cw20150826c2015-2016 sezonu sonbahar yenilerinin muhtemelen en çılgın ve en farklı dizisi Crazy-Ex Girlfriend‘i yakından tanımak ister misiniz? Cevabınız “Evet” ise buyurun aşağı.

crazy-ex-girlfriend-sexy-getting-ready-song

HAKKINDA

Deneme bölümü Showtime’a sunulan ve 30 dakikalık bir komedi olarak tasarlanan projeyi Showtime pas geçince, akraba kanal The CW kendi için kapıverdi. Kanal, yazları 30 dakikalık komedi yayınlamaya yeni yeni başlasa da sonbahardaki her dizisi 1 saatlik olduğu için Crazy Ex-Girlfriend’in de 1 saatlik olarak tekrar dizayn edilmesini uygun buldu.

Dizinin mutfağında senarist kimliğiyle daha çok tanınan ve aynı zamanda dizinin başrolünde yer alan, genç ve yetenekli Rachel Bloom‘un (Robot Chicken, Allen Gregory) yanı sıra Aline Brosh McKenna (“The Devil Wears Prada”) ve Marc Webb (“500 Days of Summer,” “The Amazing Spider-Man”) gibi isimler bulunuyor.Komedi / drama ve müzikal türündeki dizi 12 Ekim’de başladı ve Pazartesi akşamları yayınlanıyor. İlk sezonu 13 bölüm sürecek. Başlamadan önce 5 bölümlük ek senaryo siparişi verildi ama bunların bölüme dönüşüp dönüşmeyeceği şimdilik belli değil.

Yakın zamanda Glee ve Smash gibi bolca sahne performansı içeren ve müzikal olarak anılan dizilere aşina olsak da Crazy Ex-Girlfriend, bunların aksine yolda giderken bir anda şarkı söyleyip dans etmeye başlayanların, uçuk ötesi şarkılar eşliğinde hayal kuranların gırla gittiği, bildiğimiz, gerçek ve sahici bir müzikal. Üstelik Broadway’in emektar oyuncularını kadrosunda toplayarak ortaya gayet profesyonel bir iş çıkarıyor. Yani televizyonda her zaman karşımıza çıkan standart işlerden fersah fersah uzakta ve farklı bir yapım.mgid-uma-video-mtv

KONU

Rebecca Bloom, lise yıllarını inek ve popüler olmayan tiplerden biri olarak geçirmiştir. Bir yaz kampında Josh adındaki bir gençle unutamadığı bir romantik ilişkisi olmuştur ama yaz sonunda Josh onu terk etmiştir.campcanyongroveshirtŞimdilerde 20’li yaşlarının sonunda olan Rebecca, Manhattan’ın gözde hukuk firmalarının birinde başarılı bir avukat olarak çalışmaktadır. Lise döneminde olduğunun aksine gayet çekicidir ama maalesef hala biraz delidir. 10 yıl önce onu terk eden eski erkek arkadaşına hala anormal derecede takıntılıdır. Uzun yıllar sonrasında Josh’la tekrar karşılaştıklarında, onu yeniden elde edebilmek için hukuk firmasından yeni gelen ortaklık teklifi ve Manhattan’daki lüks yaşamı dahil hayatındaki her şeyden vazgeçer. Umutsuzca onun peşinden, aşkı ve mutluluğu yeniden hissetmek için romantizmin ve maceranın egzotik camekanına, West Covina, California’ya taşınır.CEG1_SR_CAST2_0263.comp.ra_595_Mini Logo TV white - Gallery

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

rebecca

Rebecca (Rachel Bloom)

Harward Hukuk mezunu, üstüne Yale’de yüksek lisans yapmış Rebecca, hayatta her şeye sahipmiş gibi görünse de mutsuzdur. Artık iyice kendini kapana kısılmış hissederken ve ne yapacağını düşünürken 10 yıl önceki eski aşkı karşısına çıkınca içindeki melankolik ve takıntılı Becca’yı tekrar ortaya çıkarır. Josh’ın peşinden California’nın pek bilinmeyen, en ücra ve en sakin kasabalarından olan West Covina’nın yolunu tutar.

Karakteri gerçek hayatta da çılgınlıklarıyla meşhur olan ve bunlar sayesinde Hugo Ödülü adaylığı alan Rachel Bloom canlandırıyor.

Josh-ChanJosh (Vincent Rodriguez III)

Rebecca’nın eski erkek arkadaşı Josh, yıllar sonra karşılaştıklarında ondaki değişimi görüp şaşırmıştır. Yine de bu durumdan Rebecca’nın umduğu kadar etkilenmemiş ve içten içe hala ona saplantılı olduğunun farkına varmamıştır. Tekrar görüşme isteğine olumlu cevap verse de aslında yeni bir sevgilisi vardır.

