Damien Wallpaper

Coma, Breakout Kings ve Bag of Bones gibi dizileriyle az çok tanınmış, ama asıl sıçramayı 2013 yılında yayınladığı, kült korku filmi Psycho‘nun öncesini anlatan Bates Motel dizisiyle yapan A&E kanalı, 7 Mart itibarıyla bizi yeni bir dizi ile tanıştırdı; Damien. Dizi, 1976 yapımı korku-gerilim klasiği The Omen filminin devamı niteliğinde. Dizinin yapımcılığını ve senaristliğini daha önce The Walking Dead’te de çalışmış olan Glen Mazzara yapıyor.

Damien 5 years

Damien (5 yaş)

Damien 30 Years

Damien (30 yaş)

KİMLİK BİLGİLERİ

Türü

Dram, Korku, Gerilim

Sezon Bilgileri

İlk Sezon – 10 Bölüm

Yapımcı

Glen Mazzara

Kanal

A&E

WikipediaIMDbResmi SitesiFacebookTwitterOmen1

Öncelikle biraz The Omen filminden bahsedelim. The Omen (Kehanet) filmi 1976 yılında beyazperdede yerini aldı. Senaristliğini David Seltzer yaparken yönetmen koltuğunda ise Richard Donner bulunuyordu. Film Amerika’da 60 milyon dolardan fazla hasılat yaptı. Bu filmin üzerine 4 film daha yapıldı. (Şu bildiride diğer filmlerden bahsediliyor.) En son olarak da 2006 yılında orijinal film tekrardan çevrildi ve beyazperdeye geldi.Omen3Filmin konusuna gelecek olursak; Robert (Gregory Peck) ve Katherine Thorn (Lee Remick) çifti Roma‘da yaşamaktadır. 6 Haziran günü saat sabah 6’da Katherine doğum yapar. Ancak bebek 1-2 kere nefes aldıktan sonra ölür. Robert hastanede morali bozuk bir şekilde dolaşırken karşısına Rahip Spiletto (Martin Benson) çıkar. Dertleşirlerken Robert‘a yeni doğmuş bir bebekten bahseder. Tıpkı Robert‘ın bebeği gibi o da aynı saatte doğmuştur ancak annesi ölmüştür. İsterse onu evlat edinebileceklerini, eşinin haberi olmamasını sağlayabileceğini söyler. Robert ilk başlarda kabul etmese de sonradan aklına yatar ve teklifi kabul eder.

(NOT: Bu evlat edinme yasal bir işlem gibi evraklarda görünmemiştir. Gayri resmi bir şekilde gerçekleştirilmiştir ve kimsenin haberi yoktur.)

Bebeğe Damien adını verirler. Bir süre sonra da Robert‘a Londra‘daki Amerikan Büyükelçiliği görevi verildiği için Londra‘ya taşınmak zorunda kalırlar.Omen2

İSPİYONUN İÇİ FİLMİN AYRINTILI BİR ÖZETİNİ İÇERMEKTEDİR. FİLMİ İZLEYENLER YA DA İZLEMEK İSTEMİYORUM AMA KONUYU BİLEYİM DİYENLER AÇIP OKUYABİLİRLER. İSTEMEYENLERİN BU PARAGRAFI ATLAMALARI TAVSİYE EDİLİR!!!

5 sene boyunca mutlu mesut yaşarlar. Damien‘ın (Harvey Stephens) 5. doğum gününde ilk olay patlak verir. Parti sırasında Damien‘ın dadısı bir köpek görür ve bir süre sonra soluğu evin çatısında alır. “Seni seviyorum. Her şey senin için Damien.” diye bağırdıktan sonra kendini asar. Bu olaydan sonra elçilik binasına Rahip Brennan (Patrick Troughton) diye biri gelir. Robert‘a Hz. İsa‘ya sığınmasını söyler ancak dışarı atılır. Zaman geçtikçe Damien‘da bir gariplik olduğu yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başlar.

Bir gün Robert bir davette iken Peder Brennan yanına gelir ve kendisiyle 5 dakika konuşması gerektiğini, karısının tehlikede olduğunu söyler. Robert, Damien‘dan hafiften şüphelendiği için bu teklifi kabul eder ve buluşurlar. İlk buluştuklarında Peder bir şiir okur. Bu şiir Deccal‘dan bahseder. (Deccal: Kıyamet gününde İsa’nın yer yüzüne dönmesinden önce yeryüzüne gelip insanlığı dinden saptırıp, kötülüğe ve sapkınlığa yöneltmeye çalışacak olan ve şeytanı temsil eden bir varlıktır) Robert‘a Damien‘ın Deccal olduğunu söyler. Aynı zamanda Kathy‘nin hamile olduğunu, Damien‘ın önce bebeği sonra da Kathy‘i öldüreceğini, mirası kendisinin alacağını garanti ettikten sonra da Robert‘ı öldüreceğini söyler. Robert buna inanmamayı seçer. Peder de vücudunda 666 şeklinde bir doğum lekesi olacağını, Damien‘ı öldürmesi gerektiğini, bir büyücüyü araması gerektiğini söyler ve ayrılırlar. Bu sırada Peder Brennan Deccal‘ın gazabıyla karşılaşır. Kiliseye sığınmak isterken binanın tepesinden bir direk Peder‘in omzuna saplanır ve onu orada hemen öldürür.

