minority-report-logo-key-art-fox-tv-series-740x416

Son zamanlarda -nedendir bilinmez- filmlerden uyarlama dizi projeleri aldı başını gitti. Geçtiğimiz sezon Limitless, Damien, Animal Kingdom, Uncle Buck, Ash vs Evil Dead gibi filmlerden uyarlama dizilerle tanıştık. Önümüzdeki sezonda da bol bol filmlerden uyarlama diziler karşımıza çıkacak. Minority Report da geçtiğimiz sezonun filmden uyarlama dizilerinin arasında yer alıyor.

minority_report-1

 

Minority Report, başrolünde ünlü oyuncu Tom Cruise’un oynadığı, yanında da Colin Farrell, Max von Sydow, Steve Harris, Neal McDonough, Jessica Capshaw gibi tecrübeli oyuncuların olduğu 2002 yapımı bir film. Film, ünlü yazar Philip K. Dick‘in romanından uyarlanarak çekildi. Filmin yönetmeni Steven Spielberg dizinin mutfağında da yer alıyor. Aynı zamanda yanında Max Borenstein ve Kevin Falls gibi isimlerde var.

 

 

 

 

 

ÖNEMLİ BAĞLANTILAR

WikipediaResmi SiteFacebookIMDbTwitter

Üç kişiydiler:

Dash, Arthur ve Agatha.

Onlara Ön Kâhin deniyordu. Cinayetleri işlenmeden önce görüyorlardı.

6 yıl boyunca polis onları istekleri dışında alıkoydu ve hayat kurtarmak için kullandı.

Ön Suç programı kapatılınca serbest kaldılar.

Kendilerini güvende tutmak için tüm

dünyadan saklandılar, ta ki bugüne kadar…

12274631_1515903762040500_6752716007756548592_n

KONU

Filmdeki olayların 11 yıl sonrasında, 2065 yılındayız. Suç Öncesi Birliği kapatılmış, Dash, Agatha ve Arthur’un verileri veri tabanından silinerek onlara her şeye baştan başlama şansı verilmiştir. O zamandan beri ön kahinlerden haber alınamamış, ortadan kaybolmuşlardır. Programın kapatılmasından sonra da suç oranlarında belli düzeyde artış olmuş, polis merkezinde yeni bir sistem arayışı başlamıştır.

İkizlerden biri olan Dash, yaşadığı hayattan sıkılıyor ve şehre taşınıp ön görüsünde gördüğü suçları önlemeye çalışıyor; fakat her defasında başarısız oluyordur. En sonunda bir gün yolları dedektif Lara Vega ile kesişir. Dash, gerçek kimliğini öğrenen Vega ile iş birliği yaparak hayat kurtarmaya başlar. Fakat ne olursa olsun Dash’in göz önünde olması iyi değildir; çünkü hala daha kahinleri yakalayıp ön suç programını başlatmak isteyen insanlar vardır…

 

Vega – Dash – Will / Akeela – Arthur – Agatha – Wally

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Dash (Stark Sands)

Ön görülerinde gördüğü cinayetleri önlemek için her şeyi yapmaya hazır. Görülerinde sadece cinayet anını görebiliyor. Görülerindeki bir takım detaylar üzerinden ilerleyerek olayları çözmeye çalışıyorlar. Tabii diğer kahinler olmadan yarım kalmış bir yapboz gibi olduğundan işi daha da zorlaşıyor.

Oyuncuyu Generation Kill dizisinden hatırlayabilirsiniz.

Lara Vega (Meagan Good)

İşine kendini adamış bir dedektif. Dash ile ortak oluyorlar. Dash’in görülerinden yola çıkarak cinayetleri önlemeye çalışıyorlar. Arthur ve Agatha tarafından güvenilmese de Dash kendisine çok güveniyor.

Oyuncuyu Mr. Robinson, Deception, Californication dizilerinden hatırlayabilirsiniz. Kendisini gelecek sezon Code Black dizisinde izleyeceğiz.

Arthur (Nick Zano)

Dash’in ikizi. Ön görülerinde sadece isimleri ve çeşitli bilgileri görüyor. Adaya yerleştikten bir süre sonra Dash ve Agatha’yı bırakıp şehre kaçmıştır ve ondan sonra kendisinden haber alınamamıştır. Dash cinayetleri önlemek için Arthur’u buluyor. Kendisi pek gönüllü olmasa da kardeşini korumak için onlara yardım ediyor.

Oyuncuyu One Big Happy, 2 Broke Girls, Happy Endings, 90210 dizilerinden hatırlayabilirsiniz. Oyuncuyu gelecek sezon DC’s Legends of Tomorrow dizisinde izleyeceğiz.

 Agatha (Laura Regan)

Dash ve Arthur’un ablası. Hem geleceği hem de cinayet anında olayı kurbanın gözünden görebiliyor. Dash’in tekrardan yanına geri dönmesini istiyor. İki kardeşini de korumak için elinden geleni yapar.

Oyuncuyu Murder in the First ve Mad Men dizilerindeki kısa rollerinden tanıyabilirsiniz.

Wally (Daniel London)

Ön suç programında kahinlerin bakıcısı olmuş, onları korumuş birisi. Dash yardım etmesi için onun kapısını çalıyor. O da tehlikeli de olsa tekrardan onlara yardım ediyor.

Hem filmde hem de dizide olan tek oyuncu. Oyuncuyu filmden ve Manhattan dizisinden hatırlayabilirsiniz.

Akeela (Li Jun Li)

Vega’nın polis merkezinden arkadaşı. Bilgisayar üzerinden iz sürüyor.

Oyuncuyu Chicago P.D. , Quantico, Billy & Bille ve Damages dizilerinden tanıyabilirsiniz.

Will Blake (Wilmer Valderrama)

Vega’nın eski ortağı, yeni amiri. Vega’nın cinayetleri önlemedeki başarısının altında bir şeyler olabileceğini düşünüyor.

Oyuncuyu Grey’s Anatomy, From Dusk Till Dawn: The Series dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

SON SÖZ 

Açıkçası filmi hiç sevmediğimden dolayı bu diziye bakmak istememiştim fakat @dkamoy’dan tavsiye alınca arşivime ekledim ve yeni sezon başlamadan hüplettim. Gerçekten iyi ki izlemişim diyeceğim bir dizi oldu. Oyuncular iyiydi, konu da hiç sıkmadan aktı. Hatta bir süre sonra ana konudan gitti ve güzel bir finalle veda etti. Ucu da kapalı kaldı, içiniz rahat olsun. Oyuncuları, bilimkurguyla karışık polisiye dizileri seviyorsanız bu diziyi deneyebilirsiniz. Önce filmi izlemelisiniz ama eğer filmi sevmezsem diziyi de sevmem diye bir düşünceye kapılmayın. Bence geçen sezon Fox’un en iyi işi olmuş diyebilirim fakat reytingleri düşük olduğu için iptal oldu. Yine de tadında kaldığı için seviniyorum.

İzleyecek olanlara iyi seyirler. =)

*Daha önce şu yazıda yorum yapılıyordu. 

TANITIM FRAGMANI

minority-report-cast