Bugün bir İspanyol dizisi ile karşınızdayız: Fugitiva

GİRİZGAH

2018 yılının ilkbahar aylarında İspanyol kanalı RTVE ekranlarında yayınlanan Fugitiva‘nın ilk sezonu 10 bölümden oluşuyor. Bölüm süreleri 46-61 dakika arasında değişen dizinin dünya geneli yayın hakları ise Netflix tarafından alınmış durumda. Suç ve gerilim ögelerini harmanlayan drama türündeki dizinin 2. sezonunun olup olmayacağı ise henüz belli değil.

Dizinin yaratıcısı Joaquín Oristrell. Ona yazar masasında Yolanda García SerranoCarlos Molinero ve Laura León gibi isimler eşlik ediyor. İlk bölümü Oristrell ve Sergio Cabrera ikilisi birlikte yönetmiş. Belén Macías ve Antonio Cuadri ise diğer bölümlerde yönetmen koltuğunda oturan isimler. Yapımcılığını ise Miguel Ángel Bernardeau ve Mar Díaz üstleniyor.

KONU

Karanlık ve tehlikeli işler çeviren Meksikalı bir iş adamının İspanya’nın başkenti Madrid’e yaptığı iş seyahati sırasında Meksika’da bulunan karısı ve 3 çocuğu maskeli haydutlarca kaçırılır. Taraflar arasında yaklaşık 96 saat, yani 4 gün süren amansız bir kedi fare oyunu başlar.

Kim suçlu? Kim güçlü? Kim mağdur? Kim/kimler olacak bu oyunda galip ve mağlup?

Kaçırılma vakası sonrasında saatler ilerledikçe karakterleri tanımaya başlıyor ve hikayenin yayılışına tanık oluyoruz. Günümüzde ilerlemeye devam ederken arada bir de küçük flashback (geriye dönüş) sahneleriyle hikayeyi desteklemeyi ihmal etmiyor dizi.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

*Karısı ve çocukları kaçırılan zengin iş adamı Alejandro rolünde Julio Bracho‘yu izliyoruz. Alejandro eşine psikolojik ve fiziki şiddet uygulayan, onu aldatan, iş dünyasında kurallara göre oynamayıp düşmanlar edinen, psikopat ruhlu bir adam. Ama onlarla çokça vakit geçiremese dahi çocuklarını seven bir baba da ayrıca kendisi.

Olay olduğu sırada büyük bir iş anlaşması bağlamak üzere Madrid’de bulunuyor ve sahibi olduğu otellerden birisinde konaklıyor annesi ve iş ortağı olan Esperanza (Charo López) ile beraber. Esperanza, sürekli olarak oğlunun kulağına yapması gerekenleri fısıldayan, en az oğlu kadar karanlık ruhlu, dul bir kadın.


*Alejandro’nun kaçırılan karısı Magda karakterine İspanyolların dünya genelinde ünlü oyuncusu Paz Vega hayat veriyor. Aktrisi Lucía y el sexo10 Items or Less, SpanglishEl otro lado de la camaNot Forgotten ve Acts of Vengeance gibi sinema filmlerinden hatırlayabilirsiniz.

Magda, kariyerinin zirvesinde bir modelken Alejandro ile evlenmiş, mesleğini bırakmış, ülkesi İspanya’dan ayrılıp Meksika’ya taşınmış 20 sene önce. Kocasından maruz kaldığı şiddet bir yandan, bir süre önce malikanelerinin önünde araba patlatan kocasının düşmanlarının korkusu bir yandan oldukça sıkıntılı bir dönemden geçmekteymiş. Çocuklarını çok seven, onları korumak isteyen ve her daim onların yanında olan Magda’nın çocukları tarafından babalarına oranla daha az sevildiğini de belirtmeden geçmeyelim.


*Alejandro ve Magda’nın 18 yaşına girmek üzere olan ikizleri Paulina ve Ruben rollerinde Arantza Ruiz ve Iván Pellicer karşımıza çıkıyor. İkizlerden bir yaş küçük olan diğer kızları Claudia rolünde ise Luisa Rubino‘yu izleme fırsatı yakalıyoruz.

Paulina özgürce dolaşabilmek dışında bu güne kadar ne istiyorsa elde etmiş, zenginliğin sefasını sürmekten mutlu, son derece şımarık, bencil, laftan anlamayan ve kafasının dikine giden bir genç kız. Çevresindekiler ona Pau diye hitap ediyor. Ruben, bir kaza sonucu duyma yetisini kaybetmiş, sessiz sakin bir genç. Claudia ise bu üçlü arasında mantıklı düşünmeye en meyilli olanı. Çok iyi bir masa tenisi oyuncusu kendisi. Kaçırılma vakası, ailenin onun turnuvası için yola çıkmaya hazırlandıkları gün yaşanıyor.


*Magda’nın annesi Nora rolünde Mercedes Sampietro‘yu, erkek kardeşi Edu rolünde ise Lander Otaola‘yı izliyoruz. Madrid’de yaşayan ikili Magda ile pek görüşememişler uzun süredir ama Magda’yı seviyor ve onu çok önemsiyorlar. Edu iyi niyetli, işsiz güçsüz bir tip.


*Magda ve çocuklarını kaçıran ikili Simón ve Tobías karakterlerinde Pedro Mari Sánchez ve José Manuel Poga karşımıza çıkıyor. Simón, eski bir polis. Tobías ise tam bir görev adamı.


*Alejandro’nun bir numaralı düşmanı Velasco rolünde Odiseo Bichir, Esperanza’nın olayı araştırması için Meksika’ya yolladığı, işinde çok iyi bir iz sürücü olan José K rolünde Roberto Álamo, Alejandro’nun metresi Isabel rolünde Melina Matthews ve Pau’nun kaçırılma olayı sonrasında gittikleri yerde tanışıp hoşlandığı bir barmen olan Rayco rolünde Raúl Mérida karşımıza çıkan diğer oyuncular konumunda.


YAZARIN NOTU

İlk birkaç bölümü yaptığı sürpriz hamlelerle daha güzel geçmekle birlikte sezon süresince akıcı bir şekilde ilerlemeye devam eden ve kendisini izleten bir dizi oldu Fugitiva. Bir gerilim/suç dizisi olsa da İspanyol yapımı olduğu için türüne göre daha hafif bir dizi konumunda. İster istemez az da olsa bir pembelik de mevcut diyebilirim. Oyunculuklar da vasat seviyelerde hep genel olarak. Ama rahatsız etmiyor diziyi izlerken bunlar elbette. Sadece konuya bakıp da beklentinizi gereksiz oranda yükseltmemeniz için söylüyorum. Arka arkaya izlenebilecek, çerezlik bir İspanyol draması gözüyle bakarsanız başından memnun kalkmanız muhtemel. Sonuyla ilgili ise elbette mini dizi kapalılığında bitmediğini ama genel olarak sezon hikayesini büyük oranda kapattığını söyleyebilirim. Hikayenin devamında neler olacağını da merak ediyorum açıkçası. Umarım 2. sezon onayı alır.

FRAGMANLAR