Bugün Finlandiya yapımı bir dizinin tanıtımıyla sizlerleyiz: Karppi

2018 yılı ilkbaharında Finlandiya’nın YLE TV2 kanalında izleyici ile buluşan Karppi, başrol oyuncusu Pihla Viitala‘ya Finlandiya’da Kultainen Venla Ödülleri‘nde ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü getirdi. 2018 yazında dünya genelindeki yayın hakları Netflix tarafından satın alınan Karppi, Netflix’te Deadwind adıyla izleyiciye sunuldu.

Dizinin senaryosunu Rike Jokela, Kirsi Porkka, Jari Olavi Rantala üçlüsü kaleme almış. Jokela ayrıca yönetmenlik görevini de üstlenmiş. Yapımcıları arasında Riina Hyytiä, Suvi Mansnerus ve Jojo Uimonen gibi isimler bulunuyor.

Adını merkez karakterinden alan dizilerden biri olan Karppi, bir cinayet hikayesi gizeminin merkeze oturtulduğu suç draması olma özelliği taşıyor. Dizinin ilk sezonu 12 bölümden oluşmakta. 2. sezon onayı da mevcut. 2. sezonun 2020 yılı içerisinde izleyiciyle buluşması bekleniyor. Dizinin bölüm süreleri ise 43-48 dakika arasında değişmekte.

Orijinal dili Fince olan dizide birkaç bölümde İngilizce, birkaç sahnede de Almanca konuşulduğuna denk geliyoruz ayrıca.

KONU

Helsinki’de Tempa isimli büyük bir şirkete ait inşaat sahasında çalışan bir kadın şirketin verdiği bir partiden 2 gün sonra yukarıdaki fotoğrafta gördüğümüz vaziyette gömülmüş halde ölü bulunur. Söz konusu cinayet davasını araştırmak üzere 2 ay önce kocasını kaybeden ve işe yeni dönen otuzlu yaşlarda yaslı bir dul olan Sofia Karppi görevlendirilir. Karppi’nin bu davadaki ortağı ise Sakari Nurmi isimli genç bir dedektiftir. Cevaplanması gereken soru ise Anna Bergdahl’ı kim, neden öldürmüştür?

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

=Sofia Karppi=

Davayı araştıran tecrübeli dedektifimiz. Kocası 2 ay önce vefat etmiş ve hala yas hali devam etmekte. İşine yoğunlaşarak yaşamına devam etmeye çalışıyor ve bu konuda fena bir iş çıkarmıyor.

Birkaç yıl önce ailesiyle beraber Almanya’nın Hamburg şehrine taşınmışlar eşinin işi dolayısıyla. Eşi vefat edince Sofia’yı orada tutan bir şey kalmamış ve Helsinki’ye geri taşınmaya karar vermiş çocuklarıyla beraber. Helsinki’ye dönünce de eski işini geri almış ve bu dava onun geri dönüşten sonraki ilk davası konumunda.

Zeki, karizmatik, korkusuz, çalışkan, kararlı, bir miktar başına buyruk, soğukkanlı ve işinde oldukça başarılı bir dedektif Sofia Karppi.

Karaktere Hansel & Gretel: Witch Hunters isimli sinema filmi ve Arctic Circle dizisinden anımsanabilecek Pihla Viitala canlandırıyor.

=Sakari Nurmi=

Sofia’nun söz konusu davadaki ortağı. Her ne kadar Sofia onu pek bu davada yanında istememiş olsa da o bu durumu çok fazla kafaya takmıyor ve elinden geldiğince Sofia’ya davada yardımcı oluyor. Soğukkanlı ve karizmatik bir dedektif, ıssız ve yalnız bir adam.

Karakteri Lauri Tilkanen canlandırıyor.

=Anna Bergdahl=

Davamızın maktülü. Gençliğinde milli bir yüzücüymüş. Şimdilerde ise bir sosyal çalışmacı. Tempa firmasında ise bir projede danışmanlık yapmaktaymış. Evliymiş ve 2 kız çocuğu annesiymiş.

Anna Bergdahl rolünde Pamela Tola karşımıza çıkıyor.

=Usko Bergdahl=

Anna’nın kocası. Şu sıralar taksi şoförü olarak çalışmakta. Eşi öldürüldüğü sırada başka bir şehirdeymiş kızlarıyla beraber.

Karaktere Jani Volanen hayat veriyor.

=Alex Hoikkala=

Tempa firmasının ortaklarından biri. Daha çok işin projeler kısmıyla ilgileniyor. Tempa, bir aile şirketi. Kız kardeşi Julia (Pirjo Lonka) da ortaklardan biri ve yönetimde söz sahibi. Erkek kardeşi Roope (Riku Nieminen) ise şirketin güvenlik işlerinden sorumlu. Şu sıralar temiz enerji üzerine çok önemsediği bir projeyle ve il meclisinden almaya çabaladığı gerekli izinlerle meşgul. Linda (Jonna Järnefelt) isimli bir aktrisle evli.

Karakteri Tommi Korpela canlandırıyor.

*Sofia’nın Hamburg’dan Helsinki’ye taşındığı için mutsuz olan ve Sofia ile pek anlaşamayan üvey kızı Henna rolünde Mimosa Willamo‘yu izliyoruz.

*Sofia’nın öz kızı Emil rolünde Noa Tola karşımıza çıkıyor. Babasını özlediği yetmezmiş gibi annesi de işte çok fazla vakit geçirince yalnız kalıyor. Onunla ilgilenmek daha çok Henna’ya kalıyor.

*Usko ve Anna’nın 11 yaşındaki kızları Armi rolünde Eedit Patrakka‘yı, 13 yaşındaki kızları Isla rolünde ise Elsa Brotherus‘u izliyoruz.

*Karppi ve Nurmi’nin amiri Tapio Koskimäki rolünde Raimo Grönberg karşımıza çıkıyor.

*Karppi ve Nurmi’ye davada yardımcı olan bir dedektif olan Raisa Peltola rolünde Vera Kiiskinen‘i izliyoruz.

*Usko ve Anna’nın yardımsever komşuları Jarkko ve Maria rollerinde Mikko Nousiainen ve Marjaana Maijala karşımıza çıkıyor.

Kadroda ayrıca Tobias Zilliacus, August Wittgenstein, Ville Myllyrinne, Jemina Sillanpää ve Ylermi Rajamaa gibi isimler yer alıyor.

YAZARIN NOTU

Baştan sona büyük bir keyifle izletti kendini Karppi. Akıcı ve sürükleyiciydi. Bu tarz bir cinayet hikayesini 12 bölüme yayıp da sıkmadan, ilgiyi dağıtmadan, ciddiyeti bozmadan ve burun kıvırtmadan izletmek her baba yiğidin harcı değil kesinlikle. Mekanlar, manzaralar, atmosfer, çekimler… Bu açıdan da oldukça başarılıydı dizi. Pek haz etmediğim soğuk hava, cazip bir yan unsur olarak yansıtılmıştı. Tüm bunların ortasında Sofia Karppi gibi güzel, zeki ve karizmatik bir dedektifi izlemesi inanılmaz keyifliydi. Pihla Vitala, oldukça iyi bir iş çıkarmış cidden. Karppi ve Nurmi karakterleri arasındaki uyum da gayet iyiydi elbette. Birbirlerini çok iyi tamamlayan 2 karakter oldular. Kısacası her açıdan başarılı buldum diziyi. Ucu kapalı ve sonu da tatmin ediciydi. Türünün başarılı örneklerinden biriydi kesinlikle. Yeni sezonu heyecanla bekliyorum.

Dizi için puanım: 8.8/10

FRAGMANLAR