Ertesi gün Robert bir telefon alır. Arayan Jennings (David Warner) adında bir fotoğrafçıdır. Mutlaka görüşmek istediğini söyler ve kendi evine davet eder. Robert‘a çektiği bazı fotoğrafları gösterir. Peder Brennan‘ın ve dadının fotoğrafları. Fotoğraflarda bir şey dikkat çekmektedir. Pederin sağ omuzuna saplanan bir direk silüeti ve dadının boynuna geçmiş bir ip silüeti. Robert ve Jennings bu olayı araştırmaya karar verirler. Bu sırada Kathy evde bir kaza geçirir (Bacaksız Damien sağolsun) ve bebeğini düşürüp, vücudunun bazı kısımlarını kırar. Robert ve Jennings daha fazla vakit kaybetmeden soluğu Roma‘da alırlar. Bir süre burada araştırmalarını sürdürürler. En büyük araştırmalarını gerçekleştirdikleri sırada Londra‘dan bir telefon gelir. Kathy‘nin ölüm haberi. Artık bu işin bitmesi gerektiğini düşünen Robert, Brennan‘ın söylediği büyücüyü (Bugenhagen) arayıp bulur. Büyücü ona Damien‘ı öldürebilmesine yarayacak bıçakları verir. Robert eve gittiğinde Deccal‘ı korumaya and içmiş yardımcılarından birini (Mrs. BaylockBillie Whitelaw) ve yine onu koruyan köpeği etkisiz hale getirir. (NOT: İlk bahsettiğim yardımcı dadı kendini öldürdükten sonra yeni dadı kılığıyla eve gelir. Köpek konusunda tam emin değilim ama belki de Cehennem Köpeği’ne bir gönderme olabilir.) Damien‘ı alıp kiliseye gider yolda arabayı dikkatsiz kullandığı için peşine polis düşer. Kilisede Damien‘ı tam öldürmek üzereyken polisin açtığı ateş sonucu hayatını kaybeder ve Damien hayatta kalır.

Damien1

DİZİNİN KONUSU

Yukarıda anlattığım filmdeki olaylardan 25 yıl sonrasına bakıyoruz bu diziyle. Damien 30 yaşına yaklaşmıştır ve küçüklüğü ile ilgili pek çok şeyi hatırlamamaktadır, arada sırada bazı imgeler görmektedir. Damien fotoğrafçılık yapmakta ve görev gereği Suriye‘de bulunmaktadır. Arkadaşı Amani ile bazı yerlilerin fotoğraflarını çekerken askerler baskın yapar ve tüm yerlileri toplamaya başlarlar. Bizim fotoğrafçılar da bunların resimlerini çekmeye başlarlar. Bu sırada Damien, yaşlı bir kadının yere düştüğünü görür ve hemen yardıma koşar. Kadın transa girer ve “Seni seviyorum. Her şey senin için Damien.” der ve latince “Gurur duyduğum sevgili oğluma!” der. Damien‘ın kollarındayken kafasına bir taş gelir ve Damien‘ın her yeri kan olur. Tam bu sırada Amani ile birlikte yakalanıp sınır dışı edilirler. New York‘a döndükten sonra bu konu hakkında araştırma yapmaya başlar ve gerçeğe adım adım yaklaşır.

Damien2

Kendisi henüz bilmese de Deccal‘dir ve kaderi tüm insanlığı yoldan çıkarıp Şeytan‘ın yoluna sokmaktır. İncil‘de yazana göre Deccal kıyamet gününe kadar tüm insanlığı yoldan çıkarmaya çalışacak. Kıyamet günü Hz. İsa yeryüzüne inip Deccal‘ı öldürecektir. İşte dizimiz de Damien‘ın bu kaderini gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğini konu alıyor. Dilerseniz karakterlerle devam edelim.

Damien3

Damien Thorn

damien-s1-bradley-james-castbio-688x1065

Küçüklüğüyle ilgili hiçbir şey hatırlamaz ancak arada sırada ufak ufak imgeler görür. Fotoğrafçılık yapmaktadır. Suriye‘de yaşadıklarından sonra ufak ufak bazı şeylerden şüphelenmeye başlamıştır ve araştırma yapmaya başlar. Zamanla içinde büyük bir öfke birikmeye başlar ve bu öfke yavaş yavaş dışarı çıkmaya çabalar. Damien rolünde sevilen İngiliz aktör Bradley James karşımıza çıkıyor. Kendisini Merlin’deki Arthur ve iZombie’deki Lowell rollerinden hatırlıyoruz.

