Screen Shot 2015-07-09 at 11.22.43

NBC’nin pek eşi benzeri olmayan (İngiliz orijinali hariç tabii) sit-com dizisi The Office, adı üstünde, bir ofiste geçen günlük hayatı anlatıyor. “Mockumentary” denen “sözde belgesel çekimi” tekniği ile filme alınan dizide, ofis ortamı ile ilgili bir belgesel hazırlanıyor ve biz olaylara o kamera aracılığıyla bakıyoruz. Yeri geliyor, kahramanlarımızdan biri oturup kameraya özel olarak bir şeyler söylüyor. Ara sıra kameraya bakıp göz devirenler, başını sallayanlar oluyor. Bu hareketlerin çoğunun hedefi ise ofisimizin müdürü Michael Scott (Steve Carell). Evet, Dunder Mifflin kağıtçılığın Scranton, Pennsylvania ofisinin müdürü Michael Scott, insana saç baş yolduran, her hareketiyle “neden ama neden” dedirten ve davranışlarıyla sadece kendisini değil bizi de utanç denizlerinde sürükleyen bir karakter.

MS20

Michael, işini inanılmaz derecede sevdiğinden ve iyi yaptığından, ofis çalışanları ile arasının çok iyi olduğundan gayet emin. Yerli yersiz şeyler yapmak onun uzmanlık alanı; ikide bir insanları toplantı salonunda toplayıp sözüm ona kişisel gelişim sağlayacağına inandığı kendi icadı seminerler veriyor mesela. Ona sorarsanız her konuda uzman; siyah kuşak sahibi olduğunu söyleyen Dwight’ı (ona da şimdi geliyoruz) dövebileceğini söylüyor, iddiaya giriyor ve tüm ofisi toplayıp bir karate salonuna götürüyor örneğin. Ofis müdürlerinin verimlilik raporu sunacağı toplantıya, arka fona U2 eklenmiş, çalışanlarını çektiği bir video ile gidiyor. Daha neler neler… Tam bir gereksiz işler müdürü ve şuursuzluk timsali Michael.

tumblr_muh2ao5z4F1rynk4uo1_500

Michael’ın bir numaralı yardımcısı ve destekçisi, varlığıyla insanı sorgulatan, enteresan ötesi kişilik Dwight Schrute (Rainn Wilson). Dwight, ofisin en kafa karakterleri olan satış sorumlusu  Jim  (John Krasinski) ve resepsiyonist Pam (Jenna Fischer)’in şakalarına maruz kalmaktan bıkmış durumda ama onları suçlayamıyoruz, adam kendisi şaka gibi zaten. İşine düşkün, hayattaki öncelikleri çok farklı ve kesinlikle özel bir tipleme. Michael gibi onun da içi dışı bir aslında. Kelimelerle anlatmak biraz zor, izlemeniz ve tanımanız lazım.

tumblr_muroj50mCJ1qzee63o1_500

Pam, ofisin depo bölümünde çalışan Roy (David Denman) ile nişanlı ama aralarında tutkulu bir aşk göremiyoruz. Jim, Pam’den fena halde hoşlanıyor ve Pam de içten içe onun kollarına atlamak istiyor, her halinden belli. Dizinin en önemli dinamiklerinden biri de zaten şüphesiz bu ikisi arasındaki ilişki.

the-office-image

Ofisin geçici stajyer karakteri Ryan (B.J.Novak) da arkadaş olunacak tiplerden. O da Michael ve Dwight’ın acaip hareketlerine inanamayarak bakıyor. Üstelik Michael’ın ona ekstra bir düşkünlüğü var ve akla zarar şeyler yapıyor, yaptırıyor. Bu yetmezmiş gibi ofisin Hintli karakteri Kelly (Mindy Kaling) ile uğraşıyor; zira kız, Ryan ile aşk yaşadıklarına kendini inandırmış durumda ve Ryan kimi zaman pes etme raddesine gelip Kelly’nin kolunda sürükleniyor. Zaman içinde bu karakterler de bireysel ve çift olarak çok değişik hallere girip çıkıyorlar. Takip etmeye değer. Dizinin en başında değil belki ama ilerleyen zamanlarda öğrendik ki bu iki oyuncu da aynı zamanda çok iyi birer yazar ve zaman içinde beraber de projelerde yer aldılar. Zeki tipler.

tumblr_mmx1n15rdt1rdh9g0o1_500

İriyarı ve dalgacı Kevin, hassas ruhlu hispanik kişilik Oscar, ofisin en yaşlısı – country insanı – çatlak Creed, alkolik Meredith, sevecen Phyllis, siyahi aile babası Stanley, boşanmış insan kaynakları uzmanı Toby, ciddiyeti ve şakaya olan tahammülsüzlüğüyle insanı buz kestiren Angela, önceleri Pam’in nişanlısı Roy ile depoda çalışan ama sonra ofis bölümüne terfi eden Daryl, dizinin diğer önemli karakterleri. Her birinin dinamikleri ofise renk katıyor. Creed’in hayatıyla ilgili sırlar çıkıveriyor ortaya durup dururken. Stanley çalışmamak için elinden geleni ardına koymayan, bulmacasıyla yaşayan bir tip. Michael Toby’den kelimenin tam anlamıyla nefret ediyor. Sebebi belirsiz, adam gayet zararsız ama Michael’ın nefreti o kadar derin ve bunu göstermekten de o kadar çekinmiyor ki, bizim de sevmeyesimiz geliyor zavallı adamı. Angela ile Dwight arasında neler oluyor? Bekleyin, göreceksiniz.

