One-Punch-Man_altogeeksOne Punch Man, Türkçe adı ile “Tek Yumruk Adam” mangası ilk olarak 2009 yılında bir web mangası olarak ONE tarafından kendi sitesinde yayımlanmaya başladı. 2012 yılında Yuusuke Murata’nın işe el atıp ONE ile işbirliğine gitmesiyle 2012 yılında ünlü Young Jump dergisinin online versiyonu olan Tonari no Young Jump web sitesinde  yayımlanmaya başladı.

Konusu: Hikaye güçlü biri olup adaleti sağlamak için çok çalışmaktan kel kalmış Saitama isimli süper kahramanımız etrafında döner. Saitama çalışmalarının sonucunda öylesine güçlenmiştir ki, bütün düşmanlarını tek yumrukla öldürebiliyordur. Bütün kahramanlarını tek yumrukla devirebilen kahramanımızın hayatı sıkıcı hale gelir ve kendisinin tek yumruk tekniğine dayanabilecek rakipler aramaya başlar.

Türler: Aksiyon, Komedi, Parodi, Bilim Kurgu, Süper Güçler, Seinen, Doğaüstü


KARAKTERLER

SAITAMA

detail_saitamaSaitama, kendi gücünün limitini bilmeyen, klasik kahramanlardan değildir. Aksine sadece 3 senelik bir eğitimle 25 yaşında gücünün zirvesine ulaşmıştır. Karşısına ne tür bir tehdit çıkarsa çıksın, tek yumrukla indirebilmektedir ve bu kadar güçlü olması onun için sorundur. Hayattan zevk almamaya başlar, hergün yataktan kalkıp kötü adamlarla savaşacak motivasyonu yoktur. Çünkü tek taraflı bu dövüşler sırasında hiçbir zevk almıyordur.

GENOS

detail_genosZ şehrinde yaşayan 19 yaşındaki sayborg Genos her zaman daha güçlü olmayı ve adaleti sağlamayı hedeflemiştir. Bir gün yolları Saitama ile kesişir ve onun ne kadar güçlü olduğunu görür. Saitama’yı ustası olarak kabul eder ve onu eğitmesini ister. Saitama’nın aksine Genos aşırı ciddi bir karakterdir. Birbirlerini dengeliyorlar diyebiliriz.

SONIC

detail_sonicDiğer adı ile Ses Hızı Sonic, en güçlü ninja olduğunu iddia eder. Animenin kötü adamıdır. Biraz kadınsı hareketleri de vardır. Saitama’yı sonsuz düşmanı olarak görür. Ayrıca kiralık katillikten korumalığa kadar her türlü işi yapmaktadır.

TATSUMAKI

detail_tatsumakiKüçük bir kız gibi görünen ama aslında bir yetişkin olan Tatsumaki, telekinezik güçleri olan bir Esper’dir. Bu gücünü uçmak için de kullanır. Bugüne kadar görülen en güçlü kahramanlardan biridir.


Ne Kadar Uzun?

Her bölümü 20’şer dakikadan 12 bölüm olarak planlanmış. Ocak ayında ise bir özel bölümü olacak.

Neyi Seven Bunu Da Sever?

Gintama, Jojo’s Bizarre Adventure.

Ne Beklemeliyim?

Bitmeyen aksiyon ve komedi. Sıfır ciddiyet. Muhteşem animasyon. Güzel müzikler.

Ne Beklememeliyim?

Klasik shounen yapımlarında gördüğümüz klişe kahraman portresi beklememelisiniz. Bu adamın öyle bir amacı yok çünkü. Bıkmış artık, sülalesi rahat.

Biraz daha bahsetsen?

Tek Yumruk, aksiyonun dibine dibine vursa da karşısına aldığı kötü adamlar bazen başka animelerdeki kötü adamlara olan benzerliği ile dikkat çekiyor. Parodi olduğu için zaten başka animelerdeki karakterlerle de dalga geçiyor diyebiliriz. Tabii bu göndermelerin hepsini anlamak için aşırı otaku olmak gerek.

Karakter bolluğu çok olan bir anime. Bir sürü, her yerden çıkan kahramanlar ve kötü adamlarla dolu. Bu karakter zenginliği de ayrı bir seyir zevki katıyor. Konuları ise sakız gibi uzatmadan, güzelce, bölüm başı 3-4 manga giderek işliyor.İlk bölümünden “bu konu ile ne kadar ilerleyebilir ki?” diye düşündürtmüştü bana. Ama ikinci bölümde Genos karakteri ile tanışınca seriye olan umudum arttı. Etrafımdakiler de “rahat ol sen” tarzı spoiler(ispiyon) vermeden birkaç bir şey söylediler. O yüzden muhteşem bir seri olacağına dair içim rahat.

Hiç anime izlemeyen arkadaşlarımın bile şimdiden “One Punch diye bir şey varmış duydun mu?” demeye başlamaları yeni hit animenin bu olacağının bir diğer göstergesi sanırım. Hunter x Hunter gibi bir animeyi de hayata döndüren Madhouse stüdyosu yine hiçbir masraftan kaçmamış. Tek üzücü tarafı 12 bölüm olacak olması diyebilirim. 12 bölüm sonunda mangaya çok yaklaşmazsa 2. sezonun da yakın zamanda geleceğine eminim.

Şans vermenizi şiddetle öneriyorum. İyi seyirler.