Karakteri dizinin hemen her oyuncusu gibi Broadway oyuncusu, şarkıcı ve dansçı Vincent Rodriguez III canlandırıyor.

Greg-SerranoGreg (Santino Fontana)

Rabecca’nın West Covina’da girdiği bir barda tanıştığı barmen Greg, Josh’ın bir arkadaşıdır. Rebecca bunu öğrenip Josh’a ulaşmak için Greg’i kullanmaya çalışırken Rebecca’dan hoşlanan Greg bu durumdan hoşnutsuz kalmaktadır. Yine de umudunu kaybetmez.

Karakteri Broadway kökenli, TV’de ise daha önce Submissions Only, The Good Wife, Mozart in the Jungle ve A Gifted Man gibi dizilerde gördüğümüz Santino Fontana canlandırıyor. Kendisini bu sezon Ocak’ta başlayacak olan Jennifer Lopez’li drama Shades of Blue’da da izleyeceğiz.

150917184449-crazy-ex-girlfriend-super-169

Paula-ProctorPaula (Donna Lynne Champlin)

Paula, Rebecca’nın West Covina’da yeni işe başladığı hukuk firmasında çalışmaktadır. Bu kadar iyi eğitimli ve kariyerinde çok iyi bir noktaya gelmiş birinin West Covina’da ne aradığına, neden böyle sıradan bir firmaya geldiğine anlam veremeyen Paula, Rebecca’yı tanıdıkça sever ve onun en yakın arkadaşı olur.

Karakteri TV’de Younger ve The Good Wife gibi dizilerde konuk olarak boy gösteren Broadway oyuncusu Donna Lynne Champlin canlandırıyor.

Darryl-Whitefeather

 

Darryl (Pete Gardner)

Darryl, Rebecca’nın West Covina’daki yeni işe başladığı firmanın patronudur.

Karakteri Pete Gardner canlandırıyor.

YAZARIN NOTU

Doğaüstü ve bilim-kurgu dizileriyle kafayı bozan The CW, artık izleyicisini de bunlara iyice alıştırdığı için son yıllarda bu tarzın dışına çıktığı bir diziyi tutturamıyor. Crazy Ex-Girlfriend için de durum farklı olmadı ne yazık ki. Yani reytingler epey kötü gidiyor. Jane the Virgin gibi eleştirmen yorumlarından ve ödül ihtimalinden yüzü gülse bile izlenme oranları yine kurtaramayacağından, kanal kampanyalar için de üstüne fazla oynamayıp zorlamayacaktır muhtemelen.13 bölümden öteye gitmesi mucize gibi dursa da TV’de böylesi orijinal bir işi kolay kolay bir daha bulamayacağımızdan gittiği yere kadar izlenmesi gerektiğini savunuyorum. Eğer müzikal türüne meraklı kesimdenseniz gayet doyurucu bulacağınızı söyleyebilirim. Bir bölümde toplam 3 performans oluyor ve her biri de ayrı görsel ziyafet sunuyor. Çıkış noktası ve ilerleyişi basit gibi dursa da her bir satırı özenle yazılmış senaryosuyla ve başarılı oyunculuklarıyla bu küçük ve basit şeylerden büyük işler başaran bir dizi olmuş. Bütün oyuncuların 13 bölüm boyunca en az birer solo performansını izleyeceğimizin sözü de Rachel Bloom tarafından verilmiş durumda.

12417918_815507101912216_1426242943819933636_nSonradan Ek: Dizi düşük reytingler almaya devam etse de başrol oyuncusu Rachel Bloom, Altın Küre ve Critics’ Choice gibi ödüllerde En İyi Kadın Ödülü kazandı ve dizi olumlu eleştiriler almaya devam etti. Bunların üzerine kanal önce ilk sezonu 18 bölüme uzattı, sonra 2. sezon onayını verdi.

Ekip dans provasında

Ekip dans provasında

Uzaktan cringe komedisi gibi dursa da alakası olmadığını, zaman zaman gayet empati kurulabilen karakterlerle yer yer sesli güldüren, başarılı bir komedi yaptıklarını düşünüyorum. Dediğim gibi herkeslik olmasa da meraklısının çok eğlenerek ve keyifle izleyeceği bir dizi.

İzleyecek olan herkese iyi seyirler…

TANITIM FİLMLERİ

https://youtu.be/_mh1RqyLGDc

Uzun Video

https://youtu.be/-ctFmXGm_yE

Giriş Jeneriği

Soundtrack Albümlerinin Çalma Listesi:

NOT: Daha önce dizinin mini tanıtımını şurada yapmıştık ve alakalı yorumlar o yazının altında yapılıyordu.