1200.2x1ABC‘nin 2015-2016 sezonu yenilerinden olan, 0.8-0.9 seviyesinde aldığı reytingler sonucu 3 bölüm makaslanarak 13 bölümden 10 bölüme düşürülen ve verilen bu fırsat sayesinde 13 Aralık 2015 Pazar günü düzgün bir final yapıp aramızdan ayrılan Blood & Oil dizisini sizlere tanıtmak istedim. Bu düşük reytingler ve final ayarındaki sezon finalinin ardından ABC’nin 2. sezon onayı vermesi çok büyük hayalcilik olur bu dizi için. Ama sonu bağlanarak bittiği için 10 bölümlük bir mini dizi kafasıyla rahat bir şekilde izleyebilirsiniz bu keyfili diziyi. Başlayalım mı?blood-and-oil-season-1KİMLİK BİLGİLERİ

Türü: Drama
Sezon – Bölüm Sayısı: 1 Sezon, 10 Bölüm
Süre: 40 dk.
Durumu: 2. sezon olup olmayacağına dair kanaldan gelen resmi bir açıklama yok henüz.
Mutfaktakiler: Rodes FishburneJosh PateDon JohnsonTony Krantz
Kanal: ABCblood_and_oil_stillKONU

Amerikan tarihinin en büyük petrol keşfinden sonra tüm ülkenin dikkatini çekmeyi başaran Kuzey Dakota’nın “Bakken” kasabasında yepyeni bir yaşam başlar. Daha iyi bir yaşam hayaliyle petrolün bulunduğu kasabaya büyük bir göç akımı başlamıştır. Bu göç o kadar büyüktür ki kasabadaki ev sayısı insan sayısını karşılayamayacak hale gelmiştir artık. Ev satın alma ve kira bedelleri de fahiş fiyatlara yükselmiştir doğal olarak. Bu sebeple yeni göç eden, yüksek kira bedellerini karşılayamayacak insanlar çadır mahalleler kurup oralarda yaşamaktadırlar.

Yeni evli Billy-Cody LeFever çifti de yeni bir iş kurarak zengin olma hayaliyle kasabaya gelenler arasındadır. Ama kasabaya gelirken yaptıkları trafik kazası sonucu yatırım materyallerinin tamamı kullanılamaz hale gelir. Billy’nin ihmalkarlığı sebebiyle seyahatten önce sigorta da yaptırmadıkları için sırılsıklam olmuş hayalleriyle birlikte kendilerini çadır mahallelerden birinde buluverirler. Cody geri dönmek ister ama; olağanüstü hırslı bir yapısı olan Billy’nin hayallerini gerçekleştirmeden bu kasabadan ayrılmak gibi bir niyeti yoktur. Elinde hiçbir birikimi kalmayan Billy’nin bu hayallerini gerçekleştirmesi için büyük riskler alması ve akbabalarla dolu bu yeni dünyada bir şekilde ayakta kalmaya çalışması gerekecektir.Blood-and-OilKARAKTERLER VE OYUNCULARBİLLYBilly LeFever (Chace Crawford):

Yeni evlendiği eşi Cody’yi çok seviyor. Risk almaktan korkmayan, mücadeleyi seven, hayallerinin peşinden yılmadan koşan, geri adım atmayı da bilen, kolayca uyum sağlayabilen, hırslı ve zeki biri. Karakteri Gossip Girl ile yıldızı parlayan Chace Crawford canlandırıyor.codyCody LeFever (Rebecca Rittenhouse):

Billy’nin eşi. Bu yeni yere alışmak, ona Billy’ye göre daha zor geliyor. Mesleği eczacılık. Duygusal, naif, güler yüzlü, kibar ve endişeli biri. Karakteri Red Band Society‘den hatırlayabileceğiniz Rebecca Rittenhouse canlandırıyor.hapHap Briggs (Don Johnson):

