limitless-pic-22011 yılında vizyona giren ve büyük ilgi gören Limitless filmini duymuşsunuzdur. CBS de “Filmi bu kadar tuttu, dizisi neden tutmasın!?” diyerek 22 Eylül 2015’te filmdeki olayların sonrasını anlatan bilim kurgu – polisiye türünde bir diziyle karşımıza çıktı. Hep beraber 2015 model Limitless‘ı tanıyalım, ama öncelikle yazının filmden ve dizinin ilk bölümden ispiyon içerdiğini hatırlatalım. Diziye başlamadan önce filmi izlemenizi de tavsiye edelim.

Limitless_Poster limitless-season-1-poster_

Hayatında bir türlü başarılı olamamış ana karakterimiz Brian Finch aldığı NZT isimli bir hapla artık her alanda başarılı olmaya başlıyor. Aldığı her hapın etkisi 12 saat sonra sona eriyor ve tekrar eski Brian’a dönüşüyor.
Brian Finch rolünde geçen sene tek sezonda kalan Manhattan Love Story dizisinde rol almış Jake McDorman’ı izliyoruz. (Hatta M.L.S. dizisinde tanışıp sevgili olduğu rol arkadaşı Analeigh Tipton’ı dizinin 3. bölümünde konuk oyuncu rolünde izledik.)

Dizimiz hem ulusal kanal hem de CBS dizisi olmasından aldığı güçle bölümlük polisiye olayları işlese de her bölümde ana konuyu ilerletiyor.

CBS_LIMITLESS_101_CLIP1_640235_640x360Peki nedir bu NZT? Beynimizin sadece %10’unu kullanabildiğimiz şeklinde kulaktan dolma bir bilgi var; duymayanınız yoktur. Dizide ve filmde NZT hapı, kullanıldıktan sonra kişinin beynini tamamen kullanabilmesini sağlıyor ve en ufak bir ayrıntıyı dahi hatırlamaya yardımcı oluyor. Aşırı NZT kullanımları normalde ölümle sonuçlanmakta. Ama (dikkat, film ispiyonu) Eddie Morra bunun için bir aşı geliştirmiş ve hapın sınırsız kullanımını sağlamıştı. Brian’ı FBI için değerli yapan özelliği de bu aşıyı olmuş olması.rebecca harrisBrian’ın FBI ile bağlantısı olan Ajan Rebecca Harris karakterini Dexter dizisinden hatırlayacağınız Jennifer Carpenter canlandırıyor.CE8As3QWgAErK5O

limitless-tv-show-bradley-cooper-edward-morra-cbsHatırlarsanız filmdeki başrolümüz Eddie Morra’ydı ve hikayesi senatör olmasıyla sona ermişti. Filmdeki başrolümüz bu sefer yine önemli bir rolde ve yan rol olarak karşımızda. Brian için bir planı var ama bunu henüz öğrenebilmiş değiliz. Filmde Bradley Cooper tarafından canlandırılan karakter, yine onun tarafından hayat buluyor. Cooper aynı zamanda dizinin yapımcılarından birisi.

 

Yan rollere değinecek olursak… Brian’ın en yakın arkadaşları (!) Mike ile Ike (isimleri tabii ki Mike ve Ike değil, ama Brian onlara bu isimleri uygun gördü.) ikilisinin 2 görevi var; birincisi Brian’ın güvenliğini sağlamak, ikincisi ise FBI tarafından kendilerine iletilen NZT hapını Brian’a vermek. Tabii Brian’ın bu haplardan günde sadece 1 tane almasına izin var.limitless-the-legend-of-maros-ramos-img-720x405Bölümlük olaylara sahip, bölüm sonunda olayların çözüldüğü dizileri herkes sevmeyebiliyor ama bu tür dizileri sevmeyen birisi bile oyuncu kadrosu, yerinde ve ayarında kullanılan espriler, ana konunun etkisi ve bölümlük olayların düzgünce işlenişi sayesinde sevebilir. Bence herkesin bir şans vermesi gerek; zira dizinin bu sezonun en iyi işlerinden olduğunu düşünüyorum.

Umarım tanıtımdan memnun kalmışsınızdır. Herkese iyi seyirler dilerim.

FRAGMAN

 

Editörün notu: Bu tanıtımdan önce dizi hakkında şuradaki mini tanıtım yazısının altında konuşulmaktaydı. İlk bölümlere dair daha fazla yorum için oraya uğrayabilirsiniz.