marco-polo-header-2

Hepimiz Marco Polo’nun o bilindik hikayesine aşinayızdır. Doğu Asya’ya kadar seyahat edip, bunun kayıtlarını da tutan Avrupalı gezgindir. İşte Netflix de demiş ki gelin biz bunu dizi yapalım, üstüne bir de 90 milyon dolar harcayalım. 12 Aralık’ta 10 bölümünün tamamı yayınlanan dizinin çekimleri Venedik, Kazakistan ve Malezya’da gerçekleştirilmiş.

 Konu:

13. yüzyıl Çin’inde geçen hikaye, Marco Polo’nun babası tarafından İpek Yolu’nda rahatça seyahat edip ticaret yapabilmek adına hediye/hizmetçi/rehine olarak Kubilay Han’a bırakılmasıyla başlıyor. Kahramanımız siyasi hesaplaşmalar ve kültürel farklılıklarla dolu bu yeni yaşamında hayatta kalmak adına uğraşıp dururken, Kubilay Han’ın hükümdarlığını korumak için karşılaştığı zorluklara tanık oluyoruz.marco-polo-tv-review-netflix

Kadro Ve Karakterler:

mp_collage_article_story_large

 

video.tvinnotime.com@552815f2-bab6-3c3c-9f24-1407f464c6e5_FULL

Marco Polo (Lorenzo Richelmy): İtalyan aktör Lorenzo Richelmy tarafından canlandırılan karakter, gözlemlediklerini şiirsel bir dille anlatmasıyla Han’ın dikkatini çekiyor. Ancak bilmediği bu topraklarda hayatta kalabilmek için hiç şüphesiz daha fazlasına ihtiyacı var. Aktör şurada sırf bu rol için İngilizce öğrendiğinden bahsediyor.

 

 

World Premiere of 'Chimerica' at The Almeida Theatre - Press Night - After Party

Kubilay Han (Benedict Wong): Prometheus‘dan tanıyabileceğimiz Benedict Wong‘un hayat verdiği, koca bir imparatorluk emrinde olan Han; zaman zaman acımasız, kısmen felsefik ve tabii ki de daha fazla toprak ve daha fazla ün arayışındadır.

 

 

 

İçerik

 

Jia Sidao (Chin Han): Çıkarcı, fazlasıyla gaddar, kısacası su katılmamış kötü olan Song Hanedanlığı’nın reisini de Chin Han canlandırıyor.

 

 

 

 

MV5BMjEyMTY4MjQ3Ml5BMl5BanBnXkFtZTgwOTkzMDk1MzE@._V1__SX1640_SY769_

Prens Jingim (Remy Hii): Babasına kendisini çaresizce kanıtlamaya çalışan toy, biraz da saf prensi oynayan oyuncu ise Remy Hii.

 

 

 

MV5BNjMwMzM2NzIwOV5BMl5BanBnXkFtZTcwNTcxNTYyOA@@._V1__SX1640_SY769_

Hundred Eyes (Tom Wu): Marco Polo’ya dövüş sanatları eğitimi veren, gözleri görmeyen bir Kung-fu ustasını canlandırıyor Tom Wu.

 

 

 

 

İçerikl

 

Niccolo Polo (Pierfrancesco Favino): Diyar diyar gezen bir tüccarı canlandırıyor Pierfrancesco Favino. Niccolo Polo pek de babalık hamuru olmayan bir karakter.

 

Zhu+Zhu+Special+Screening+Universal+Pictures+pZCN12VmcTDl

 

Mavi Prenses (Zhu Zhu): İlerleyen bölümlerde daha çok bilgi sahibi olacağımız ama dizi için önemli olan karakteri Zhu Zhu oynuyor.

 

 

 

 

e1a8177595f74ea38d533fb54b91a24e

 

 

Mei Lin (Olivia Cheng): Jia Sidao’nun kardeşi olan Mei Lin’i Olivia Cheng canlandırıyor.

 

 

 

 

marco-polo

MV5BMTk2MTI3NjUxNl5BMl5BanBnXkFtZTgwMTU2MjE3MzE@._V1__SX1640_SY769_

Son Söz :

Bazı medya organlarınca Netflix’in Game of Thrones‘u olarak lanse edilen Marco Polo’nun bu seviyeye maalesef ulaşamadığını söyleyelim. Diziyi izlerken aklınıza, Marco Polo’yu canlandıran İtalyan oyuncunun ana karakter olarak pek de göz dolduramadığı, biraz silik kaldığı, hatta bu dizinin adı Kubilay Han olmalıymış fikri düşüyor. Öte yandan muhteşem kıyafet tasarımı ve alabildiğine görsel ziyafet sunan açık alan çekimleri sizi içine çekiyor. Durağan bir tempoda ilerleyen dizi, tarihi dram sevenleri tatmin edecektir diye tahmin ediyorum.

MV5BMTY0NzEzMjc2MF5BMl5BanBnXkFtZTgwNzA3MjE3MzE@._V1__SX1640_SY769_

Not: Beni biraz sinirlendiren de hiç güçlü bir kadın karakter olmaması. Tamam anladık 13. yüzyıl da bu kadar da olmaz be kardeşim. :)

Not 2: Dizide savaş koreografı Brett Chan ile çalışması planlanan dublör Ju Kun, kaybolan Malezya MH370’in içindekilerden birisidir.

Tanıtım Filmi: