Birçok ülkede orijinal dizi işine girişen Netflix’in son bombası Edha oldu. Netflix’in ilk orijinal Arjantin yapımı dizisi olma özelliği taşıyan Edha‘nın 10 bölümlük ilk sezonu 16 Mart 2018 tarihinde izleyici ile buluştu. Dizinin 2. sezonunun olup olmayacağı ise henüz belli değil.

Dili İspanyolca olan dizinin bölüm süreleri 37 ile 43 dakika arasında değişiyor. Bölümlerin çoğunluğu 40 dakikanın altında.

Aşk, tutku, suç ve gizem ögelerini harmanlayan ve moda dünyasının arka planına ışık tutan Edha’nın yönetmenliğini Daniel Burman üstleniyor. Yazar kadrosunda Virginia MartinezMarta BetoldiFernando CastetsDaniel Cúparo ve Mario Segade bulunuyor.

KONU

Konu ve Karakter Bölümü İlk Bölüm İspiyonu (Spoilerı) İçerir

Dizi, Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te yaşayan Edha isimli genç ve başarılı bir moda tasarımcısını merkezine alıyor.

Edha’nın kendi ismini verdiği Edha isimli bir tasarım ve üretim şirketi var. Genel olarak kadın giyimi üzerine yoğunlaşsa da geçmişte erkek giyimi üzerine de denemelerde bulunmuş Edha. Şirketi babası Lorenzo ile beraber yönetiyor. Tasarım işlerinden o sorumluyken mali işlerle Lorenzo ilgileniyor. Edha’nın en yakın arkadaşı Antonio da Edha’nın sağ kolu olarak üretim işlerinden sorumlu durumda.

Şirket, üretim maliyetini azaltıp kazancı artırmak adına suç ve fakirlik oranının yüksek olduğu kenar bir mahallede insanların kötü şartlarda ucuza çalıştırıldığı gizli bir atölye açmış son dönemde. Bu atölyede yangın çıkıyor, atölyede çalışan onlarca insan yanarak ölüyor ve böylece hikayemiz başlamış oluyor.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Edha

Konu bölümünde kendisinden epeyce söz ettiğimiz Edha karakterine Juana Viale hayat veriyor.

Edha, 32-33 yaşlarında bekar bir anne. Soğukkanlı, kendinden emin, yetenekli, stil sahibi bir kadın. Zeki biri ama hafiften ben merkezci bir karaktere sahip olmasının da etkisiyle etrafında olup biten olaylara karşı ilgisiz kalıp hafiften safa yatma gibi bir huyu da var. İş ve aile hayatını dengede tutmaya çalışan ama işini bir tık daha ön plana koyan, kendine has bir yeteneği olan lakin kendisi gibi bir sanatçı olan rahmetli annesi Ines’ten de ilham almayı ihmal etmeyen biri. Bunca yıldır tek başına büyüttüğü biricik kızının babasının yıllar sonra ortaya çıkıp kızının hayatında yer edinmeye çalışmasından rahatsız.

Elena

Edha’nın 16 yaşındaki güzeller güzeli kızı Elena karakterini Delfina Chaves canlandırıyor.

Elena baba sevgisinden uzak bir şekilde moda dünyasının spot ışıkları altında büyümüş, annesi tarafından sevilse de işi ile kıyaslandığında 2. plana itilmiş bir genç kız. Soğukkanlı ve sorumluluk sahibi bir genç olsa da yeterince olgun olduğunu söylemek mümkün değil. Babasının yıllar sonra çıkıp gelmesi ile karışık duygular içerisinde. Şu sıralar annesinin yanında modelliğe ısınma turları atıyor. Boş vakitlerini en yakın arkadaşı Delfina ile ile beraber geçiriyor genel olarak.

Lorenzo

Edha’nın babası Lorenzo karakterine Osmar Núñez hayat veriyor.

Lorenzo gücü elinde tutmayı seven, soğukkanlı bir şekilde yalan söyleyebilen, ağzı iyi laf yapan ve kolaylıkla insanları manipüle edebilen sırlarla dolu bir adam.

Antonio

Edha’nın şirketteki sağ kolu ve en yakın arkadaşı olan Antonio karakterini Brian Beacock canlandırıyor.

Antonio, eş cinsel bir Yahudi. Şirket için de Edha için de önemli biri. Soğuk ve hafiften kendini beğenmiş bir mizacı var.