 

 


 

Ann Rutledge

damien-s1-barbara-hershey-castbio-688x1065

Kendisi Damien‘ın karşısına bir anda çıkıp ona bazı bilgiler verir. Bu bilgilerin çoğu geçmişiyle ilgilidir. Damien kim olduğunu sorduğunda ona işinin onu korumak olduğunu söylemiştir. Henüz kendisi hakkında kesin bir bilgimiz yok ancak tahminlerime göre The Omen filmindeki Mrs. Baylock karakteriyle aynı görevde olabilir. Ann Rutledge karakterini Barbara Hershey canlandırmakta. Kendisini daha önce Once Upon a Time, The Mountain ve Chicago Hope dizilerinde karşımıza çıktı.

 

 


 

Simone Baptiste

damien-s1-megalyn-ek-castbio-688x1065

Simone, Damien‘ın arkadaşı Kelly‘nin kardeşidir. (İkinci bölüm ispiyonu) Kelly öldükten sonra Amani ile Kelly‘nin çantasına bakarken bazı notlar bulurlar. Bu notlar Deccal ile ilgili olan notlardır. Bir sayfada “Damien seni seviyorum. Her şey senin için.” ve Latince cümle yazmaktadır. (Bu cümleleri Kelly, Damien‘a yardım ederken yazmıştı.) Bunun üzerine Amani ile şüphelenirler ve araştırmaya başlarlar. Simone karakterine Megalyn Echikunwoke hayat vermekte. Kendisini en son Arrow dizisinde konuk olarak görmüştük.

 

 

 

 


 

Amani Golkar

damien-s1-omid-abtahi-castbio-688x1065

Damien‘ın görevlerdeki ortağı ve en yakın arkadaşı. Simone‘a araştırmalarında yardımcı olacak. Amani karakteri ile karşımıza Omid Abtahi çıkıyor. Kendisini daha önce Better Call Saul, Legends, The Blacklist, Homeland gibi birçok dizide konuk oyuncu olarak gördük.

 

 

 

 


 

Dedektif James Shay

damien-s1-david-meunier-castbio-688x1065

Kendisiyle bir olay yerinde karşılaşıyoruz. (İkinci bölüm ispiyonu) Damien‘ı öldürmek için görevlendirilen biri, bir sokak arasında Damien‘a saldırır. Bu sırada meşhur köpeğimiz bir taksinin yoldan çıkıp o ara sokağa girmesine sebep olur ve gönderilen adam araba ile demir bir levha arasına sıkışarak ölür. Dedektif de bu olayı araştırmaya gelir. Ancak Damien‘dan şüphelenmektedir. Çünkü bu olaydan birkaç gün önce arkadaşı Kelly‘nin öldüğünü de bilmektedir. Gelecek bölümlerde sık sık göreceğiz gibi. James Shay rolünde karşımıza David Meunier çıkıyor. Kendisini Aquarius, Revolution, Justified ve Jericho gibi dizilerden hatırlıyoruz.

 

 

Tüm kadroya buradan ulaşabilirsiniz.

Damien4

SON SÖZ

Son söze öncelikle dizide hep duyacağımız 666 ile başlamak istiyorum. 666‘nın ne olduğunu kısaca açıklayayım. 666, Kutsal Kitap’a göre denizden çıkacak olan 7 başlı ve on boynuzlu canavarın sayısı veya ismidir. Bu canavar, “her kabile, her halk, her dil ve her millet” üzerinde hüküm süren siyasal sistemin bir sembolüdür. Peki 666‘nın sembolik anlamı nedir? Kutsal Kitap‘ta sayılar çoğunlukla sembolik anlamlar taşırlar. Örneğin “7” rakamı tamlığı ve kusursuzluğu temsil eder. Bundan bir eksik olan “6” ise kusurluluğu, Tanrı‘nın gözünde eksik olmayı temsil eder. Bunu üç kere kullanmak da anlamını iyice vurgulamak içindir.

Dizi ilk bölümüyle reyting olarak pek parlak bir başlangıç yapamadı. Kişisel görüşüm şu ki bunun sebebi çoğu kişinin diziyi izlemeden “Yine mi şeytan dizisi?” düşüncesiyle diziye başlamamalarından kaynaklanıyor olabilir. Kanalın elinde şuanda Damien dışında sadece Bates Motel dizisi var. O da gelecek sezonunun (5. sezon) sonunda final yapacak ve elinde başka dizi kalmayacak. Bu yüzden diziye ikinci sezon onayı verebileceğini düşünüyorum. Ancak yanılma payım bu dizide çok büyük. Dizinin ilk sezonu 10 bölüm sürecek. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

Tanıtım Fragmanı

Damien Ending