Kuzey Dakota’nın petrol zengini. Güçlü, eli her yere uzanan, kazanmayı alışkanlık haline getirmiş, mücadeleyi seven, sözünün eri, petrol işi ve ailesi arasındaki dengeyi kurmakta zorlanan, gözüpek ve çapkın biri. Karaktere 80’lerin ünlü dizilerinden Miami Vice dizisi ile ünlenen, Tin Cup ve Machete gibi popüler filmlerde de yer almış Dan Johnson hayat veriyor.wickWick Briggs (Scott Michael Foster):

Hap’in ilk evliliğinden olma oğlu. Babası ile ilişkileri pek de iyi sayılmaz. Sürekli kendisini babasına ispatlamak zorunda olmaktan rahatsız. Sinirli, asi, kindar ve duygusal. Scott Michael Foster’ı Greek ve Chasing Life dizilerinden hatırlayabilirsiniz.carlaCarla Briggs (Amber Valletta):

Hap’in karısı. Petrol işinde de ortağı. Eski bir model. Akıllı, kurnaz, gücü ve parayı seven biri. Karaktere hayat veren Amber Valletta’yı Legends ve Revenge dizileri dışında Hitch, Gamer, Transporter 2, Premonition, Spy Next Door gibi popüler sinema filmlerinden hatırlamamanız imkansız.JulesJules Jackman (India de Beaufort):

Wick’in kız arkadaşı, Cody’nin kasabadaki ilk arkadaşı. Kasabanın en işlek barının sahibi. Ayrıca emlakçılık da yapıyor. Kendi ayakları üzerinde durabilen, girişimci, güçlü ve cesur biri.laceyLacey Briggs (Miranda Rae Mayo):

Hap’in eski bir gönül kaçamağından olan kızı. Babasını ve kardeşi Wick’i çok seviyor. Carla’yı pek sevmese de katlanıyor, huzursuzluk çıkarmıyor. Doğal, sıcak kanlı, sevimli, zeki, çalışkan ve duygusal biri.151023-news-blood-and-oilAyrıca; Briggslerin şoförü rolünde The Following‘den hatırlayabileceğiniz Adan Canto, kasabanın şerifi rolünde Believe‘dan hatırlayabileceğiniz Delroy Lindo, Hap Briggs’in eski bir düşmanı olan Clifton Lundegren rolünde Anger Management ve One Tree Hill severlerin yakinen tanıdığı Barry Corbin, Clifton’un torunu rolünde The Tomorrow People, The Flash, Flashforward gibi popüler dizilerden aşina olduğumuz Peyton List‘i izlemek mümkün. Ayrıca konuk oyuncu olarak; Hart Of Dixie’nin Wade Kinsella’sı Wilson Bethel, The Messengers ve Revolution’dan hatırlayabileceğiniz JD Pardo‘yu da görmek mümkün.Blood-and-Oil-2YAZARIN NOTU

‘Petrol, güç mücadelesi ve entrika’ deyince akla ilk gelen şey tabiki Dallas. Blood And Oil tabiki de bir Dallas değil. Ama Dallas’ı özleyen kitleyi bir nebze de olsa oyalayabilecek bir dizi bence.

Don Johnson’un performansı harika. Genelde halk arasında ‘kodaman’ diye tabir ettiğimiz karakterlerin pek seveni olmaz. Hap de kötü karakter olması için yaratılan bir kodaman. Normalde sevmememiz hatta ondan hiç haz etmememiz gerekiyor doğal olarak. Ama nedense Hap karakterini çok sevdim ben. Bunu hem izleyiciler hem de dizideki diğer karakterler için söylüyorum: ‘Bu adamın rüzgarına kapılmamak imkansız.’

Chase Crawford ve Rebecca Rittenhouse’un vasat kalan oyunculuklarını göz ardı edebilirseniz ve India de Beaufort’un rahatsız edici ses tonuna bir şekilde alışabilirseniz; gayet akıcı ve izlemesi son derece keyifli bir dizi Blood & Oil.

10 bölümlük mini dizi niyetine bir dalıverin derim ben. İyi seyirler! Fragman İçin Tıklayın960