Luciano Jáuregui

Edha’nın babası Jáuregui karakterini Pablo Echarri canlandırıyor.

Jáuregui, şehirde önemli bir hukuk adamı. Çok yakında terfi almaya ve çok daha etkili bir mevkiye gelmeye hazırlanıyor. Evli, uyumlu bir karısı ve bebeği var. Edha ile o 16 yaşındayken beraber olmuş. Sonrasında baba olmayı istememiş ve çekip gitmiş. Şimdi ise 16 yaşındaki kızının hayatında olmak için geri dönüyor. Sert mizaçlı, hafiften inatçı bir adam.

Teo

Yanan atölyenin başındaki şefin erkek kardeşi. Suça meyilli, sert mizaçlı, soğukkanlı bir tip. Ağabeyinin de yangında vefat etmesi sonrası yangında ölen çalışanların yakınları tarafından yangının sorumlusu olduklarını düşündükleri rahmetli ağabeyiyle beraber suçlanıyor ve saldırganca tavırlarla karşılaşıyor mahallede. Ağabeyinin yangının sorumlusu olmadığını ispat etmek ve onun ölümünün intikamını almak için kendince planlar yapıyor.

Teo karakterine Andrés Velencoso hayat veriyor.

Celia

Teo’nun kız arkadaşı Celia karakterini Sophia Gala Castiglione canlandırıyor.

Teo ve rahmetli ağabeyi ile beraber başka bir ülkeden Arjantin’e göç etmişler. Çok para kazanıp daha iyi bir hayata sahip olmak istiyor ve bu yolda yöntem konusunda pek de sınır tanımıyor. Hırçın ve saldırgan bir yapısı var. Kafasına koyduğu şeyi sonuçlarını pek düşünmeden yapan tiplerden.

Yustín

Teo ve Celia’nın mahalleden tanıdığı, uyuşturucu ticareti işinde olan belalı bir tip. Küçük bir modellik ajansı var ayrıca.

Yustín karakterini Flavio Mendoza canlandırıyor.

Delfina

Elena’nın en yakın arkadaşı Delfina karakterinde Malena Villa‘yı izliyoruz.

Küçük çapta uyuşturucu alıp satan rapçi bir erkek arkadaşı var. Sigara, alkol, uyuşturucu, seks… Ne varsa deneyimlemiş, asi ruhlu bir genç kız. Elena’yı da gittiği yerlere peşinden sürüklüyor bir şekilde.

Julián

Antonio Birabent ise Delfina’nın babası Julián karakteri ile karşımıza çıkıyor dizide.

Julián, hem Delfina hem de Elena’ya karşı ilgili davranan bir baba. Bazen garip kaçan seviyede fazla ilgili hatta. Başarılı bir cerrah. Soğuk mizaçlı, hafiften ısrarcı bir tip.

Andrés Pereyra

Yangın dosyasını araştıran dedektif. Lorenzo’ya karşı geçmişten gelen bir takıntısı var.

Andrés Pereyra karakterine Daniel Hendler hayat veriyor.

YAZARIN NOTU

Edha, bölümler ilerledikçe kendisini sevdiren bir dizi. Bölümler ilerleyip olaylar geliştikçe daha fazla içine çekiyor insanı. Bu sebeple izlemek niyetinde olanların ilk 1-2 bölümde sabırlı olmaları yararlarına olacaktır. Sonrasında gayet ilgi çekici ve akıcı bir şekilde yol alıyor hikaye.

Başroldeki Juana Viale gayet başarılı bir performans ortaya koyuyor. Karanlık ve karizmatik bir karakter Edha. Diğer başrol Andrés Velencoso da ilk bölümlerde fazlaca sırıtsa da sonradan daha izlenesi bir hal alıyor. Genç aktris Delfina Chaves’in güzelliği ise takdire şayan. Genel olarak Andrés Velencoso haricinde göze batan bir oyuncu yok ilk birkaç bölümde.

Arjantin’de moda anlayışı, suça bakış açısı ve adalet olgusu, ekonomik statülerin günlük yaşam ve insanlar üzerindeki etkileri, aile değerleri, aşk ve tutkunun yansıması gibi ayrıntılara ışık tutuyor oluşu da farklı kültürlere merakı olan izleyiciler için cazip bir seçenek haline getiriyor diziyi.

FRAGMAN