Screen Shot 2015-07-09 at 11.47.38

İlk sezonu İngiliz televizyonlarında olduğu gibi sadece 6 bölüm olan dizi, 2. sezonda 28 bölüme fırlayarak içimize su serpti. Nedir o öyle, 6 bölüm dişimizin kovuğuna gitmez. 2005 – 2013 yılları arasında tam 9 sezon devam eden dizinin kahramanlarında elbette değişiklikler oldu. Sonradan katılan önemli karakterlere de değinelim hemen. Örneğin Andy (Ed Helms), şuursuzlukta yne dünya markası olmaya aday arkadaşlarımızdan biri. Ofisteki ağırlığı giderek artan önemli bir tipleme. Çok komik ve sevilesi, zamanla vazgeçilmez olan Andy’yi de bağrımıza basmak zor olmuyor.

tumblr_naq8afJkeW1swcsyzo1_500

Dizinin ilerleyen sezonlarında aramıza katılan Erin (Ellie Kemper) saflıkta o derece sınır tanımıyor ki, Michael’ın her anlamsız isteğini sonsuz ciddiye alıyor ve ona sınırsızca sahip çıkıyor. Deli dolu, pozitif ötesi, çok aydınlık bir karakter. Onu da seviyoruz, elde değil. Hem onu sadece biz değil, ofisin şu an için anlatması güç yeni pozisyonundaki taze elemanı Gabe (Zach Woods) de çok seviyor. Haliyle Gabe de deli. Aşağı yukarı hepsi deli bunların zaten.

tumblr_npuwe6ZbyC1uot5sro5_500

Dizide bir ara önemli bir karakter olarak görünen Karen (Rashida Jones), Michael’ın ilk ciddi ilişkisini yaşadığı, sevgili olabildiklerine başta bir anlam veremediğimiz ama deli olduğuda şüphe götürmez kurumsal insan Jan (Melora Hardin), Michael’ın ara sıra karşı karşıya gelip hesap vermek zorunda kaldığı büyük patronlardan David (Andy Buckley), dizinin önemli sayılabilecek tiplemelerinden birkaçı. Onun dışında sayısız konuk var ve bazıları gerçekten hatırı sayılır isimler tarafından canlandırılıyor; Kathy Bates, Idris Elba, Will Ferrell, Roseanne Barr, James Spader gibi. Hatta Spader şaka maka 25 bölümde görünmüş, çok çatlak ve kalantor bir tiplemeye hayat veriyor. Sonradan samimi olduğumuz Holly (Amy Ryan)’yi de seveceksiniz, görün bakın. Ah bu arada, dizinin İngiliz orijinalinin yaratıcısı ve oranın Michael Scott’ı Ricky Gervais’in konukluğu da epey leziz.

5 Emmy de dahil olmak üzere pek çok ödülü olan The Office ile ilgili hayranlarının keyif alacağı bir sürü ek bilgi var. Örneğin ofisteki bilgisayarlar internete sahiden bağlı, oyuncular öyle takılıyorlarmış çekimler sırasında arada. Dizinin jeneriğinde arabadan yapılan çekimleri amatör bir şekilde John Krasinski ve arkadaşları yapmış. Jeneriği izlemenin vakti şimdi tabii, buyrun.

Toby karakterini canlandıran Paul Lieberstein da dizinin yazarlarından biri ve hatta oyuncu olarak dizide sadece 1 bölüm yer alması kararlaştırılmış. Hiç oyunculuk deneyimi yokmuş zira. Ama NBC başkanı kendisinden o kadar etkilenmiş ki, “O kızıl saçlı adamı daha çok görmemiz lazım,” diyerek kendisine kapıyı açmış. Çok detay olacak bir hoşluk ile bitirelim, biz severiz böyle şeyleri dizi canavarları olarak: Dwight, Jim için “dünyanın en uzun boylu Hobbit’i” demişti bir bölümde. İngiliz versiyonundaki Jim’i, Martin Freeman canlandırmıştı. Kendisi biliyorsunuz dünyaca ünlü bir Hobbit’tir.

NOT: Bu tanıtım, elden geçirilip zenginleştirilmiş yeni sürümüyle huzurunuzda, buyrunuz.