Türkiye’nin fazlasıyla alışık olduğu bir kelime “Ah Kalbim”. Çok sevilen bir şarkının adı olması da bunu etkiledi kuşkusuz. TRT’nin mayıs ayında ekranlarla buluşan sitkomunun adı da Ah Kalbim. Tamer Karadağlı ve Fadik Sevin Atasoy ise diziyi taşıyor gibi görünüyor.

Dizi dul, 3 çocuklu, babası, erkek kardeşi ve çocuklarıyla yaşayan doktor Kamuran‘nın (tamer karadağlı) çalıştığı bir poliklinikte ve evinde geçiyor. Estetik polikliğinde çalışan ortağı Sevilay (fadik sevin atasoy) bu kliniği babasına Kamuran’la birlikte olabilmek ve onu sürekli görebilmek için açtırmıştır. Candan (sezin akbaşoğulları) da klinikte psikiyatr olarak çalışmaktadır.

Kamuran’ın kardeşi olan Atilla (emre kınay) ise işsiz, fakat yeğenleriyle iyi anlaşan amca rolünde. Ayrıca her ilişkisindeki gelişmeler diziye ayrı bir renk katıyor. Kamuran’ın babası Hakkı Bey rolünde ise, Zihni Göktay oynuyor. Evin küçük oğlu Emre futbolla içli dışlı. Evin tek kızı olan Selin ise sorumluluklardan kaçan bir genç kızdır. Batu(han) üniversite sınavlarına hazırlanmakta olan, ama yaşam tarzıyla diğer ev sakinlerinden farklı olan bir gençtir.

Kamuran, Hakkı Bey, Atilla
Kamuran, Hakkı Bey, Atilla

Daha önce TRT’de çocuk programlarında görev alan fadik sevin atasoy, diyaloglarıyla kırıp geçiriyor diyebiliriz. Kamuran’a olan aşkını her bölümde farklı bir şekilde ifade etmeye çalışıyor. Amerikan sitkomları gibi, her bölüm bağımsız bir senaryoyla geçiyor. Ama çoğu zaman bölüm bitmeden olay kavranıyor. Bu da haliyle izleme isteğini öldürüyor. Senaristlerin bunu halletmesi halinde dizi, oyuncuların üzerinden gitmekten kurtulacak gibi gözüküyor. Bunun yanında, Emre Kınay‘ın müthiş oyunculuğu ise diziye ayrı bir renk katıyor diyebiliriz. Sezin Akbaşoğulları‘nı genel olarak sıkıcı buluyorum. Sanki zorla oynuyor gibi. Bunun yanında, dizinin geri kalan oyuncuları kadar ünlü olmayan Arzu Balkan‘ın rolü ise hiç bir yere oturmuyor.

Büyük üstad Zihni Göktay ise, her zamanki gibi mükemmel oynuyor. Emre Kınay’la olan diyalogları ise ise ayrı bir güzellik katıyor diziye. Dizi, Tamer Karadağlı ve Fadik Sevin Atasoy’un üzerinden yürümezse ve senaryo biraz daha geliştirilebilirse daha iyi olacağa benziyor. Bunun yanında, TRT’nin de diziyi yayınlarken reklamları kısa tuttuğunu belirtmek istiyorum. Bu, dizinin izlenirliğini artıran başlıca etmen bence. Avrupa Yakası‘nın iyice baydığı bu sezondan sonra, Ah Kalbim iyi bir alternatif diye düşünüyorum. Umarım reyting kurbanı olmaz. Zira gülmek için pek fazla yerli alternatifimiz yok.

ah kalbim oyuncuları
ah kalbim oyuncuları