Bir partide sizin olmayan bir çocuğu tokatlarsanız neler mi olur? Merak ediyorsanız karşınızda:

The Slap

Avustralyalı yazar Christos Tsiolkas‘ın 2008’de kaleme aldığı aynı isimli romandan uyarlanan bu mini dizi, 8 bölümlük bir Avustralya yapımı. 50 küsür dakikalık bölümlerden oluşan drama, 6 Ekim 2011’de başlayıp 24 Kasım 2011’de sona ermiş. Yapımcı koltuğunda Penny Chapman oturuyor. Avustralya kanalı olan ABC1’de yayınlanmış. Daha sonra 2015’te Amerikalılar tarafından da uyarlanan yapımda(The Slap (US)) Melissa George rolünü tekrar ediyor.Bir doğum günü partisi hazırlığıyla başlıyor dizi. Dört bir yandan uzak, yakın aile üyeleri, misafirler çağrılmış. Kardeşler, kuzenler bir arada. Hazırlanmış birbirinden lezzetli yemeklerle, tatlılarla yanında da alkolle konuklar partinin tadını çıkarıyor.

Taa ki o ana kadar…

Ortalığı birbirine karıştırıp sabırları zorlayan bir çocuk, konukların birinden tokadı yiyor ve işler karışıyor. Çocuğun ailesi işi şikayete ve soruşturmaya kadar götürüyor. Partideki herkes ifade vermek, taraf seçmek zorunda kalıyor. Siz de tarafınızı seçin, soruşturma başlıyor.8 bölüm 8 karakter üzerinden ilerliyor dizi. Her bölüm ismini aldığı karakterin özel hayatına odaklanıyor. Bir yandan da onlar üzerinden bu olayın etkilerini, onların olaya bakış açısını ve taraflarını da gözlemliyoruz.

hector_220

Hector (Jonathan LaPaglia)

40 yaşına girmek üzere. Doğum günü partisine eşini kırmamak için razı oluyor.

aisha_220

Aisha (Sophie Okonedo)

Hector’ın sevgi dolu eşi. Veterinerlik yapıyor. Kocası için aylardır bu partiyle uğraşıyor.

anouk_220

Anouk (Essie Davis)

Hector’ın çocukluk arkadaşı. TV dizisi yazarlığı yapıyor. Roman yazma hayalleri var.

rhys_220

Rhys (Oliver Ackland)

Anouk’un sevgilisi. Anouk’tan neredeyse 20 yaş genç bir oyuncu. Müzikle de ilgileniyor.

harry_220

Harry (Alex Dimitriades)

Hector’ın kuzeni. Kendi şirketinde mühendis. Konuklardan birinin çocuğunu tokatlıyor.

sandi2_220

Sandi (Diana Glenn)

Harry’nin eşi. Lüks bir yaşamları var. İstediği her şeye sahipken şimdi her şeyini kaybedebilir.

 

gary_220

Gary (Anthony Hayes)

Tokatlanan çocuğun babası. Potansiyeline ulaşamamış, kendini alkole vermiş bir adam.

rosie_220

Rosie (Melissa George)

Gary’nin eşi. Oğlu konusunda çok hassas, bu yüzden tokat olayını çok ciddiye alıyor.

hugo_220

Hugo (Julian Mineo)

Partide yapmadığı huysuzluk kalmıyor, sağı solu dağıtıp çiçekleri yoluyor. Sonunda da tokatı yiyor.

connie_220

Connie (Sophie Lowe)

17 yaşında genç bir kız. Sekreterlik yapıyor. Hectorlar için çocuk bakıcılığı yapmış zamanında.

richie_220

Richie (Blake Davis)

Connie’nin yakın bir arkadaşı. Biraz saftirik bir çocuk.

Dizinin ilk bölümünden itibaren Yunan esintilerini fark ediyorsunuz. Arka planda çalan müzikler, farklı dilde konuşmalar derken, meğer farkında olmadan çok kısa süre bulunduğum Yunanistan’ın karakteristik özellikleri aklımda yer etmiş. Taraflardan birinin Yunanlı olduğu belli olana kadar “Avustralya dizisi bu yahu, Yunanistan ne alaka?” deyip durdum kendi kendime. Büyükanne ile büyükbabayı görünce de Yunanlıların ne kadar Türklere benzer davranışları olduğunu görüyorsunuz. Bu açıdan beni eğlendirdiğini söyleyebilirim birkaç sahnede.

Diziye gelirsek, henüz bitirmediğimden net bir şey söylemem mümkün değil ama ilk 2 bölüm itibarıyla beni devamını izlemeye ikna etti. Oyunculuklar gayet iyi. Kalabalık kadroda gözüme batan bir oyunculuk görmedim.

Tatil dönemini mini dizilere ayırmıştım ve şu ana kadar başından mutsuz kalktığım olmadı. Bunda da hayal kırıklığına uğramayacağımı düşünüyorum. Çok daha bilindik oyuncularla çekilmiş uyarlamasını izleyip izlememek konusunda gelgitler yaşamış olsam da yine klasik şekilde orijinali varken uyarlaması izlenmez dedim ve daldım. Bu sayede yine muhteşem bir kadınla tanışmış oldum. Sarah Lancaster ve Mini Anden melezi Essie Davis. 2. bölüm onun üstüneydi ve hayran hayran izledim.

Ben güzel bir mini dizi olacağına ve başarılı bir finalle sona ereceğine inanıyorum. İlk 2 bölümden cesaret alarak tavsiye etmekten de çekinmiyorum. İzleyin işte kısacası. Bunlar da tanıtım filmleri: