Günümüzde internet üzerinden yayınlanan diziler çok popülerleşti. Mozart in the Jungle da onlardan biri. Amazon Prime üzerinden yayınlanan dizinin sezonları 1o bölümden oluşmakta. Ayrıca her bölüm 30 dakikadan oluşmakta.

New York’ta yaşayan bir obua sanatçısı Blair Tindall‘ın yazdığı Mozart in the Jungle: Sex, Drugs and Classical Music adlı kitaptan uyarlama bir dizidir. Evet, bu sefer Rock N Roll’un yerini klasik müzik almakta.

Dizinin yaratıclığını ve yapımcılığını ünlü yönetmen Francis Ford Coppola‘nın oğlu Roman Coppola ve yeğeni Jason Schwartzman üstlenmekte. Jason Schwartzman‘ı ayrıca dizide konuk oyuncu olarak da görmekteyiz.

Dizi New York Senfoni Orkestrası’nın etrafında geçmekte. Olay orkestranın başına artık yaşlanmış olan maestronun (maystronun) yerine yeni, zeki ve genç bir maestro getirtilmesiyle başlar.  Diğer gelişmeler ise orkestranın yeni maestro ile uyum süreci üzerinden gider. Ayrıca bu olayların dışındaki genç bir obua sanatçısı da bu orkestraya girmeye çalışmaktadır.

Kısacası orkestra üyelerinin birbirleriyle ilişkilerini anlatmakta bu dizimiz.

Karakterler

Aslında çok fazla karakter var ama bu üç önemli karakteri tanıtmak istedim.

Hailey

Karakteri Lola Kirke canlandırmaktadır. Hailey azimli bir obua sanatçısıdır. Hayali, New York Senfoni Orkestrası’na girmektir. Bir yandan amacına ulaşmaya çalışırken diğer yandan bir çocuğa özel obua dersleri vermektedir. Böylelikle ev arkadaşı Lizzie’yle beraber oturduğu dairenin kirasını ödeyebilmektedir. Her ne kadar olay orkestra ve yeni maestronun üzerinden geçse de hikayenin baş kahramanlarından biridir.

Rodrigo

Karakteri Gael García Bernal canlandırmaktadır. Rodrigo orkestranın yeni maestrosudur. Mozart’ı üstadı olarak görmektedir. Çok zeki ve çok başarılıdır. Daha küçük yaşlardan itibaren ödüller kazanmıştır. Ayrıca biraz da çılgındır. Göreve geldiğinden itibaren yeni değişimler yapmaktadır. Bu özelliği nedeniyle sık sık orkestraya ve yönetici Gloria’ya ters düşer.

Cynthia

Karakteri Saffron Burrows canlandırmaktadır. Cynthia orkestranın çellistlerinden biridir. Hafifmeşrep bir kadındır. Orkestranın bazı üyeleri gibi uyuşturucu kullanır. Grubun eski maestrosuyla bir ilişkisi vardır.

.

Yan rollerde bu 3 önemli karakter dışında New York Senfoni Orkestra’sı başkanı Gloria rolünde Bernadette Peters, orkestranın eski maestrosu rolünde Malcolm McDowell, Hailey’in ev arkadaşı Lizzie rolünde Hannah Dunne‘ı izliyoruz. 

Dizinin ayrıca başını Gretchen MolMonica BellucciMonica Bellucci gibi oyuncuların çektiği güzel bir konuk oyuncu listesi var.

Bütün kadroya şuradan ulaşabilirsiniz

Yazarın Yorumu

Sadece müzikleri için izlenir diye bir söylem var ya, aynen bu diziye uyuyor. Üstüne bir de klasik müzik dinlemeyi ve izlemeyi seviyorsanız kaçırmayın derim. Ayrıca klasik müzik dünyasının arka penceresini izlemekte ayrı bir keyif. Bütün bunlar birleşince izlemesi aşırı keyifli ve akıcı bir yapım ortaya çıkmış. Çok beğendim.

İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler. Son olarak buyurun fragmanı: