Kendi online yayın platformunu kurarak bir süre önce dizi yayınına başlayan CBS’in açtığı CBS All Access, ekranı bir diziyle daha tanıştırdı. Tell Me A Story isimli yapım, ilk sezonuyla yayın hayatına devam ediyor ve devam eden sezon 10 bölüm sürecek.

Şimdiye kadar dört bölümünü izlediğimiz dizi, psikolojik gerilim türünde ve Meksika dizisi Érase una vez‘den esinlenildi. Diziyi The Vampire Diaries, Dawson’s Creek ve Scream film serisi gibi yapımlarla bilinen Kevin Williamson hazırladı.

Tell Me a Story’nin ana hikayesi dünyanın bilindik ve sevilen masallarının yeniden yorumlanması üzerine kurulu. Modern zamanda ve New York’tayız. İlk sezonun merkezindeki masallar Üç Küçük Domuzcuk, Kırmızı Başlıklı Kız ve Hansel ile Gretel. Dizideki karakterler üzerinden aşk, intikam, cinayet, kayıp ve hırs gibi konuları işliyorlar.

Buradan sonrasında masallar üzerinden ana karakterlere geçiş yaparsak:

  • Üç Küçük Domuzcuk (The Three Little Pigs)

Bir restoran işleten Jordan (James Wolk), uzun süredir birlikte olduğu sevgilisi Beth’le evlenmeye karar verir ve birlikte yüzük bakmaya bir kuyumcuya giderler. Tam da bu sırada içeriye domuz maskeli üç kişi girerek dükkanı soymaya kalkar. Ancak soygun sırasında beklenmedik bir problem çıkar ve Beth vurularak hayatını kaybeder.

Bunun üzerine polis soruşturma başlatsa da gösterilen ilerlemeden memnun olmayan Jordan kendi araştırmasına başlar. Aradığı kişiler Sam Powell (Dorian Crossmond Missick), Mitch Longo (Michael Raymond-James) ve kardeşi Eddie Longo (Paul Wesley)’dur. Mitch, işçi sınıfından bir adam. Elde ettiği gelir ailesini geçindirmeye yetmediğinden arada kardeşiyle bazı işler çeviriyor. Barmenlik yapan Eddie ise kuyumcu soygununu uyuşturucu bağımlılığından gelen borcu ödemek için kabul ediyor.

Jordan’ın öncelikli hedefi daha kolay ulaşabildiği Eddie olunca bu kısmın hikayesi ağırlıklı olarak Eddie ve Jordan üzerinden yürüyor.

  • Kırmızı Başlıklı Kız (Little Red Riding Hood) 

Annesini kaybettiğinden beri asi bir genç kız haline gelen Kayla Powell (Danielle Campbell), babası Tim’le (Sam Jaeger) birlikte New York’a taşınır ve birlikte büyükannesi Colleen’in (Kim Cattrall) evine yerleşirler. Böylece mecburen yeni bir hayata başlaması gerekir.

Kayla, yeni okulundaki kişiler sayesinde gittiği barda Nick Sullivan (Billy Magnussen) isminde bir adamla tanışır ve yakınlaşır. Ertesi günse Nick’in Kayla’nın yeni öğretmenlerinden birisi olduğu ve geçiçi öğretmen olarak okuluna geldiği ortaya çıkar.

  • Hansel ile Gretel (Hansel and Gretel)

Gabe Perez (Davi Santos), uyuşturucu problemi olan ve arkadaşı Billy’yle yaşayan bir gençtir. Onun sayesinde gittiği otel odasında bir partide kazayla birisinin ölümüne sebep olur. Bunun üzerine kardeşi Hannah’dan (Dania Ramirez) yardım ister.

Hannah, ailesiyle bazı problemleri olan eski bir ordu mensubudur. Gabe’e yardım etmesiyle iki kardeş kendilerini daha büyük bir tehlikenin içinde bulurlar.

Tell Me A Story‘deki üç farklı hikaye birbirinden bağımsız bir şekilde başlasa da dizi devam ettikçe doğrudan veya dolaylı olarak iç içe geçmeye başlıyor. Örneğin Kayla’nın babası Tim ve Jordan yakın arkadaşlar. Karakterler arasında Eddie’nin çalıştığı barı ziyaret edenler oluyor. Ayrıca Perez kardeşlerin başındaki bela da benzer şekilde başka bir hikayeyle bağ kurmaya başlıyor. Hatta ben bu iç içe geçme durumunun diziyi daha iyi bir hale getirdiğini düşünüyorum.

Benim Tell Me A Story‘ye başlamam daha çok kadrosunda tanıdığım pek çok ismin bulunması sayesinde oldu. Ayrıca masalların yeniden yorumlanmasına dayanan yapımlar genelde ilgimi çekiyor. Şimdiye kadar yayınlanan bölümler benim için iki açıdan da yeterliydi. Harikalar yaratmasa bile vadettiği kadarını veriyor. Bu dizi için aslında tam anlamıyla masal uyarlaması denemez, benzer özellikteki karakterlerin etrafında dönen bazı hikayelerin anlatıldığını söylesek daha doğru.

İkinci sezon olduğu takdirde farklı masalların anlatılması planlanıyor. Dolayısıyla farklı hikayelerle birlikte farklı bir kadroya geçiş yapılması, ilk sezon sonunda ise karakterlerin hikayesinin bir sona ermesi daha muhtemel. Zaten kadrodaki isimlerden farklı projelerle anlaşan isimler bile oldu şimdiye kadar.

Tell Me A Story genel olarak böyle bir dizi işte. Konusu ilgisini çekenlere denemesi için tavsiye edilir. İyi seyirler.