yabancı dizilerin hızından, süresinden, çokluğundan, kalitesinden hiç yerli yapımlara bakamaz olduk. baktırmıyorlar resmen. uzunluktan bunaldık, yavaşlıktan gına geldi, 1 sezonda bölüm sayısı çokluğu içimizi kıydı vs. derken bazılarımız hiçbir yapıma göz bile atamaz olduk. fakat bazen az da olsa bu saydıklarımızdan nasibini az almış, kaliteli yapımlar çıkıveriyor ortaya. yenilerden bana göre çemberimde gül oya ve bıçak sırtı, kimilerine göre ise aşk-ı memnu, ezel vb. gayet kaliteli, keyifle izlenebilen yapımlardır.tanıtımını yapacağım dizi de kanal d ekranlarında henüz yayınlanmaya başlayan, eski bir türk filminden diziye uyarlanan “fatmagül’ün suçu ne?” isimli yapım.

beren saat - fatmagül

beren saat – fatmagül

konu;
olaylar şimdilik bir sahil kasabasında cereyan ediyor. sessiz, sakin bir kız olan fatmagül abisi rahmi ve yengesi mukaddes’le birlikte yaşamaktadır. nişanlısı (hem de çocukluk aşkı) mustafa‘yla evlenmesine az zaman kalmıştır. kerim, demir atölyesinde çalışan bir gençtir. zengin muhitten arkadaşları selim, erdoğan ve vural’la yazları birlikte vakit geçirmektedir. bu yaz selim, babasının baskısıyla nişanlanmıştır. nişan gecesi bu dört genç, geç saatlerde içip kafayı bulurlar ve nişanlısını denize uğurlamaya gelen fatmagül’ün orada ve yalnız olduğunu farkederler.

kerim (engin akyürek) - fatmagül - mustafa

kerim (engin akyürek) – fatmagül – mustafa

fatmagül tecavüze uğrar (beren saat tecavüz sahnelerinin çekimlerinden önce psikolojik destek almış). içlerinde bir tek kerim dokunamaz ona. fakat olaylar öyle bir cereyan eder ki (gençlerin zengin aileleri sayesinde) fatmagül kerim’le evlendirilir. artık fatmagül’ün tüm hayatı kararmıştır.

oyuncular

oyuncular

kadro;
dizinin orijinali olan sinema filminin senaryosu vedat türkali’ye ait. sinema filminde fatmagül rolünde hülya avşar oynamıştır. 2010 yapımı dizide ise beren saat devralmıştır bayrağı. beren saat’e eşlik eden engin akyürek kerim rolündedir. ay yapım’ın diğer dizilerini de olduğu gibi bu dizinin de senaryosunu ece yörenç ve melek gençoğlu kaleme alıyor. dizinin yönetmeni hilal saral.tanıtım videoları;

&feature=channel

&feature=channel

&feature=fvst