Çoğunluk gibi ben de Summer Glau‘yu 2008’de TSCC(Terminator: The Sarah Connor Chronicles) ile tanıdım (aşık oldum). Daha sonra kendisine, The Big Bang Theory‘de çok kez adı geçen Firefly‘da izleyip hayran oldum. Oynadığı çoğu bilim kurgu dizi ve filmleri ile beğeni toplamış amma velakin dizilerinin hepsi acımasız, anlamsızca iptal edilmiştir; hala da edilmeye devam ediyor. Summer’ın oynadığı ağzımıza bal çalınıp geri çekilen dizilere bir bakalım.

Firefly’la başlayalım. Sadece 14 bölüm süren, imdb‘de en iyi dizilerde 8. sıradaki bilim kurgu western tarzı, arkasında gözü yaşlı ciddi bir hayran kitlesi bırakmış dizidir. Yapımcısı Buffy the Vampire Slayer, Angel ve Dollhouse‘un da yapımcısı Joss Whedon‘dur.Baş karakteri Yüzbaşı Malcolm ”Mal” Raynolds’ı canlandıran Nathan Fillion‘ın bir TV programında Yeterli param olsa Firefly‘ın tüm haklarını satın alırdım demesi üzerine online mecralarda hayranları bağış toplamaya bile başlamış. Hikayesi sezon sonunda bir filmle (Serenity) tamamlanan dizinin bize Summer Glau’yu tanıştırması sebebiyle çok ayrı bir yeri vardır.

Fox’un gözümüzün yaşına bakmadan iptal ettiği 2. bilim kurgu TSCC’ye gelecek olursak… Terminator serisinin 2 ile 3. filmlerinin arasında geçen, hepimizin bildiği bu dizide Summer’ın dişi terminator olarak John Connor‘u bazen devreleri bozulsa da Skynet’ten başarılı bir şekilde korumasına tanıklık ediyoruz.Güzel balerinimiz bu diziyle birkaç ödüle de layık görülmüştür. Burada da yine Summer’ı kaliteli bir kurgu, tatmin edici özel efektler, harika dövüş sahneleriyle izliyor ama yine en heyecanlı yerinde dizinin iptal edilişine tanık oluyoruz.

Glau’yu daha sonra 2009’da başlayıp 2 sezon devam edebilmiş Dollhouse‘da 4 bölümde bebeklerden biri olarak izliyoruz. Joss Whedon yapımı bu diziye 2. sezon ortalarında katılan dahi kız, bir kaç bölüm oynadıktan sonra Fox’un laneti bizi yine ayırıyor.

Son olarak sene başında 2 yıllık hasreti bitiren The Cape başlamıştı. Örneklerinden farklı olan bu süper kahraman dizisinde hacker olarak kahramanımıza yardım eden Orwell‘imizi hayranlıkla izlemeye devam ediyorduk ki bizi hayal kırıklığına uğratan bu sefer de NBC oluyor.Ve yine hasret başlıyor. Bakalım bir daha ne zaman göreceğiz Summer Glau’yu…