Stephen King dendiğinde insanların aklına hemen yazdığı kitapları ve bu kitaplarının TV veya beyaz perdeye yapılan uyarlamaları geliyor. 11.22.63, Haven ve Under the Dome TV uyarlamaları arasındaki en önemli yapımlardır. Geçtiğimiz günlerde bu halkaya yeni bir dizi daha eklendi: The Mist. Dizi, 1980 yılında çıkan kitabın ikinci kez uyarlanışı konumunda. Daha önce 2007 yılında Öldüren Sis ismi ile beyaz perdedeki yerini almıştı. Aradan geçen 10 seneden sonra Spike kanalı bu yapımı diziye dönüştürmeye karar verdi ve 22 Haziran ile birlikte ilk sezonu 10 bölüm sürecek olan The Mist ekranlardaki macerasına başladı.

 

Mutfaktakiler:

Dizinin mutfağında Adam Bernstein (Breaking Bad, Scrubs, Californication), Amanda Segel (Person of Interest, The Good Wife, Without a Trace), Christian Torpe (Rita, Sam) ve Stephen King (11.22.63, Under the Dome) var. Şimdi gelin bir de dizimizin konusuna ve karakterlerine şöyle kısaca bir göz gezdirelim.

WikipediaIMDbResmi SiteFacebookTwitter

 

KONUSU:

[İlk bölümden biraz ispiyon (spoiler) içerir!!!]

Stephen King‘in yaşayıp büyüdüğü, kitaplarının birçoğunda mekan olarak kullandığı yerdeyiz, Amerika‘nın kuzeydoğusunda bulunan Maine eyaletinde. Bridgeville kasabası sakinleri sıradan hayatlarına devam etmektedir. Kimisi güllük gülistanlık yaşarken kimisi de işleri ile ilgili sorunlar yaşıyor ya da kişisel problemleri oluyor. Tabii bu problemler yaklaşan tehlike karşısında hiçbir anlam ifade etmeyecektir.

Kasabanın ormanında bir askerin uyanması ile bölüme giriş yapıyoruz. Bu asker kendisi ile ilgili hiçbir şey hatırlamamaktadır. Üniformasından Arrowhead isimli bir birliğe ait olduğu anlaşılmaktadır. Cebindeki cüzdandan adının Bryan Hunt olduğunu öğrenir. Uyandığından yanında bir de köpek vardır. Köpekle birlikte ağaçların arasından ilerlemeye başlarlar. Tam bu sırada aniden etrafı bir sis kaplar ve köpek koşmaya başlar. Bryan da peşinden gider. Sisin içinde gittiği yeri göremezken bazı sesler duyar ve bir şey görür. Korkudan hemen kaçmaya başlar. Doğruca kasabaya gidip halkı uyarmaya çalışır. Ancak kimse kendisini ciddiye almaz ve deli muamelesi görür.

Sis kasabaya ulaştığında ise artık her şey için çok geçtir. Bu garip sis telefonların çalışmasını engellemekte, insanlara halüsinasyon gördürmekte ve sisin içindeki bir şey insanları öldürmektedir. Şimdi kasaba sakinleri bu öldüren sisin içinde hayatta kalmaya çabalayacak ve bu sisin sırrını çözmeye çalışacaklardır.

 

KARAKTERLER:

Eve Copeland (Alyssa Sutherland): Kasabanın okulunda cinsel eğitim dersleri vermektedir. Ancak velinin biri kendisini şikayet edince işinden ayrılmak zorunda kalır. Kuralcı, disiplinli ve bazı konularda katı biri. Alex Copeland (Gus Birney): Klasik bir ergen karakter. Dizinin daha başında bir sorun yaşıyor. Tam bu sorunla uğraşırken bir de kasabayı etkisine alan sis ile mücadele etmek zorunda kalıyor. En büyük yardımcıları yine ailesi ve en yakın arkadaşı Adrian oluyor.
 Kevin Copeland (Morgan Spector): Ailesi için her şeyi yapabilecek birisi. Eşi Eve kadar katı biri değil. Bazen kuralları esnetmek gerektiğini düşünüyor. Sisin gelmesiyle ailesinden ayrı düşüyor. Onları bulmak için canını dişine takıyor. Bryan Hunt (Okezie Morro): Arrowhead isimli bir askeri birlikte görevli. Sisi gördükten sonra kasabalıyı uyarmaya çalışsa da kimse kendisine inanmamıştı. Şimdi hem kim olduğunu hatırlamaya çalışacak hem de siste hayatta kalmaya çabalayacaktır.
Adrian Garff (Russell Posner): Okulda uyumsuzluk yaşayan, eşcinsel olduğu için zorbalığa maruz kalan bir çocuk. Sis geldikten sonra birçok konuda kendisini sorgulamaya başlıyor. Sis ile hem psikolojik hem de fiziksel bir savaş verecek. Mia Lambert (Danica Curcic): Uzun bir zaman sonra kasabasına geri dönüyor. Ancak bazı sorunlar yaşadığı için hapse düşüyor. Bazı konularda oldukça yetenekli biri. Ayrıca bir sorunu var. Sis ile birlikte bu sorunla da baş etmek zorunda kalıyor.
Natalie Raven (Frances Conroy): Copeland ailesinin komşusu. Genelde bahçe işleriyle uğraşmakta. Sis gelmeden önce bazı işaretler görüp bunları araştırmaya karar veriyor. Sisten sonra da başından bazı olaylar geçiyor. Connor Heisel (Darren Pettie): Kasabanın polis şefi. Copeland ailesi ile araları iyiyken Alex‘in olayından sonra araları açılıyor. Normalde sevilen bir isimken sis geldikten sonra pek sözünü geçiremiyor.

Ayrıca tüm kadroya buradan ulaşabilirsiniz.

 

SON SÖZ:

Dizi 0.19 reyting yaparak Spike standartlarında iyi bir başlangıç yapmış diyebilirim. Ayrıca sadece ilk bölümü değil 2. ve 3. bölümleri de ortamlara düştü. Bu gelecek haftalarda reytinglerde biraz düşmeye sebep olabilir. Ancak daha sonra tekrardan toparlayacaktır.

The Mist çok fazla süründürmeden ilk bölümü ile konusuna girişini yaptı. 3 bölüm itibarıyla da bence güzel bir iş çıkarıyor şu anda. En azından kendisinden beklenen şeyleri bizlere sunabiliyor. Kanal görsel şiddet konusunda elini korkak alıştırmıyor. İzlerken “Acaba şimdi ne olacak?” diye devamlı içinizden geçirerek güzel bir gerilim veriyor.

Belki ünlü isimlerden kurulmuş bir kadrosu yok ancak çok da gerekli değil bence bu. Eldeki kadro oldukça yeterli. Dizinin ilk sezonu 10 bölüm sürecek ve kuvvetle muhtemel ikinci sezon onayı da alacaktır. Elimden geldiğince az ispiyon vererek anlatmaya çalıştım diziyi. Gerilim, dram ve korkuyu birbirine çok güzel harmanlayan bu diziyi izlemenizi tavsiye ederim. İzleyecek olanlara iyi seyirler. :)

Fragman: