eğlenceli bir maceraya katılmak istiyorsanız sizi Catastrophe‘ye davet ediyorum. Tek oturuşta bitirebileceğiniz harika bir yapım. Dizinin 3. ve 4. sezon onaylarını aldığını, 3. sezonunda 2017’de yayınlanacağını belirtelim. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim :)

Tanıtım Filmi:

 

catas-ending