İngiliz BBC Three kanalında geçtiğimiz senenin temmuz ayında Fleabag isminde yeni bir dizi başlayıverdi. Dışarıdan baktığımızda süresinin kısa olmasının da katkısıyla komedi olarak adlandırılan bu dizi aslında kesinlikle sadece komedi değil; elimizde bir komedi-drama dizisi var. Zaten ilk sezonu da uzun değil, altı bölümcük.

Phoebe Waller-Bridge’in senaristi ve başrolü olduğu dizi, onun 2013’te sergilediği tek kişilik tiyatro oyunundan uyarlama. Şimdiye kadar pek çok ödül alan dizi, son olarak Phoebe’ye Komedi Programında En İyi Kadın Oyuncu Performansı dalında BAFTA kazandırdı.

Konusu

Fleabag, temel olarak günümüzde Londra şehrinde yaşayan ve kod adı Fleabag olan genç bir kadının hayatını devam ettirme çabasını işliyor.

Karakterin en yakın arkadaşı bir süre önce intihar etmiş. Nedenini ilk başta bilmiyoruz ama yavaş yavaş arkasındaki gizem aralanmaya başlıyor. Fleabag ise birlikte işlettikleri, pek de iş yapmayan kafelerini bir şekilde ayakta tutmanın çabası içinde. Aslında ekonomik anlamda kafeye bel bağladığından değil, daha çok arkadaşının anısını ayakta tutma düşüncesinde.

Bir yandan da erkeklerle çıkmaya devam eden karakterin sevgililileriyle ve ailesiyle yaşadıklarını da izleme fırsatımız oluyor. Tüm bunlar olurken de Flebag ara ara ekrana bakarak bize doğru (bknz: dördüncü duvarı yıkmak) konuşma yapıyor.

Boo ve Fleabag

Kadrosunda ise Waller-Bridge haricinde Sian Clifford, Hugh Skinner, Brett Gelman, Bill Paterson, Olivia Colman ve Ben Aldridge gibi isimler bulunuyor. Paterson karakterin babasını, Clifford kız kardeşini, Colman da cici annesini canlandırıyor. Dizide bahsi geçen ve arada sırada geçmişe gittiğimizde karşımıza çıkan rahmetli yakın arkadaşı da Jenny Rainsford canlandırmakta.

Fleabag’in de her birisiyle tuhaf ve/veya karmaşık bir ilişkisi var.

Not: Waller-Bridge’in kız kardeşi dizinin müziğini hazırlamış, annesi de ilk bölümde konuşmacı bir karakterle konuk oyuncu olarak yer almıştır. Pislik ve adi gibi argo anlamları olan Fleabag, Waller-Bridge’e kendi ailesi tarafından takılan bir lakaptır. Ayrıca Olivia Colman da Waller-Bridge ile birlikte aynı kategoride BAFTA adaylığı kazanmıştır.

Not 2: Dizi, BBC Three yayınından sonra bir kere de BBC Two’da yayınlandı. Amerika’daki yayını ise online yayın platformlarından Amazon’da gerçekleşti. Fleabag‘in henüz resmi olarak ikinci sezon onayı yok. Ancak Waller-Bridge ikinci sezon hakkında fikirlerinin olduğunu, diziyi geri getirmeyi düşündüklerini ancak önemli olanın uygun zamanlama olduğunu açıkladı.

Nasılı ve Dahası:

Girişte de bahsettiğim gibi Fleabag, komedisi kadar draması da ağır basan bir dizi. Hatta ben drama kısmını daha iyi işlediklerini düşünüyorum. Kadrosu genel olarak iyi ama asıl yük tabii ki daha önce Glue’da ve Broadchurch’te de izleme fırsatı bulduğum Waller-Bridge’in üzerinde. Olivia Colman’ı da burada izlemek tatlıydı, üstelik beklediğim gibi diziye komedi anlamında renk katan bir isim olmuş. Dördüncü duvarı yıkmaları ise rahatsız etmiyor, hatta burası da komediye hizmet ediyor.

Dizinin ikinci sezonu muhtemelen söylendiği gibi bir ara gelecek, çünkü sadece ödülleri değil aynı zamanda eleştirileri ve izleyici yorumları da gayet iyi. Ben de tavsiye üzerine başladığım bu dizinin başından çabucak kalkıvermiş oldum zaten. Altı bölüm olması da yardım etti elbette ve haliyle oldukça beğendiğim bir dizi. Tüm bunların bir kısmını da ilk sezonunun sonuna borçlu olduğumuzu düşünüyorum. Ayrıca ilk sezonu, ucu kapalı bir şekilde bitiyor. Bu nedenle aslında ortada ikinci sezon zorunluluğu yok.

Denenmesi için gayet tavsiye edebileceğim Fleabag hakkında benim diyeceklerim işte bu şekilde. İyi seyirler…