final_glue_6sheet_2570x2333Daha çok genç kitleye yönelik içerik yayınlayan İngiliz kanalı E4, henüz 2015’e daha girmemişken karşımıza yine bu çeşitten bir mini diziyle çıkmıştı. Bahsi geçen dizi Glue, 15 Eylül-3 Kasım 2014 aralığında sekiz bölüm halinde yayınlandı ve hikayesini kapattı. Ben de sitede tanıtımı olmadığını fark etmişken göz önüne getireyim dedim. Nasıl bir dizi Glue?

Dizinin Yaratıcısı: Jack Thorne. Kendisi This England serisi, The Fades veya yine E4’te yayınlanan Skins‘te de yazarlık yapmış bir isim.

Tür: Polisiye, bir “Katil kim?” dizisi. Dizinin bölümleri 42-45 dakika civarı sürüyor.

Çekim yeri: Berkshire, İngiltere. Dizinin yaratıcısı Jack Thorne’un hayatının bir dönemi de burada geçmiş. Dizinin zaten önemli bir özelliği, merkezindeki olayın ‘taşrada’ yaşayan bir grup genç üzerinden anlatılması. Bu amaçla doğa güzelliklerine değinmeyi de ihmal etmiyorlar. Dizinin hikayesinin geçtiği yer olan Overton, daha çok tarımla geçinen bir yer.

Konusundan ve ana karakterlerinden bahsedersek:

cal

Cal

Caleb ‘Cal’ Bray. 14 yaşında. Kendisine sahip çıkan bir ailesi olmadığından sistemin kendisini verdiği ailelerde büyümüş, düzenli bir hayatı olmamış. Dizinin ilk bölümü başladıktan kısa bir süre sonra cesedi bir traktör tekerinin yanında çamurlar içindeyken James tarafından bulunuyor. Çevresindeki bütün kişiler de bir anda cinayet zanlısı haline geliyor.

 

James

James

James Warwick. 18 yaşında. Annesinin yönettiği aile çiftliğinde ona yardım eden bir genç. Annesi ileride başa geçmesini beklese de onun henüz sesli bir şekilde dile getiremediği kendince hayalleri var. Saklamaya çalışsa da Cal’ın cesedini bulmaktan dolayı etkileniyor. Bu nedenle polisin dikkatini çekmesi bir yana, Cal ile ilgili bilip de henüz kimseye anlatmadığı bazı şeyler var…

 

Rob

Rob

Rob Kendle. 18 yaşında. James’in en yakın arkadaşı, Tina’nın sevgilisi. Gençler arasındaki kötü alışkanlıkların dizideki temsilcisi olan Rob’un da dizideki herkes gibi kendisine kalmasını istediği bazı sırları var. Ama dizinin başlamasıyla birlikte almaya başladığı tehdit ve şantaj mesajları hayatını karıştırıyor.

 

 

Tina_Glue_E4

Tina

Tina Fallon. 19 Yaşında. Atları ve biniciliği çok seven Tina’nın hayali, ünlü Derby yarışını kazanan ilk kadın jokey olmak.  Rob ile yıllardır sevgili ve iyi arkadaş olduğu Cal’ı kaybetmekten etkilenen biri. Girdikleri belirsiz süreçte Eli’ya destek olmaya çalışıyor. Saklamaya gerek bir konu değil, bu yüzden kafası karışmaya da başlıyor.

 

 

uktv-glue-cast-pictures-4

Eli

 Eli Bray. 23 yaşında. Cal’ın abisi. Babaları hapse düşüp anneleri öldükten sonra onun da düzenli ve iyi geçen bir hayatı olmamış. Zaman zaman anlaşamasalar da Cal’a çok değer veren Eli, kardeşinin cinayeti nedeniyle çok öfkeli ve patlayacak yer arayan biri.

 

 

glue_3047432b

Ruth

Ruth Rosen. 20 yaşında. Çingene topluluğundan olan Ruth ve annesi, ‘bazı’ sebeplerden dolayı topluluktan dışlanmışlar. Ayrıca dizideki genç kitlenin de eski arkadaşı ama onlarla da ‘bazı’ sebeplerden dolayı görüşmez olmuş. Özellikle de Tina’yla. Ruth genç bir anne ve annesinin desteğiyle kızını büyütmeye çalışıyor. Taşra emniyetinde çalıştığından Cal’ın cinayetine onun üstünden bakıyoruz. Bu yüzden görüşmediği topluluğuyla ve eski arkadaşlarıyla yolu kesişiyor.

 

annie3

Annie

Annie Maddocks. 20 yaşında. Kimsenin dikkatini çekmeyen bir tip, eğlenmeyi seviyor ve ileri atılmasa bile olanların her daim bir parçası. O da bu karmaşık süreçte Tina’nın yanında oluyor.

 

 

 

 

Janine

Janine

Janine Riley. 24 yaşında. Hayvanları seven ve işinde gayet iyi olan bir veteriner. Kendisini bağımsız ve kendine yeten biri olarak görüyor. Ama onun da dışarıdan göründüğü gibi olmayan bir geçmişi ve Cal ile ilgili sakladığı bazı şeyler var.

 

 

 

Dom

Dom

Dominic Richards. 23 yaşında. James’lerin çiftliğindeki ahırlarda seyis olarak çalışıyor. Kendini beğenmiş ve çekici bir tip; dizinin başlamasıyla birlikte o da Ruth’un hayatının karmaşasına dahil oluyor. Cal ile ilgili başkasına söylemek istemediği şeyler olan kişilerden biri de Dominic.

485684183_1280x720-cropÖzellikle son dönemde ortalık mini dizi veya konusunu tek sezonda toplayan antoloji polisiyeleriyle dolmuş durumda. Glue da bu ekolden ama iyi örneklerden biri olduğunu düşünüyorum. Hikayesinin taşrada geçmesiyle, merkezine gençleri almasıyla, renkleri ve müzikleri iyi kullanmasıyla kendisini ayırdığı söylenebilir. Kişisine göre değişir tabii ki ama karakterler içinde hikayesi ve gidişatı benim ilgimi daha çok çekenler Cal, James ve Tina oldular. Dizinin genç bir kadrosu olsa bile deneyimsiz isimler bir araya getirilmemiş. Tina’yı oynayan Charlotte Spencer da dizideki rolüyle BAFTA TV Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülüne aday gösterildi zaten.

Dizinin finali de hikayesini kapatan, yoruma bırakılmayan ve doğa üstüne kaçmayan türden bir final. Şok olduğumu söyleyemem ama çıkan sonuçtan memnun kaldım. Velhasıl, vakti ve türe ilgisi olanlar için Glue, denenmesi için gayet tavsiye edilebilir bir dizi efendim. İyi seyirler.KM_GLUE