5HavM-GUOkY.showposter_hq

FOX, 13 Ocak 2016’da başlayacak yeni draması Second Chance’ı pilot (ilk) bölümü erkenden yayınlama modasına uyarak kendi internet sitesinden izleyicilerle buluşturdu. Ben de pilot bölümünü çok beğendiğim Second Chance‘e bu tanıtımı yazmaya karar verdim.

Second-Chance-logo-e1448036932435

KÜNYE

Türü: Drama, Bilim-Kurgu
Yayına Başlama Tarihi: 13 Ocak 2016
Süre: 40-45 dk.
Mutfaktakiler: Rand RavichHoward GordonCristina VeranoBrad Turner
Kanal: FOX

second-chance-trailer-fox

KONUSU

Jimmy Pritchard, patlak veren geniş çaplı bir yozlaşma skandalının ardından görevini bırakmak zorunda kalan, 15 yıldır emekli, 75 yaşında eski bir şeriftir. Eşi ölmüş olan Jimmy Pritchard’ın 1 oğlu, 1 kızı ve oğlundan olma 1 kız torunu vardır.

Jimmy, arasının çok da iyi olmadığı oğlunu ziyaret etmek üzere habersiz onun evine uğradığı bir akşam oğlunun evinde gizlice etrafı karıştıran 2 adama denk gelir. Adamlar yüzlerini gören Jimmy Pritchard’ı yaka paça götürür ve intihar süsü vererek bir köprüden aşağı atar. Jimmy Pritchard ölür.

Diğer tarafta ise kemoterapinin işe yaramadığı, başka tedavisi de olmayan bir kansere yakalanan ve sayılı günleri kalan, Lookinglass Teknoloji şirketinin CEO’su, otuzlarının başında olan Mary Goodwin isimli bir kadın ve kendisine çok bağlı, hastalık seviyesinde antisosyal ama aşırı zeki bir biyokimya mühendisi erkek kardeşi Otto Goodwin var. Otto, ‘Lookinglass’ adı verilen, insanların birbiriyle iletişim kurmasına imkan sağlayan bir gözlük algoritması icat etmiş; kız kardeşi Mary de bu algoritmayı kullanarak hali hazırda dünya üzerinde 1 milyar kullanıcısı olan gözlüğü üreterek şu anki değeri 10 milyar dolar olan bir şirketin temellerini atmıştır.

maxresdefault (1)

9 yaşına kadar yalnızca kız kardeşi ile iletişim kuran, daha sonra yaklaşık 3000 kelimelik yeni bir dil oluşturup bu dili sadece kız kardeşine öğreten, kardeşine aşırı derecede bağlı Otto, kız kardeşinin tedavisi olmayan hastalığını öğrendikten sonra kendini diğer icatlardan soyutlar ve kız kardeşi için bir tedavi bulmaya adar. Uzun çalışmalar sonucunda ölü bir bedeni hücreleri yenileyerek tekrar hayata döndürmenin bir yolunu bulur. Bunu balıklar üzerinde denemeler yaparak test eder ve başarılı olur. Vakit kaybetmeden bir an önce insanlar üzerinde de test etmek istemektedir. Fare ve maymun gibi hayvanlar üzerinde test yapmadan ve sonrasında izin almadan insanlar üzerinde test yapmasına kız kardeşi karşı olsa da Otto onu dinlemez ve genetik çeşitliliğinin 10 milyonda 1 olduğunu ve bu çalışma için son derece ideal biri olduğunu iddia ettiği Jimmy Pritchard’ın ölü bedenini morg kayıtlarını değiştirerek gizlice laboratuvarına getirir ve kız kardeşinden gizli teste başlar.

SCH101_TRAILER_POP_200_X_1280x720_574291523867

En uygun büyüme ve kapasite ile tekrar kodladığı hücrelerin yenilenmesi süreci 84 gün sürer. 84 günün sonunda Jimmy Pritchard, otuzlarının başında olabileceği en iyi vücut dinamiği ile hayata geri döner. Geçmişteki otuzlarının başındaki halinden biraz daha farklı bir görüntüye sahiptir yani. Ayrıca aşırı derecede kuvvetlidir. Yeniden hayata dönen Jimmy, ölümü dahil tüm yaşamını da hatırlamaktadır bu arada. Kısa bir içinde olduğu durumu idrak etme sürecinin ardından intihar ettiğinin kabul edildiğini öğrenen Jimmy, bu yalanı ortaya çıkarmak ve öldürüldüğünün açıklığa kavuşturulmasını ister. Ayrıca oğlunun başının dertte olduğunu bildiği için o 2 adamı ortaya çıkararak oğluna da yardım etmek istemektedir.

İlk başta bu dirilme durumu pek hoşuna gitmese de bas bas bağıran bu intikam duygusu ve yeni görüntüsünün kadınların yüksek derecede ilgisini çektiğini fark etmesi sayesinde Jimmy, bu eline geçen 2. şansı en iyi şekilde kullanmaya karar verir. Tabii belirli aralıklarla hücre yenileme tedavisine devam etmesi gerekmektedir.

“Peki Jimmy’nin yeniden hayata dönmesinin Mary’nin tedavisi ile bağlantısı ne?” dediğinizi duyar gibiyim. Mary’nin tedavisi Jimmy’nin yeniden kodlanmış alyuvarlarında saklı. Mary, Jimmy’nin kanını kendine enjekte ederek hayatını sürdürmeye devam edecek bundan sonra. Yani Jimmy’nin hayatı ne kadar Mary’ye bağlıysa, Mary’nin hayatı da o kadar Jimmy’ye bağlı.

Peki, bu yepyeni hayatında Jimmy Pritchard’ın başına neler gelecek? Jimmy, kendisine verilen bu 2. şansı nasıl kullanacak? İzleyip görelim bakalım.

second chance